Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Ignas Paukštys
 
  Politinės krizės Ukrainoje žemėlapis: šachas, matas ar patas? (2)

Ignas Paukštys, RESC analitikas
2007 04 10

Nuo 2004 m. oranžinės revoliucijos Ukrainoje vykstančią geopolitinę dvikovą įkūnija dviejų diametraliai priešingų vektorių personifikacijos: V. Janukovyčius ir V. Juščenka. Iš esmės ši kova persmelkia visą politinę sistemą ir netgi persikelia iš užsienio politikos į vidaus politiką.

 
 
  Kas yra terorizmas? (7)

Ignas Paukštys, RESC analitikas
2007 02 20

http://www.stevenspublishing.com/Stevens/SecProdPub.nsf/frame?open&redirect=http://www.stevenspublishing.com/stevens/secprodpub.nsf/d3d5b4f938b22b6e8625670c006dbc58/4f9e2c0ccc3234b186256f850069e397?OpenDocumentLietuvoje žodis terorizmas labai intensyviai pradėtas linksniuoti tik prasidėjus naujajam šimtmečiui. Be abejo, tai sutapo su itin didelį rezonansą turėjusiais teroristiniais aktais JAV 2001 m. Vienas paskui kitą smigo teroristų užgrobti lėktuvai į pasaulio prekybos centro „brolius dvynius“, nusinešdami kartu su savimi daug nekaltų gyvybių.

 
 
  Nafta ir demokratija – nesuderinamos priešybės?

Ignas Paukštys, RESC analitikas
2007 02 13

http://www.world-crisis.com/analysis_comments/387_0_15_0_C32/Jeigu jūsų kas nors paprašytų įsivaizduoti, kaip atrodo pagrindinės naftą eksportuojančios valstybės, jūs veikiausiai įsivaizduotumėte riebų ir sotų Ivaną „prie vamzdžio“ arba kokį multimilijardierių Arabijos šeichą, besimėgaujantį neišpasakyta prabanga. O ar pastebėjote tą faktą, kad beveik visi pakankamai daug naftos turintys režimai yra nedemokratiški?

 
 
  Vidurio Rytai: Vašingtono geopolitinė vizija (1)

Ignas Paukštys, RESC analitikas
2007 01 23

http://www.travelblog.org/Middle-East/„Pasiruoškite, mes ten einame ilgam“ –  taip prasidedant 2006 metams apie JAV užsienio politiką Vidurio Rytų atžvilgiu kalbėjo valstybės sekretorė Kondoliza Rais . Atrodo, kad neokonservatorių vyriausybei geopolitinės misijos vykdymas išties yra svarbiausias tikslas.

 

 
 
  Opijaus geopolitika: ar reikia Afganistano fermeriams leisti išsaugoti „tradicinį“ verslą? (4)

Ignas Paukštys, RESC analitikas
2006 10 02

Ne tik nusistovėjusiame šešėlinio pasaulio žemėlapyje Afganistanas yra žinomas kaip pats didžiausias opijaus (aguonų ekstrakto – narkotinės medžiagos) augintojas. Apie tai skelbta ir Jungtinių tautų tarptautinės narkotikų kontrolės tarybos 2006 m. ataskaitoje. Kalbant ekonominiais terminais, ši šalis užima beveik monopolinę padėtį narkotikų žaliavų tiekimo rinkoje. Minėtoje ataskaitoje teigiama, kad vien Afganistane užauginama 87 proc. viso pasaulinio opijaus.

 
 
  „Maksimaliai pavojingos šalys“ arba kas nutiko su Afganistanu ir Iraku

Ignas Paukštys, RESC analitikas
2006 08 31

Jau praėjo daugiau nei penkeri metai po tarptautinės koalicijos įsiveržimo į Afganistaną bei treji metai po JAV vadovaujamos koalicijos invazijos į Iraką siekiant nuversti tuometinį Sadamo Huseino režimą. Kas nutiko su šiomis šalimis, ar pasiteisino karas su terorizmu ir kokia yra dabartinė padėtis? Galiausiai su kokiomis problemomis susiduria tarptautinės šalių atkūrimo pajėgos?

 
 
  „Fejerverkai“ virš Atlanto arba vieno neįvykdyto teroro akto istorija

Ignas Paukštys, RESC analitikas
2006 08 17

Nuo pat šiuolaikinio terorizmo formų atsiradimo pradžios 1960 m., politikos apžvalgininkai išliejo panašiai tiek rašalo, kiek teroristai kraujo. Beveik visada užduodami tie patys klausimai – kas, ką, kaip ir kodėl sprogdina? Šis straipsnis – ne išimtis, jo tikslas – išsiaiškinti atskleisto sąmokslo prieš Didžiosios Britanijos transatlantinius reisus užkulisius, aplinkybes ir pamąstyti, kas galiausiai iš to išlošė, o kas pralošė.

 
 
  Izraelis-Libanas: žaidimas į „vienus vartus“ ar Pyro pergalė? (1)

Ignas Paukštys, RESC analitikas
2006 08 09

Nuolatinis žydų-arabų konfliktas tęsiasi. Tiek Izraelis, tiek Libanas tvirtina pasiekiantys pergales: Izraelis bombarduoja šiauresnius Libano regionus, tuo tarpu Hizbollah kovotojų raketos skrenda vis giliau į Izraelio pietus. Kai daugiau nei prieš tris savaites grupė „Dievo partijos“ teroristų Izraelio ir Libano pasienyje prieštankiniais pabūklais apšaudė pora šarvuotų Hummvee patrulių, nukovė tris Izraelio karius ir įkaitais paėmė du, niekas neprognozavo, kad konfliktas užsitęs taip ilgai. Visgi karine prasme pranašumas yra žydų valstybės pusėje. 

 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (968)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (139)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (232)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (384)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (88)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras