Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Dovilė Bajoraitė
 
  Augantis susiskaldymas Lotynų Amerikoje (2)

Dovilė Bajoraitė
2006 10 28

Pastaraisiais metais daugelyje Lotynų Amerikos valstybių nuvilnijusi galinga populizmo ir neapykantos Jungtinėms Amerikos valstijoms banga ir šiandien į krantą Vakarų pusrutulyje išmeta vis naujų radikalizmo bei maišto apraiškų. Pasaulis vis dažniau susimąsto, kur dinamišką 550 milijonų gyventojų populiacijos regioną nuves kairiojo radikalizmo ir reformų siekis.

Šiandien jau nieko nebestebina maištingiausiųjų Lotynų Amerikos lyderių Hugo Čaveso ir Evo Moraleso pareiškimai, įvardijant G. W. Bušą teroristu ar netgi tapatinant jį su A. Hitleriu.

 
 
  Rusijos-JAV santykiai: geostrateginiai aspektai (1)

Dovilė Bajoraitė
2006 09 07

Dar visai neseniai tarptautinė bendruomenė optimistiškai žvelgė į JAV-Rusijos santykius. Vos atėjęs į valdžią, Putinas mėgino neva švelninti Jelcino kadencijos pabaigoje susidariusią įtampą tarp Rusijos ir Vakarų, ypač reikšdamas solidarumą kovoje prieš terorizmą. Tad po rugsėjo 11-osios įvykių užsimezgęs Kremliaus-Vašingtono dialogas netruko atnešti dividendų pačiam Putinui: nuolaidi JAV reakcija, Rusijai nepritarus karo veiksmams Irake; sustiprėjusios Rusijos pozicijos „Didžiajame aštuonete“ ir netgi diplomatinės retorikos pokyčiai, Bušui pavadinus Putiną savo „sielos draugu“.

 
 
  NATO plėtra kaip geopolitinis iššūkis Rusijai

Dovilė Bajoraitė
2006 07 28

Šiuo metu, vis labiau garsėjant kalboms apie būsimą NATO plėtrą, auga ir kritikos banga Vašingtono užmojams išplėsti aljanso sienas. Realiausiomis ir geriausiai narystei pasirengusiomis kandidatėmis laikomos trys Balkanų valstybės: Kroatija, Albanija ir Makedonija, kurios, tikėtina, bus pakviestos įstoti į aljansą 2008 m. vyksiančiame viršūnių susitikime. 2008 m. NATO durys gali būti atvertos ir dviems posovietinės erdvės valstybėms – Ukrainai ir Gruzijai.

 
 
  JAV Centrinė žvalgybos valdyba – karinio elito rankose: auganti Pentagono galia?

Dovilė Bajoraitė
2006 06 30

http://www.fas.org/irp/cia/ciaseal.jpgŠių metų gegužės 30 d. naujuoju JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovu tapęs generolas Michaelas Haydenas (Michael V. Hayden) sukėlė daug diskusijų visuomenės ir aukščiausiuose valdžios sluoksniuose. JAV karinių pajėgų generolo paskyrimas žvalgybos vadovu kelia naujus klausimus ir abejones tuo, kiek nepriklausoma JAV centrinė žvalgyba galės būti ateityje.

G. W. Busho paskirta karinių oro pajėgų generolo kandidatūra Senate buvo vertinta nevienareikšmiškai ne vien dėl jo vadovautos Nacionalinės saugumo agentūros patvirtintos slapto telefoninių pokalbių pasiklausymo ir elektroninio pašto tikrinimo be orderio programos, kuri kritikuojama kaip prieštaraujanti įstatymams bei pažeidžianti pilietines teises.

 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1094)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (211)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (285)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (508)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (120)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras