Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Povilas Žielys
 
  Rusijos pensininkai svajoja apie SSRS, jaunimas – apie imperiją (35)

Povilas Žielys
2009 12 18

Lietuvos viešojoje erdvėje daug ginčų sukelia periodiškai skelbiami sociologinių apklausų rezultatai, kurie rodo, kad Rusijos gyventojai Lietuvą laiko viena labiausiai priešiškų užsienio valstybių. Dažnam lietuviui sunku suvokti, už kokius „nuopelnus“ Lietuva nedraugiškiausių Rusijai valstybių reitinge nuolat užima aukštą vietą.

 
 
  Rublio vaidmuo Rusijos geopolitinėse vizijose (9)

Povilas Žielys
2009 01 16

2008 m. antroje pusėje pasaulinė finansų krizė skaudžiai atsiliepė beveik visoms išsivysčiusioms valstybėms. Ne išimtis buvo ir Rusija, tuo pačiu metu susidūrusi su dar dviem problemomis: kapitalo bėgimu iš šalies po karo Gruzijoje ir galimu biudžeto deficitu krintant naftos kainai.

 
 
  Apie vergus ir vergvaldžius iš rytinių Baltijos šalių (10)

Povilas Žielys
2008 11 10

Didžiausia kliūtis geriems Lietuvos ir Rusijos santykiams yra ne abiejų šalių valdžios užsispyrimas ar skirtingas požiūris į demokratiją. Ir net ne Jungtinės Valstijos, kurias įprasta kaltinti dėl visų pasaulio bėdų. Labiausiai Lietuvą ir Rusiją skiria kardinaliai priešingos istorinių įvykių interpretacijos.

 
 
  Svajonė apie ES prezidentą, koja atidarinėjantį Kremliaus duris

Povilas Žielys
2008 10 22

Wprost nuotr.Po karo Gruzijoje populiarus Lenkijos savaitraštis „Wprost“ viršelyje išspausdino sumontuotą nuotrauką, kurioje Rusijos premjeras Vladimiras Putinas, pasiguldęs ant kelių Prancūzijos prezidentą Nicolas Sarkozy, karšia jam kailį. Taip lenkų žurnalistai norėjo pasakyti, kad N. Sarkozy nebuvo pakankamai griežtas derybose su Maskva.

 
 
  Karinio konflikto Gruzijoje pamokos (4)

Povilas Žielys
2008 08 18

Dar nenutilus šūviams ir sprogimams Gruzijos teritorijoje, pasaulio žiniasklaidą užtvindė komentarai apie šio karinio konflikto reikšmę ir galimus padarinius. Daugiausia svarstoma apie tai, kaip „olimpinis karas“ pakeis Rusijos ir Vakarų santykius. Taigi kokias pamokas gavo viena ir kita pusė?

 
 
  Lietuvos Rytų politika: 2007 metų laimėjimai (II) (2)

Povilas Žielys
2008 07 21

Lietuvos užsienio politikos formuotojai tikisi, kad aktyvi mūsų šalies Rytų politika leis sustiprinti prekybos ryšius su Ukraina, Moldova, Gruzija ir paruoš dirvą Lietuvos verslininkų investicijoms tose valstybėse. Šio straipsnio tikslas – įvertinti, kiek buvo pasistūmėta šioje srityje 2007 metais.

 
 
  Lietuvos Rytų politika: 2007 metų laimėjimai (I) (1)

Povilas Žielys
2008 05 13

Šaltinis: president.ltPrieš 2008 m. balandžio 2–4 d. Bukarešte vykusį NATO viršūnių susitikimą, kur iš esmės turėjo būti sprendžiamas Ukrainos ir Gruzijos būsimos narystės Aljanse klausimas, Lietuvoje nutiko neįprastas dalykas – internetinės žiniasklaidos puslapiuose bent trumpai buvo įsiplieskusi diskusija dėl Lietuvos vykdomos užsienio politikos.

 
 
  Bulgarijoje „bronzinis karys“ stovi tvirtai (6)

Povilas Žielys
2008 04 21

Bulgarija laikoma neoficialia Vidurio ir Rytų Europos regiono lydere pagal paminklų sovietų kariams tankumą. Tai atrodo ypač paradoksalu, nes Antrojo pasaulinio karo metais Bulgarijos teritorijoje nežuvo nė vienas Raudonosios armijos karys.

 
 
  Rusijos draugai ir priešai Europos Sąjungoje (1)

Povilas Žielys
2008 01 22

Susiskaldžiusioje ES po nuosmukio atsitiesusi Rusija turi ir draugų, ir priešų. Pavyzdžiui, Graikija ir Kipras ES institucijose dažniausiai atstovauja Maskvos interesams. O Lenkija ir Lietuva nepraleidžia nė vienos progos viešai sukritikuoti savo didžiąją rytų kaimynę. Esant tokiai situacijai, galios svarstyklės krypsta, deja, ne ES, bet Rusijos pusėn.

 
 
  Debatai dėl priešraketinio skydo – iš čekų perspektyvos (3)

Povilas Žielys
2007 10 09

Šaltojo karo metais Čekoslovakijos gyventojai vadino savo šalį pačia neutraliausia valstybe pasaulyje. „Ji net nedrįsta kištis į savo pačios vidaus reikalus“, – toks anekdotas tuomet buvo populiarus Prahoje. Bet tų laikų anekdotas visai netinka apibūdinant šiandienę Čekijos situaciją. Išties sunku būtų neutralia pavadinti NATO valstybę, kuri derasi su JAV dėl priešraketinio skydo komponentų (radarų) dislokavimo savo teritorijoje.

 
 
  Rusija ir Europa po dešimties metų (1)

Povilas Žielys
2007 09 18

Taip ir netapusi Jungtinėmis Europos Valstijomis, ES grįžo į muitų sąjungos stadiją. NVS projektas žlugo, Ukraina tebesiblaško tarp Rytų ir Vakarų, o Pietų Kaukaze nerimsta ginkluoti konfliktai. Rusų politologai prognozuoja, kad taip gali atrodyti Europa 2017 metais.

Šių metų pradžioje Rusijoje buvo išleista knyga, pavadinta „Pasaulis aplink Rusiją: 2017-ieji. Netolimos ateities kontūrai“. Joje pateiktos prognozės apie tikėtinas ateinančio dešimtmečio pasaulines tendencijas ir įvykius atskiruose geopolitiniuose regionuose.

 
 
  Lietuva kaltinama dėl indėlio į „regionų eksportą“

Povilas Žielys
2007 08 15

Lietuva, nors per metus ir smuktelėjo iš 4-osios vietos į 5-ąją, vis dar išlieka penketuke valstybių, kurias Rusijos gyventojai laiko pačiomis nedraugiškiausiomis. Tai parodė 2007 m. gegužę atlikta Maskvoje įsikūrusio J. Levados centro sociologinė apklausa. Žinoma, galima suabejoti, ar šios apklausos rezultatai nėra „pakoreguoti“.

 
 
  Klibanti Gruzijos ir Ukrainos narystė NVS

Povilas Žielys
2006 06 21

Gegužės pradžioje plačiai nuskambėjo Gruzijos pareiškimas, esą ji labai rimtai svarsto galimybę pasitraukti iš Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS). Alyvos į ugnį dar įpylė žinia, kad Gruzija šiuo klausimu pradėjo konsultacijas su Ukraina.

Po šių pareiškimų praėjo jau daugiau nei mėnuo, o jokių realių veiksmų nei Tbilisis, nei tuo labiau Kijevas kol kas nesiėmė.

 
 
  Keturios Rusijos strateginio mąstymo kryptys

Povilas Žielys
2006 06 09

Rusijos užsienio ir saugumo politika nuolat atsiduria dėmesio centre. Šiuo metu susidomėjimą pakursto autoritarinės tendencijos Rusijos viduje bei vis dažniau santykiuose su kaimynais naudojamas energetinis ginklas.

 
 
  Lietuvai klijuojama „revoliucijos eksportuotojos“ etiketė

Povilas Žielys
2006 05 19

http://www.iccim.org/English/Magazine/iran_commerce/no1-2002/images/14-03.gifRytinėje Europos Sąjungos (ES) kaimynystėje vykdoma aktyvi užsienio politika pelnė Lietuvai „revoliucijos eksportuotojos“ etiketę. Ją mūsų šaliai aktyviai lipina valdžiai lojali Rusijos ir Baltarusijos žiniasklaida. Ši etiketė gali būti traktuojama ne tik kaip Lietuvos aktyvumo įvertinimas, bet ir kaip tam tikrą grėsmę galintis kelti reiškinys.

Pradžia – Kijeve

Prezidento Valdo Adamkaus vizitas į Kijevą 2004 m. gruodį ir jo vaidmuo Oranžinėje revoliucijoje iki šiol prisimenamas su tam tikru pasididžiavimu. Bet šis įvykis taip pat žymi Rusijos ir Baltarusijos informacinio puolimo prieš Lietuvą pradžią.

 
 
  Lietuvos valstybės saugumo sienų ekspansija

Povilas Žielys
2006 05 08

Nuo nepriklausomybės atkūrimo iki pat įstojimo į NATO ir ES, Lietuvos valstybės saugumo sienos sutapo su fizinėmis jos teritorijos sienomis. Tačiau palankiai susiklosčius aplinkybėms, Lietuva ryžosi išplėsti savo saugumo sieną toliau į Rytus.

Grėsmių nacionaliniam saugumui erdvinis išsidėstymas yra suvokiamas pagal nutolimo nuo valstybės laipsnį. Bet ne visada geografiškai arčiausiai esančios grėsmės atrodo didžiausios. Todėl ir valstybės saugumo sienos nebūtinai sutampa su fizinėmis sienomis, pavyzdžiui, viena svarbiausių JAV saugumo sienų eina per Persijos įlankos regioną.

Situacija iki 2004 metų

Lietuva, 1990 m. atkūrusi nepriklausomybę, turėjo pirmiausia apsaugoti gyvybinius valstybės interesus. Separatistinės tendencijos šalies pietryčiuose kėlė grėsmę teritoriniam vientisumui.

 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1252)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (301)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (652)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras