Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Aušra Radzevičiūtė
 
  Turkijos ir Armėnijos santykiams daro įtaką futbolas (8)

Aušra Radzevičiūtė
2009 07 31

Šių metų balandžio 23 d. Šveicarijoje Turkijos ir Armėnijos užsienio reikalų ministrai pranešė, kad šalys pritarė vadinamajam „kelio gairių žemėlapiui“, kuris padės galutinai normalizuoti Ankaros ir Jerevano santykius. Abiejų valstybių žiniasklaida spėlioja, kada galėtų įvykti išties istorinis įvykis – sienos tarp Turkijos ir Armėnijos atidarymas: neatmetama tikimybė, kad tai atsitiks iki šių metų spalio 14 dienos.

 
 
  Kinijos uigūrai: teroristai ar kovotojai už laisvę?

Aušra Radzevičiūtė
2009 07 15

Oficialiai Kinijoje tautinės mažumos tesudaro vos 1 proc., tačiau už šio skaičiaus slepiasi milijonai. Apie Tibeto okupaciją žinome gana daug, o apie 9 milijonus uigūrų, gyvenančių Sindziango autonominėje provincijoje – beveik nieko. Tiesa, apie juos viešai buvo prabilta, kai pasaulis bandė pasidalinti Gvantanamo kalėjime be teismo laikytus ir terorizmu įtartus asmenis.

 
 
  AE Baltarusijoje statys rusai – už savo pačių pinigus

Aušra Radzevičiūtė
2009 07 01

Birželio 26 d. „Belorustoday.ru“ pranešė, jog Minske pirmasis šalies vicepremjeras Vladimiras Semaška oficialiai pareiškė, kad Baltarusija galutinai apsisprendė pasirinkti naujajai atominei elektrinei rusišką reaktorių VVR–1000. Anot pareigūno, saugumo prasme tai vienas patikimiausių reaktorių pasaulyje, jis priklauso 3+ kartai, o ketvirtoji karta rinkoje atsiras tik po 20 metų.

 
 
  „Tamilų tigrų“ saulėlydis? (2)

Aušra Radzevičiūtė
2009 06 03

Šri Lankos valdžia skelbia, kad gegužės mėnesį armijai pavyko galutinai sutramdyti šalies šiaurės rytuose įsikūrusius „Tamilų tigrų“ kovotojus – kelis dešimtmečius trukęs pilietinis karas baigtas ir dabar telieka rasti naują dviejų tautų taikaus sugyvenimo formulę. Nepaisant to, pergalės skonį gali apkartinti vis labiau stiprėjantys įtarimai dėl galimų karinių nusikaltimų. Be to, tamilai, remiami gausios, įtakingos ir turtingos užsienio diasporos, galutinai neatsisako minties sukurti nepriklausomą savo valstybę.

 
 
  „Miša, išeik!“ (1)

Aušra Radzevičiūtė
2009 05 20

Gruzijos opozicija, balandžio 9 d. pradėjusi mitingų, demonstracijų, blokadų bei  ultimatumų paradą, nežada pasiduoti ir gegužės 26 d. planuoja surengti „grandiozinį“ susirinkimą Tbilisio nacionaliniame stadione, talpinančiame iki 60 tūkst. žmonių. Pagal išankstinį planą šįkart, Gruzijos nepriklausomybės dieną, dešimtys tūkstančių žmonių turėtų išsirikiuoti į pilietinį paradą ir taikiai (dar kartą) pareikalauti: „Miša, išeik!“

 
 
  Azerbaidžano dujų viliotinis

Aušra Radzevičiūtė
2009 05 06

Europos Sąjungos pastangos surasti alternatyvių variantų Rusijos gamtinių dujų tiekimui Azerbaidžaną pavertė itin patraukliu „galimu partneriu“. Šios šalies Pramonės ir energetikos ministerijos duomenimis, patvirtintos dujų atsargos Azerbaidžane siekia apie 3,5 trilijono kubinių metrų ir eksportui skirtą šių dujų dalį pirkti nori labai daug kas. Kam parduos – politinio ir ekonominio viliotinio klausimas.

 
 
  Irano pavasaris

Aušra Radzevičiūtė
2009 04 22

Pradėti naujų santykių su Iranu Jungtinėms Amerikos Valstijoms nesutrukdys net ir skandalas Ženevoje vykusioje Jungtinių Tautų organizuotoje konferencijoje, skirtoje rasizmo problemoms. Balandžio 20 d., sakydamas kalbą joje, Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas Izraelį išvadino „pačiu žiauriausiu ir represiniu rasistiniu režimu“.

 
 
  Įvykiai Gruzijoje: kas sėja vėją, pjauna audrą (1)

Aušra Radzevičiūtė
2009 04 15

Nuo balandžio 9-osios Gruzijoje nerimsta protestai, kurių organizatoriai ir dalyviai reikalauja prezidento Michailo Saakašvilio atsistatydinimo. Pats šalies vadovas pasitraukti neketina, tačiau pripažįsta, kad gali tapti tarptautinio sąmokslo auka – jo paties žodžiais tariant, dėl Gruzijos likimo gali susitarti Rusija ir JAV.

 
 
  Mirtininkai drebina Pakistaną

Aušra Radzevičiūtė
2009 04 08

Paskutiniu metu praktiškai visos naujienos iš Pakistano – apie teroristų mirtininkų išpuolius, kurių aukomis tampa ne tik policininkai, kariūnai, bet ir vaikai. Visa tai – kruvinas atsakas į amerikiečių veiksmus: neapsikentusi nuolatinių Afganistano teritorijoje vykdomų „partizaninių operacijų“, JAV aviacija nuo praėjusių metų rugpjūčio mažiausiai 35 kartus atakavo Pakistano šiaurės vakaruose įsikūrusias talibų kovotojų bazes.

 
 
  „Branduolinis renesansas“: ar bus AE Kaliningrade ir Baltarusijoje? (3)

Aušra Radzevičiūtė
2009 04 01

Rusija Kaliningrado srityje ir Baltarusija netoli sienos su Lietuva ketina statyti naujas atomines elektrines. Pabandžius suformuluoti klausimą, ar tai tikrovė, ar tik gandai, atsakymas peršasi gana paprastas: jie jau padarė tiek pat, kiek ir Lietuva, įgyvendindama Visagino atominės elektrinės projektą. Ką? Ogi nieko.

 
 
  Socialinė įtampa – puiki terpė radikalizmui ir šovinizmui

Aušra Radzevičiūtė
2009 03 26

Ekonominė krizė, apėmusi visą be išimties Europą, gali sustiprinti politinio ir socialinio radikalizmo apraiškas. Jau dabar savo nuosaikumu ir begaliniu tolerantiškumu garsėjančioje Didžiojoje Britanijoje darbininkai vis garsiau prabyla apie tai, kad neužleis savo darbo vietų imigrantams. Pastaruoju metu Europoje galima pastebėti ir daugiau radikalizmo tendencijų, pasireiškiančių ne tik antiimgracinėmis nuotaikomis, bet ir skepticizmu eurointegracijos atžvilgiu bei antisemitizmu.

 
 
  Trapios paliaubos Gazos ruože, kuris nebemoka gyventi taikiai

Aušra Radzevičiūtė
2009 03 18

Praėjus mėnesiui po Izraelio karinės operacijos Gazos ruože pabaigos, abiejų pusių iniciatyva paskelbtos paliaubos primena namą iš smėlio ir vėjo. Per šį laiką „Hamas“ kovotojai į Izraelio teritoriją paleido mažiausiai 40 „Qassam“ raketų, tačiau, nepaisant to, vis dar tikimasi susitarti.

 
 
  Šiaurės Airijoje pralietas kraujas – galimas smūgis taikos procesui (1)

Aušra Radzevičiūtė
2009 03 13

Kovo pradžioje Šiaurės Airiją sukrėtė du kruvini išpuoliai, per kuriuos žuvo du britų kariai, policininkas, dar keturi žmonės buvo sunkiai sužeisti. Tokio pobūdžio nusikaltimų šioje provincijoje nebuvo beveik 12 metų, tad spaudoje pagrįstai keliamas klausimas, ar tai nauja airiško terorizmo banga, ar paskutinis karingų grupuočių, atskilusių nuo Airijos respublikonų armijos (IRA), pasispardymas.

 
 
  Hugo Chavezas: „Bolivariškam socializmui“ sukurti man reikia dar bent 10 metų

Aušra Radzevičiūtė
2009 02 25

Vasario 15 d. Venesuelos rinkėjai referendumu nusprendė pakeisti šalies Konstituciją ir leisti aukščiausiems valstybės pareigūnams būti renkamiems į pareigas neribotą kadencijų skaičių. Šis sprendimas reiškia, kad jau dešimt metų Venesuelą valdantis prezidentas Hugo Chavezas 2012 m. pabaigoje galės kelti savo kandidatūrą ir trečiai kadencijai, o galbūt – tapti naujuoju nemirtingu Komandante, kurį iš posto išvers tik senatvė.

 
 
  Rusijos stačiatikių bažnyčia sieks aktyvesnio vaidmens visuomenės gyvenime

Aušra Radzevičiūtė
2009 02 18

Išrinkus naująjį Maskvos ir visos Rusijos stačiatikių bažnyčios patriarchą, vėl nuskambėjo klausimas, kaip toliau klostysis valdžios ir Bažnyčios santykiai. Ar Bažnyčia sieks didesnio vaidmens valstybės gyvenime, o gal valstybė aktyviau išnaudos Bažnyčios autoritetą, stiprindama savo pozicijas? Vienaip ar kitaip, patriarchas Kirilas žada ne revoliuciją, o evoliuciją ir pritaria Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo nuostatai apie Bizantijos tradicijoje įtvirtintą „santykių simfoniją“.

 
 
  Protestai ir streikai Europoje – nusivylimo pasekmė

Aušra Radzevičiūtė
2009 02 11

Turbūt niekas jau nebesistebi, kai Graikijos ar Prancūzijos miestų gatvėse dega automobiliai ir dūžta parduotuvių vitrinų stiklai – protestuojantys ir streikuojantys pietiečiai tapo įprastu reiškiniu. Tačiau kai mūšio lauku pavirsta kantrių ir tyleniais vadinamų islandų sostinė, tai verčia susimąstyti.

 
 
  Kariniai konfliktai Afrikoje – gyvenimo būdas (3)

Aušra Radzevičiūtė
2009 02 04

Prieš porą metų britų visuomeninis transliuotojas BBC, remdamasis įvairių nevyriausybinių organizacijų duomenimis, paskaičiavo, kad per pastaruosius 15 metų kariniai konfliktai Afrikoje žemyno ekonomikai kainavo per 300 milijardų JAV dolerių. Beveik tiek pat, kiek pasaulis suteikė finansinės paramos. Bendras žuvusiųjų skaičius – per 10 milijonų žmonių.

 
 
  Kova su ekonomine krize JAV: gaisro gesinimas žibalu?

Aušra Radzevičiūtė
2009 01 28

Šiandien niekas neabejoja, kad didžioji finansų krizė, prasidėjusi JAV ir išplitusi visame pasaulyje, nemaža dalimi buvo paskatinta sisteminių amerikietiškos rinkos ekonomikos klaidų. Galbūt todėl akys vis krypsta anapus Atlanto: kaip ši šalis kovoja su krizės pasekmėmis ir šalina priežastis, dėl kurių prasidėjo ekonominė recesija, gresianti peraugti į dar didesnę ligą – depresiją.

 
 
  Krizės įveikimo planai Vakarų Europoje – be dviračio išradinėjimo (9)

Aušra Radzevičiūtė
2009 01 21

Pasaulinė finansų krizė negailestingai smogė ne tik jaunosioms ES narėms, neva pernelyg entuziastingai pasidavusioms masinio vartojimo vilionėms, bet ir Vakarų Europos sunkiasvorėms. Vokietija, Didžioji Britanija ir Prancūzija nespėja „pumpuoti“ milijardų į savo finansų sistemas ir atskirus pramonės sektorius, tačiau optimistinių prognozių vis tiek beveik nesigirdi.

 
 
  Kinijos ekonomika: lokomotyvas ar paskutinis vagonas? (12)

Aušra Radzevičiūtė
2009 01 15

Pasaulio ekonomistai dar neseniai prognozavo, kad apie 2050 m. sparčiai besivystančių šalių (emerging markets) – Kinijos, Indijos, Brazilijos ir Meksikos – ekonomika pasivys dabartinį Didįjį aštuonetą. Žinoma, šiandien šis scenarijus nebeatrodo toks optimistinis, nes pasaulinė finansų krizė palietė visas be išimties valstybes – net ir tas, kurių ekonomikos augimas buvo svaiginantis ir nekeliantis abejonių.

 
 
  Vidurio ir Rytų Europa: stulbinamas ekonomikos augimas jau praeitis (5)

Aušra Radzevičiūtė
2009 01 07

Pasaulinės finansų krizės padarinių neišvengė praktiškai nė viena pasaulio valstybė, tačiau, nepaisant objektyvių panašumų, ekonominė situacija atskirose valstybėse akivaizdžiai skiriasi. Kaip ir reakcija į sunkumus bei ateities perspektyvas. Tai kuo puikiausiai atspindi Vidurio ir Rytų Europos valstybės: Slovakija, kuri nuo šių metų pradžios džiaugiasi įsivedusi eurą, Čekija, kuri jokios krizės nemato, ir Vengrija, kurios liūdnu pavyzdžiu lietuvius dar neseniai gąsdino premjeras Andrius Kubilius.

 
 
  Indijos musulmonai: tai, ko nebeliko žemėlapyje, ilgai išlieka atmintyje (2)

Aušra Radzevičiūtė
2008 12 30

Lapkričio mėnesį Indijos miestą Mumbajų (buvęs Bombėjus) sukrėtė žiaurūs teroristiniai išpuoliai, atsaku į kuriuos tik per plauką netapo naujas karas su Pakistanu. Taip, iš šios valstybės atkeliavo viešbučius užgrobę ir nekaltus žmones šaudę kovotojai, tačiau vienas likęs gyvas teroristas papasakojo kur kas daugiau, ką oficialusis Delis noriai nutylėtų.

 
 
  Rusijos kova su krize: norėta kaip geriau, gali būti kaip visada (11)

Aušra Radzevičiūtė
2008 12 24

Rusijos finansų ministras Aleksejus Kudrinas vis dar ramina bendrapiliečius, kad šalyje recesijos nėra. Iš vyriausybės rūmų iki šiol skelbiama, kad situacija kontroliuojama ir ekonominės problemos bus įveiktos dėl laiku parengtų ir pradėtų įgyvendinti antikrizinių priemonių, tačiau nepriklausomi ekspertai į visas optimistines prognozes, kad kitais metais Rusijoje BVP augs iki 6,7 proc., tik moja ranka.

 
 
  Estams rūpi, kaip iš ekonominės krizės išsikapstys latviai

Aušra Radzevičiūtė
2008 12 17

Ir Latvijoje, ir Estijoje jau priimtas kitų metų valstybės biudžetas, kurio pagrindinis bruožas – maksimaliai sumažintos išlaidos. Nepaisant to, šiose šalyse skiriasi ne tik pačios ekonominės krizės mastas, bet ir būdai, kaip iš jos išbristi. Latviai nesislėpdami prašo tarptautinės pagalbos, o estai tapo bene pirmaisiais, kurie tokią pagalbą Rygai pasiūlė.

 
 
  Rusijos įtaka Afganistane: dėl naudos ir dėl ramybės

Aušra Radzevičiūtė
2008 12 10

Afganistanas ir krizė Afganistane šiandien yra du savarankiški tarptautinių santykių subjektai ir atrodo, kad kaip tik pastaroji tampa kur kas įtakingesnė nei oficialusis Kabulas. Tuo įsitikinęs informacinio portalo Afghanistan.ru ekspertas Andrejus Serenka. Pasak jo, didžiosios valstybės ir tarptautinės organizacijos suinteresuotos stiprinti savo įtaką ir galbūt netgi eskaluoti nestabilumą šioje valstybėje.

 
 
  Rusijos meilė Lotynų Amerikai – su naftos prieskoniu (7)

Aušra Radzevičiūtė
2008 12 03

http://digilander.libero.it/Archiviaurora/Eurasia/Bolivar14.htmPasibaigė Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo turnė po Lotynų Amerikos šalis, kurios skelbiamas svarbiausias tikslas – tarpvalstybinių santykių stiprinimas. Ir, žinoma, atsakas JAV, vis aktyviau besireiškiančioms Europoje, o ypač – pačios Rusijos pasieniuose. Tačiau pasaulio spauda atkreipia dėmesį, kad „tarpvalstybinių santykių stiprinimas“ Maskvoje ir Karakase suprantamas nevienodai, ir pataria ieškoti ne idealizmo, o naudos.

 
 
  Sovietinė pasaka prieš užmiegant istorijai (11)

Aušra Radzevičiūtė
2008 11 26

Šių metų gegužę apie 50 aktyvistų iš organizacijos „Rosija molodaja“ prie Latvijos ambasados Maskvoje pastatė improvizuotas kartuves ir pakorė lėlę, simbolizuojančią latvių režisierių Edviną Šnorę, kuris sukūrė ir publikai pristatė sovietinę tikrovę demaskuojantį dokumentinį filmą „The Soviet Story“. Vėliau iš „pakarto“ režisieriaus buvo išsityčiota, iškamša apipilta benzinu ir sudeginta.

 
 
  Gruzijos opozicija: nauja situacija, naujas kvėpavimas

Aušra Radzevičiūtė
2008 11 20

Gruzijos opozicija paskutiniu metu ypatingu konstruktyvumu nepasižymėjo: valdyti valstybę vis mėgino gatvėse, rengė triukšmingas protesto akcijas, švaistėsi garsiais pareiškimais, tačiau nesugebėjo mesti bent kiek rimtesnio iššūkio šalies vadovui Michailui Saakašviliui. Nei per praėjusius prezidento rinkimus, nei jau susivienijusi – per šių metų gegužę vykusius parlamento rinkimus.

 
 
  „Tamilų tigrų“ medžioklės instinktas

Aušra Radzevičiūtė
2008 11 13

Nesenos kelionės į Šri Lanką metu teko susidurti su situacija, kurią vietiniai gyventojai patiria dažnokai ir vadina „įprastomis procedūromis“. Dėl sukilėlių tamilų susprogdintos bombos visame Kolombo mieste buvo išjungta elektra, o oro uostas, kuriame laukiau skrydžio į Frankfurtą, evakuotas. Iš pirmo žvilgsnio lyg ir sugyvenantys tamilai induistai ir sinhalai budistai – būna, kad ir įsimyli – teigia vieni kitus atpažįstantys iš tolo. Net jei tai ir ne jų visų karas, skeveldros lekia tikrai toli.

 
 
  Kasetinės bombos: efektyvus, bet itin nehumaniškas ginklas

Aušra Radzevičiūtė
2008 11 06

Šių metų gruodį Norvegijos sostinėje Osle daugiau kaip šimto pasaulio valstybių atstovai ketina pasirašyti galutinį tarptautinį susitarimą (Convention on Cluster Munitions) dėl kasetinių bombų uždraudimo. Gegužės mėnesį 107 šalių diplomatai Dublino konferencijoje užbaigė audringas diskusijas dėl šio mirtį sėjančio ginklo naudojimo ir uždraudimo, tačiau didžiausi kasetinių bombų gamintojai ir sprogdintojai net neatsiuntė savo atstovų ir prisidėti prie šios iniciatyvos neketina.

 
 
  Smūgis Monro doktrinai (II)

Aušra Radzevičiūtė
2008 10 14

Rusų karinių laivų pasiplaukiojimas Karibų jūroje ir Maskvos draugystė su Venesuelos prezidentu Hugo Chavezu – toli gražu ne vieninteliai signalai Vašingtonui, kad gali būti suduotas rimtas smūgis dar XIX a. paskelbtai Monro doktrinai. Ir ideologiniais sumetimais, ir trokšdami naujų rinkų,  Lotynų Amerikos šalyse pastaruoju metu vis aktyviau veikia Kinija ir Iranas.

 
 
  XXI amžiaus piratai: įžūlūs, greiti ir  gerai ginkluoti (6)

Aušra Radzevičiūtė
2008 10 08

http://blogs.tnr.com/tnr/blogs/environmentandenergy/archive/2008/10/01/the-rise-of-enviro-piracy.aspxAdeno įlanka, jungianti Raudonąją ir Arabijos jūras, pastaruoju metu tapo pačia pavojingiausia vieta pasaulinei laivininkystei. Joje siaučiantys Somalio piratai, remiantis įvairiais duomenimis, šiais metais užgrobė beveik 60 laivų. „Chatham House“ – Didžiosios Britanijos karališkasis tarptautinių santykių institutas (Royal Institute of International Affairs) – skelbia, kad nuo metų pradžios šie jūrų banditai gavo beveik 30 milijonų JAV dolerių išpirkų.

 
 
  Smūgis Monro doktrinai (I) (1)

Aušra Radzevičiūtė
2008 10 02

Praėjusią savaitę jau septintą kartą į Rusiją atskubėjęs ekscentriškasis Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas pakeliui žurnalistams mestelėjo, kad turime reikalų su nauja geopolitine dinamika, kuri verčia skubėti. Milžiniškas problemas finansų sektoriuje sprendžiančioms JAV suduotas „smūgis žemiau Meksikos“: Karibų jūroje plaukios rusų karinio laivyno desantas, kurio priešakyje – atominis kreiseris „Piotr Velikij“.

 
 
  Kuba: JAV prieangyje trypčioja nekviesti svečiai (1)

Aušra Radzevičiūtė
2008 09 24

Pastebimai atšalus Rusijos santykiams su Vakarais, Kremlius prisiminė senus gerus bičiulius antiamerikietiškame bloke. O kas gi geriau išmano šį „karštos neapykantos“ žaidimą, jei ne Venesuela ir Kuba?

 
 
  Ekonominė krizė Latvijoje: liūdni skaičiai ir žmonės (3)

Aušra Radzevičiūtė
2008 09 19

Milžiniškos problemos JAV finansų sektoriuje sukėlė tikrą „domino efektą“ ir kitų šalių rinkose. Tačiau ir be nerimą keliančių naujienų iš už Atlanto prie Baltijos liūdnos žinios į eterį transliuojamos jau senokai. Kaip pažymėjo laikraštis „The Economist“, Rytų Europos ekonomikos pamažu atsisveikina su ekonomine pasaka, o Latvijoje ir Estijoje atsitiko tai, ko galbūt ir reikėjo tikėtis: sprogo ekonomikos muilo burbulas.

 
 
  Rožinė Bono svajonė: Jungtinės Afrikos Valstijos

Aušra Radzevičiūtė
2008 08 27

Šių metų birželį žymus rokeris, airių grupės U2 lyderis Bono interviu japonų leidiniui „Asahi Shimbun“ pareiškė, kad susipriešinusias ir nuolatos tarpusavyje kovojančias Afrikos tautas išgelbėtų susijungimas į Jungtines Afrikos Valstijas.

 
 
  Krizė Turkijoje: sprogimai, teismai ir musulmoniškos skaros

Aušra Radzevičiūtė
2008 08 11

Liepos pabaigoje didžiausią Turkijos miestą Stambulą sukrėtė kruvinas išpuolis, per kurį žuvo 17 (tarp jų – ir mažamečių vaikų), sužeista 154 žmonės. Šalies specialiųjų tarnybų, valdžios atstovų, daugumos vietinių laikraščių įsitikinimu, tai kurdų separatistų darbas. Rugpjūčio 3 d. pranešta, kad jau sulaikyti „dauguma iš sprogimų organizatorių“, o Turkijos premjeras Tayyipas Erdoganas atvirai pareiškė, kad sprogimai Stambule yra akivaizdus kerštas už karinę kampaniją prieš Kurdų darbo partiją (KDP).

 
 
  Pakistanas – ne talibų prieglobstis, o gimtieji namai

Aušra Radzevičiūtė
2008 07 28

Kai 1996 metais talibai užėmė Afganistano sostinę Kabulą, JAV spauda ne tik neįžvelgė nieko grėsmingo, bet ir tikino, kad tai – geriausia, kas galėjo nutikti afganams, pavargusiems nuo narkotikų prekybos, korumpuotų kariškių savivalės ir religinio fanatizmo. O jau po penkerių metų talibų valdomas Afganistanas tapo pirmuoju kovos su tarptautiniu terorizmu taikiniu. Nepaisant ilgų karo metų, šiandien Talibano judėjimas, nors ir gerokai aplamdytas, bet tikrai nenugalėtas.

 
 
  Krymo apgultis: du pešasi, trečias laimi? (2)

Aušra Radzevičiūtė
2008 07 14

Krymo pusiasalis pastaruoju metu kaitina jausmus Rusijos ir Ukrainos santykiuose. Tačiau ne mažesnės aistros kunkuliuoja ir pačiame Kryme, kur sugyvenimo modelių ieško ir kol kas neranda rusai, ukrainiečiai ir Krymo totoriai.

 
 
  ES misijos Afrikoje: interesai susikerta dar Europoje (10)

Aušra Radzevičiūtė
2008 07 02

Dar prieš referendumą Airijoje dėl Lisabonos sutarties ratifikavimo, kuris, kaip žinia, pasibaigė pralaimėjimu, Europos Parlamento Sąjungos už tautų Europą frakcija, spaudžiama šios šalies atstovų, iškėlė klausimą, ką ES karinės pajėgos veikia Afrikoje. Neutralumo politikos besilaikantys airiai nerimavo, kad ES misija Čade ir Centrinėje Afrikos Respublikoje (CAR) gali prasilenkti su jų pozicija.

 
 
  Kas matyti nuo Golano aukštumų?

Aušra Radzevičiūtė
2008 06 18

Šią gegužę po aštuonerių metų pertraukos buvo atnaujintos Sirijos ir Izraelio derybos, o liepos 13 d. Paryžiuje gali susitikti ir šių valstybių vadovai. Tarpininkaujant Turkijai, Sirija ir Izraelis derasi dėl taikos ir galimo Golano aukštumų, kurias izraeliečiai okupavo dar 1967 m., grąžinimo Damaskui. Optimistai tikisi, kad teigiama derybų baigtis gali iš esmės pakeisti padėtį Artimuosiuose Rytuose. Ne veltui juk sakoma, kad be Sirijos galima kariauti, tačiau neįmanoma pasiekti taikos.

 
 
  Lotynų Amerika vienijasi?

Aušra Radzevičiūtė
2008 06 10

Gegužės 23-ioji gali tapti istorine data Lotynų Amerikai: tądien faktiškai buvo įsteigtas UNASUR (Union de Naciones Suramericanas) blokas, kuris bent žodžiais pretenduoja pakartoti Europos Sąjungos vienybės modelį. Remiantis pasirašytais dokumentais, naujojo aljanso būstinė įsikurs Ekvadore, parlamentas – Bolivijoje, o vieningas centrinis bankas – Kolumbijoje.

 
 
  Permainos Kuboje prasidėjo nuo mikrobangų krosnelių

Aušra Radzevičiūtė
2008 06 04

Vasario pabaigoje valdžios vairą Kuboje perėmus Rauliui Castro, ši šalis nepabudo kitokia. „Pereinamojo laikotarpio prezidentas“ ėmėsi reformų, panaikino daugybę draudimų, bet liko ištikimas vyresniajam broliui Fideliui. Daugiausia, ko galima tikėtis iš R. Castro, – kinų ekonominio stebuklo atgarsių. Kitais žodžiais tariant, permainų ekonomikoje, bet olimpinės ramybės politikoje.

 
 
  Rinkimai Gruzijoje: opozicija užuodžia paraką (2)

Aušra Radzevičiūtė
2008 05 27

http://blogs.tol.org/georgia/2008/03/Gegužės 21 d. Gruzijoje įvykę parlamento rinkimai nebuvo vien tik įprastas balsavimas: valstybė laikė demokratijos egzaminą, o politinės partijos ir blokai varžėsi praktiškai dėl vienintelio dalyko – tautos meilės prezidentui Michailui Saakašviliui. Pirminiai rezultatai liudija, kad prezidentą remiantis Jungtinis nacionalinis judėjimas naujajame parlamente turės konstitucinę daugumą.

 
 
  Kantrybės išbandymas Kaukaze

Aušra Radzevičiūtė
2008 05 14

Laikraštis „The Wall Street Journal“ klausia, koks buvo paskutinis Vladimiro Putino žingsnis būnant Rusijos prezidentu, ir tuoj pat atsako: jis privedė Kaukazą prie naujo karo ribos. Ir galbūt pirmas jo, kaip premjero, žingsnis bus šią ribą peržengti.

 
 
  Turkmėnistano dujų užsklanda (6)

Aušra Radzevičiūtė
2008 05 07

Pernai Turkmėnistano prezidentas Gurbanguly Berdymuchamedovas atšaukė savo pirmtako įvestą kasrytinę ištikimybės priesaiką, kurią prieš pamokas uoliai kartojo net vaikai: „Tegu nudžiūva mano ranka… tegu sustingsta mano liežuvis… tegu sustoja mano kvėpavimas, jei aš išduosiu Turkmėnistaną ir Saparmuratą Turmėnbaši.“

 
 
  Estija: bronzinės metinės praėjo ramiai (2)

Aušra Radzevičiūtė
2008 05 01

Prieš metus Estijos sostinėje Taline aistros tiesiog kunkuliavo: iš miesto centre esančios Tynismiagi aikštės iškeltas bronzinis karys tapo beprecedenčių riaušių priežastimi. Žuvo žmogus, įvairiausias traumas gavo apie 200 asmenų, iš jų – 29 policininkai. Toliau sekė politinė isterija Maskvoje, išpuoliai prieš Estijos ambasadorę, kibernetinės atakos. Ir nors laikas dažnai užgydo daugelį žaizdų, po metų buvo tikimasi galimų provokacijų, išpuolių ar neramumų.

 
 
  Nuo internacionalizmo link nacionalizmo: ar dažnai teks keisti žemėlapius? (1)

Aušra Radzevičiūtė
2008 04 23

XX amžiaus pabaigoje Europoje subyrėjo dvi turbūt pačios akivaizdžiausios daugiatautės valstybės – Sovietų Sąjunga ir Jugoslavija. Tačiau ir XXI a. politiniame žemėlapyje vis dar gausu valstybių, kuriose pilietybė vienija įvairiausias tautas. Šioje srityje turbūt pirmauja Indija, kurios teritorijoje gyvena per 200 skirtingų etnosų atstovai. Nuo jos ne taip jau smarkiai atsilieka ir Rusijos Federacija – šioje šalyje gyvena apie 160 etninių grupių.

 
 
  Branduolinė Irano vienatvė (1)

Aušra Radzevičiūtė
2008 04 16

Irano Islamo Respublika jau ilgai gyvena izoliacijos sąlygomis ir vargu ar gali pasigirti turinti ištikimų ir nuoseklių draugų. Lojalumą Teheranui demonstruoja nebent dar labiau kontroversiškos šalys, tačiau ilgą laiką ypatingos politikos šios valstybės atžvilgiu laikėsi Rusija.

 
 
  Iranas: pozityvizmo paieškos negatyvizmo pelkėje (3)

Aušra Radzevičiūtė
2008 04 03

Ieškoti demokratijos apraiškų Irane ir išvis – rašyti apie šią šalį yra nepaprastai sunki užduotis. Iš pirmo žvilgsnio, atrodytų, net beviltiška, nes naujienų srautuose Teheranas linksniuojamas dažniausiai tik „blogio ašies“ kontekste, o radikalusis Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas neatsiejamas nuo gąsdinimų, kad tuoj prasidės branduolinė apokalipsė. Tačiau įdėmiau žvilgtelėjus į Irano politinį gyvenimą, galima išvysti tikrai stebinančių netikėtumų.

 
 
  Abchazija ir Pietų Osetija: stebuklo belaukiant (3)

Aušra Radzevičiūtė
2008 03 27

REUTERS nuotr.Kosovo nepriklausomybės paskelbimas ir jos pripažinimas vis dėlto nesukėlė Maskvos žadėtos grandininės reakcijos – Abchazija bei Pietų Osetija taip ir liko nepripažintos. Tačiau dabar Rusija perspėja, kad ryžtingi žingsniai šia kryptimi tikrai gali būti žengti, jei Gruzija gaus kvietimą įstoti į NATO.

 
 
  Kodėl nekviestas svečias rusams blogiau už totorių? (11)

Aušra Radzevičiūtė
2008 03 20

Nedidelė ir teritorija bei gyventojų skaičiumi į Lietuvą panaši Tatarstano Respublika Rusijos Federacijos sudėtyje sugebėjo išsikovoti ypatingą statusą. Formaliai – tai eilinis federacijos subjektas, tačiau neformaliai Tatarstanas jau seniai kalba visų nacionalinių respublikų, visų regionų ir net visų Rusijos musulmonų vardu. Šiandien gal daug kas užmiršo, tačiau kaip tik Tatarstanas prieš 18 metų pagarsėjo kaip vienas įnirtingiausiai separatistines nuotaikas kurstantis kraštas.

 
 
  Armėniškos pamokos: lašas po lašo ir akmenį pratašo

Aušra Radzevičiūtė
2008 03 12

Apie armėnų diasporų užsienyje įtaką sklinda legendos. Jie organizuoti, susitelkę ir nuoseklūs. Istorija juos išmokė visomis išgalėmis kovoti už išlikimą. Lemiamais momentais jie sugeba suremti pečius net su priešininkais ir pasiekti norimų rezultatų. Tačiau kur baigiasi legendos ir prasideda tikrovė?

 
 
  Stačiatikių bažnyčia: „naujasis Vatikanas“ Maskvoje

Aušra Radzevičiūtė
2008 03 05

Pasaulyje jau nieko nestebina, kad ir XXI amžiuje daugelis religijų vaidina svarbų vaidmenį politiniuose procesuose, daro įtaką tarptautiniams santykiams ir net nulemia ištisas atskirų valstybių raidos kryptis. Ne išimtis ir Rusijos stačiatikių bažnyčia – galinga, autoritetinga ir vis stipresnę įtaką šios šalies vidaus bei užsienio politikai daranti religinė organizacija.

 
 
  Komandantės ruduo

Aušra Radzevičiūtė
2008 02 27

Vasario 24 d. Kuba pirmąsyk po beveik pusės amžiaus, pažymėto revoliucijos antspaudu, rinko naują šalies vadovą. Savo noru iš visų aukščiausių Kubos valstybės ir partijos postų pasitraukęs Fidelis Castro užbaigė ištisą istorijos etapą: komunistinis eksperimentas Kuboje, ko gero, pasibaigė. Ir nors spėliojama, kada ir kas imsis ryžtingų reformų „laisvės saloje“, niekas neabejoja, kad tai tikrai įvyks.

 
 
  Gruzinai valstybę vis dar valdo gatvėse

Aušra Radzevičiūtė
2008 02 06

Jei Gruzijos valdžia iki vasario 15 d. neįvykdys septyniolikos specialiame memorandume išdėstytų reikalavimų, šalies prezidentui Michailui Saakašviliui oponuojantys politikai grasina gatves užtvindyti naujais masiniais protesto mitingais. „Spalvotųjų revoliucijų“ madą pradėjusios šalies politikai vis dar neatsisako minties, kad tokiu būdu galima ir reikia keisti valdžią.

 
 
  Kam nepatogi tiesa apie globalinį atšilimą (5)

Aušra Radzevičiūtė
2008 01 30

Naujųjų metų išvakarėse viena užsienio radijo stotis paskelbė akciją „Išjunk šviesą – išgelbėk baltąją mešką“. Pesimistai tikina, kad šie gražūs gyvūnai labai greitai nebeturės kur gyventi ir pavydės Vokietijos zoologijos sode įsikūrusiam meškinui Knutui. Dėl to kaltas globalinis atšilimas – didelis baubas, kuris ties išlikimo riba nustums ne tik baltąsias meškas, bet ir daugelyje pasaulio regionų gyvenančius žmones.

 
 
  Hugo Chavezas: „Tokie žmonės kaip Fidelis niekada nemiršta“

Aušra Radzevičiūtė
2008 01 24

Vasario 24 d. Kuboje įvyks prezidento rinkimai ir ne tik šioje šalyje, bet ir užsienio žiniasklaidoje spėliojama, ar Kubos vadovu išliks nemirtingasis revoliucionierius Fidelis Castro. Pirmasis žingsnis dėl išlikimo valdžios olimpe jau žengtas: šį mėnesį įvykusiuose Kubos parlamento – Nacionalinės Asamblėjos – rinkimuose F. Castro be jokios konkurencijos gavo deputato mandatą, o to pagal šalies Konstituciją būtinai reikia norint balotiruotis į Kubos prezidento postą.

 
 
  Kur link eina Pietų Amerika? (II)

Aušra Radzevičiūtė
2008 01 16

Kai garsiojo romano „Šimtas metų vienatvės“ herojus, vienas iš daugelio pulkininko Aurelijano Buendijos palikuonių Makondo bažnyčioje bandė išsiaiškinti savo kilmę, senas klebonas tik numojo ranka: čia žmonės dažnai vaikus pavadina gatvių vardais. Kitokios istorinės atminties, suprask, šiuose kraštuose nėra.

 
 
  Kaimynų patirtis: svetimų klaidų pamokos

Aušra Radzevičiūtė
2008 01 12

Šiais metais trys Lietuvos valstybės kaimynės – Estija, Latvija ir Lenkija – išgyveno vienokias ar kitokias krizes, kurių priežastys bei padariniai galėtų būti gera pamoka ir mums. Tačiau ne veltui sakoma, kad iš svetimų klaidų nepasimokoma, o ką jau kalbėti apie svetimas pergales.

 
 
  Žiniasklaidos laisvė Rusijoje: ko nepadaro baimė, padaro pinigai (1)

Aušra Radzevičiūtė
2008 01 09

Jau kelerius metus tarptautinės organizacijos „Reporteriai be sienų“ ir „Freedom House“ skelbia, kad žodžio laisvės reitingai Rusijoje vis krinta, pagal šį rodiklį priartindami šalį prie pačių nedemokratiškiausių valstybių sąrašo. Tačiau ne mažiau dėmesio turėtų sulaukti ir tai, kad nemenkai daliai, o gal net ir didžiumai rusų stabilumas ar pseudonacionalinės idėjos įgyvendinimas yra svarbesni nei spaudos laisvė ir galimybė atvirai reikšti savo nuomonę.

 
 
  Kur link eina Pietų Amerika? (I)

Aušra Radzevičiūtė
2008 01 03

Viešėdamas Brazilijoje Romos popiežius Benediktas XVI Lotynų Ameriką pavadino „vilties žemynu“, pareikšdamas, kad tokį jį daro Bažnyčios jėga, o ne politinė ideologija, visuomeninis judėjimas ar ekonominė sistema. Katalikybė šiame pasaulio krašte iš tiesų vaidina labai svarbų vaidmenį, tačiau, ko gero, tik Lotynų Amerikoje Bažnyčia turi kairįjį sparną ir be didesnių problemų sugyvena su vietinio socializmo ideologija, kuriai tradicinius Markso raštus atstoja bibliniai siužetai.

 
 
  Po Kosovo pripažinimo rusai žada grandininę reakciją

Aušra Radzevičiūtė
2007 12 27

Būsimasis Kosovo premjeras Hashimas Thaci tikina, kad kraštas jau pasirengęs nepriklausomybei ir pripažinimas yra tik laiko klausimas. Anot jo, jei JT Saugumo Taryba nesugebės priimti sprendimo dėl galutinio Kosovo statuso, šis tikslas bus pasiektas „glaudžiai bendradarbiaujant su tarptautiniais sąjungininkais“. Rusija perspėja, kad toks scenarijus sukels grandininę reakciją.

 
 
  2007-ieji Latvijoje ir Estijoje: senos bėdos, sprendimai ir pasekmės

Aušra Radzevičiūtė
2007 12 05

Rinkimų į Rusijos Valstybės Dūmą išvakarėse Latvijos televizija – visuomeninis transliuotojas – žadėjo parodyti prancūzų dokumentinį filmą „Putino sistema“, kurį jau galėjo pamatyti ir Lietuvos žiūrovai. Tačiau neparodė. Oficialus motyvas – buvo sugadinta juosta. Neoficialiai skelbiama, kad Latvijos TV vadovybė pasidavė Rusijos ambasados spaudimui. Apstulbę kaimyninės šalies žurnalistai kalba ir apie tai, kad filmo „Putino sistema“ nerodyti paragino ir Latvijos diplomatai.

 
 
  Šiaurės Kaukazas kunkuliuoja (1)

Aušra Radzevičiūtė
2007 11 13

Kraujo liejimas Šiaurės Kaukaze jau seniai tapo lėtine liga. Be jokios abejonės, didžiausiu skauduliu buvo ir tebėra Čečėnija, tačiau jos pašonėje vyksta vis daugiau keliančių nerimą įvykių, neretai liekančių už informacinės erdvės ribų. Šiaurės Kaukazas – tikras tautų katilas, kurio dugnas neabejotinai prisvilęs.

 
 
  Bunda jau Latvija?

Aušra Radzevičiūtė
2007 11 06

Lapkričio 3 d. į centrinėje Rygos aikštėje Doma Laukums vykusį Visos tautos susirinkimą, nepaisydami bjauraus oro, atėjo iki 10 tūkstančių žmonių. „Už teisinę Latviją! Už sąžiningą politiką!“ – toks buvo šio masinio mitingo šūkis. Paskutiniojo meto įvykiai kaimyninėje šalyje sulaukia pačių įvairiausių vertinimų: nuo tikėjimo, kad Latvijoje prasideda naujasis atgimimas, iki sąmokslo teorijų ir kalbų, kad nepatenkintais piliečiais sumaniai manipuliuoja nematomos jėgos, siekiančios destabilizuoti politinę padėtį šalyje.

 
 
  Turkija ir JAV skandina kurdų viltis? (1)

Aušra Radzevičiūtė
2007 10 25

Jie sustabdė netoli pasienio važiuojantį mikroautobusą, išlaipino keleivius, patikrino dokumentus ir be jokių ceremonijų sušaudė septynis turkų kariškius bei penkis civilius gyventojus. Tai – tik vienas iš pastarųjų mėnesių epizodų, atspindinčių Kurdų darbo partijos (KDP) kovotojų veiksmus bei priemones, neva siekiant vis to paties tikslo – sukurti laisvąjį Kurdistaną.

 
 
  Ar verta Gruzijoje ieškoti aukso vilnos

Aušra Radzevičiūtė
2007 10 12

„Gruzinai europiečiais tapo tada, kai prie uolos buvo prikaustytas Prometėjas, o argonautai atvyko į Gruziją, ieškodami aukso vilnos“, – kalbėdamas apie savo šalies norą tapti Europos Sąjungos (ES) nare, pareiškė Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis. Gražių žodžių iš gruzinų neatimsi. Tačiau kokia tikrovė?

 
 
  Kraujo šauksmas Rusijoje: ksenofobija klesti (3)

Aušra Radzevičiūtė
2007 10 03

Ksenofobija, rasizmas, antisemitizmas ir islamofobija tampa kone kasdieniu reiškiniu Rusijoje, nors ši šalis, net ir atsikračiusi internacionalizmo ideologijos, vis dar viešai pabrėžia esanti išdidi daugiatautė ir įvairių religijų valstybė. Šiuos visuomenės skaudulius nagrinėjantys mokslininkai pateikia daugybę priežasčių, skatinančių minėtas ydas, tačiau kartu teigia, kad pastaruoju metu beveik nusitrynė riba, skirianti, tarkim, ksenofobiją nuo rusiško patriotizmo.

 
 
  Indija sparčiai ginkluojasi (1)

Aušra Radzevičiūtė
2007 08 29

60-ąsias nepriklausomybės metines švenčianti Indija jau kuris laikas ne tik neabejotinai išsiveržė į regiono lyderių gretas, bet ir neslepia savo ambicijų įsitvirtinti pasaulinėje arenoje kaip naujasis „jėgos centras”.  Politinis, ekonominis ir karinis Indijos potencialas rodo, kad „supervalstybių” statusas greit priklausys nebe įprastiems žaidėjams – ši šalis ne tik dinamiškai vystosi, bet ir sparčiai ginkluojasi.

 
 
  ,,Įšaldyti” konfliktai: sprendimai įmanomi tik kalbantis (3)

Aušra Radzevičiūtė
2007 08 01

Kas šiandien vyksta tarp Moldovos ir Padnestrės, tarp Gruzijos ir Abchazijos bei Pietų Osetijos? Ar įmanoma taikiai sureguliuoti posovietinės erdvės ,,įšaldytus” konfliktus, suderinti konfliktuojančių pusių interesus ir surasti visiems tinkamiausią sprendimą? Kokią kainą moka konfliktuojantys regionai ir kokie galimi viso to padariniai?

 
 
  "Įšaldytų" konfliktų sureguliavimui reikalingas konstruktyvus dialogas (3)

Aušra Radzevičiūtė
2007 07 27

Liepos 27 dieną, penktadienį, darbą baigė tarptautinė konferencija - Vasaros akademija. Profesionalūs politologai, politikai, diplomatai, visuomeninių ir pilietinių organizacijų atstovai, jaunimas iš Baltijos šalių, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Moldovos, Padnestrės regiono, Gruzijos ir Abchazijos bei Pietų Osetijos diskutavo apie postsovietinės erdvės konfliktų priežastis, dinamiką ir pasekmes, ieškojo sprendimų, kokiu būdu įmanoma juos sureguliuoti, kokius tarpininkus pasitelkti ir t.t.

 
 
  Darbą pradėjo tarptautinė Vasaros akademija (1)

Aušra Radzevičiūtė
2007 07 26

Liepos 25 d. konferencijoje buvo kalbama apie geopolitiką ir interesus Baltijos ir Juodosios jūrų regionuose. Pasak Rusijos žurnalo „Naujas laikas“ ir geopolitika.lt autoriaus Boriso Tumanovo, aptariant situaciją Padnestrėje, Abchazijoje ir Pietų Osetijoje, būtina atkreipti dėmesį į Kosovą, kurio pripažinimas galėtų tapti klasikiniu precedentu nepripažintoms valstybėms.

 
 
  Tarptautinė Vasaros akademija tęsia darbą

Aušra Radzevičiūtė
2007 07 26

Liepos 24-28 dienomis Dubingiuose vyksta tarptautinė konferencija - Vasaros akademija, kurioje nagrinėjami aktualūs posovietinės erdvės ,,įšaldyti“ konfliktai tarp Moldovos ir Padnestrės, tarp Gruzijos ir Abchazijos bei Pietų Osetijos. Keturias dienas bus diskutuojama apie regioninių ir etninių konfliktų priežastis, jų mastą, dinamiką, galimus problemų sprendimų būdus ir padarinius.

 
 
  Dubingiuose prasidėjo Vasaros akademija

Aušra Radzevičiūtė
2007 07 25

Liepos 25 dieną Dubingiuose prasidėjo Geopolitinių studijų centro organizuojama tarptautinė konferencija - Vasaros akademija, kurios metu dalyviai iš Baltijos šalių, Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Moldovos, Padnestrės regiono, Gruzijos ir Pietų Osetijos bei Abchazijos regionų aptars ,,įšaldytus“ konfliktus posovietinėje erdvėje.

 
 
  Lietuvoje bus aptariami posovietinės erdvės konfliktai

Aušra Radzevičiūtė
2007 07 20

Šių metų liepos 24–28 dienomis Dubingiuose Lietuvos geopolitinių studijų centras rengia viešosios iniciatyvos projektą - Vasaros akademiją, kurios metu bus nagrinėjamos aktualios posovietinėje erdvėje kylančių konfliktų prevencijos, sprendimų ir pasekmių temos. Mokslo atstovai, politikai, diplomatai ir visuomenininkai skaitys pranešimus apie įšaldytus konfliktus, jų sprendimų galimybes, dinamiką ir padarinius, posovietinės erdvės konfliktuose naudojamą prievartą, jos formas ir mastą.

 
 
  Latvija ir Rusija: grįžimas į senas vėžes

Aušra Radzevičiūtė
2007 07 18

Neseniai britų savaitraštis ,,The Economist” atkreipė dėmesį, kad Rusijos kapitalo skverbimasis yra ypač aktualus Latvijoje, kur verslo magnatai vaidina svarbų vaidmenį politikoje. Jų didžiausia vertybė - pinigai – yra galingiausias Rusijos ginklas ir tai kelia nerimą.

 
 
  Rusas kubiečiui jau nebe draugas

Aušra Radzevičiūtė
2007 07 02

Beveik prieš penkis dešimtmečius revoliuciją įvykdžiusi ir iki šiol su nemenku ironijos prieskoniu „laisvės sala” vadinama Kuba anuomet tiesiog buvo priversta pulti į SSRS glėbį. Net garsusis sovietų lyderis Nikita Chruščiovas JAV prezidentui Johnui Kennedy‘iui sakė, kad Fidelį Castro komunistu pavers ne kas kita, o arši Amerikos pozicija ir bekompromisis noras grąžinti šią naciją į doros kelią.

 
 
  Rusai supranta Japoniją, bet padėti negali (3)

Aušra Radzevičiūtė
2007 06 26

Rusija ir Japonija iki šiol formaliai yra kariaujančios šalys, nes ištisus dešimtmečius nepavyksta nė per nago juodymą pasistūmėti link taikos sutarties pasirašymo. Tam nepadeda nei artima kaimynystė, nei ekonominiai ir geopolitiniai interesai, nei valstybių vadovų susitikimai „be kaklaraiščių” -  visi keliai link nepajudinamos draugystės veda per Kurilų salas, be kurių nurimti nežada nei viena, nei kita pusė.

 
 
  Sibiras: XXI-ojo amžiaus kolonija? (3)

Aušra Radzevičiūtė
2007 06 19

Rusijos vadovai iki šiol linkę kartoti garsiąją Michailo Lomonosovo frazę, kad Rusijos galia augs Sibiro dėka, tačiau tikrovėje vyrauja pats tikriausias kolonijinis požiūris į šią neaprėpiamą, bet labai turtingą teritoriją, kuri atiduoda viską, o beveik nieko negauna. Maskvoje kuriami planai, strategijos, ištisos koncepcijos, kaip reikėtų vystyti Vakarų, Rytų Sibirą ir Tolimuosius Rytus.

 
 
  Ar reikalingi Rusijai užsienio rusakalbiai? (1)

Aušra Radzevičiūtė
2007 06 11

Nuo šių metų birželio pradžios Rusijoje startuoja valstybės patvirtinta ir aktyviai remiama programa „Tėvynainiai”, kuria siekiama skatinti rusus, gyvenančius vadinamajame „artimajame užsienyje”, grįžti gyventi į Rusiją. Praėjusiais metais prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką dėl pagalbos savanoriškam tėvynainių persikėlimui į Rusiją.

 
 
  Kurdų klausimas: naujas karas ar nauja valstybė? (5)

Aušra Radzevičiūtė
2007 06 06

Turkijos generolai pasirengę bet kuriuo metu pradėti karinę operaciją šiaurės Irake ir, anot jų, sunaikinti kurdų separatistų kovotojų atraminius punktus, tačiau oficialioji Ankara kol kas nedrįsta palaiminti tokio scenarijaus ir susigadinti santykius su JAV bei Europos Sąjunga. Įtampa tarp Turkijos ir šiaurės Irake įsikūrusio autonominio Kurdistano prasidėjo prieš kelis mėnesius.

 
 
  Kaspijos jūra: mūšis dėl naftos, eršketų ir vandens (4)

Aušra Radzevičiūtė
2007 05 28

Jau dešimt metų penkios valstybės - Rusija, Iranas, Azerbaidžanas, Kazachstanas ir Turkmėnistanas – neranda tinkamiausio sprendimo, kaip pasidalyti Kaspijos jūrą, kurios gamtiniai resursai neabejotinai sustiprintų kiekvienos iš jų ekonomiką. Nors nėra iki galo aišku, kiek ir kur ten esama naftos ir dujų, vien jau ištirtos ir galimos išgauti atsargos Kaspijos jūros baseine sudaro nuo 1,3 iki 2,6 procento viso pasaulio šių energetinių resursų.

 
 
  Turkija: tarp Europos ir tradicinio islamo

Aušra Radzevičiūtė
2007 05 22

Po neįvykusių prezidento rinkimų parlamente Turkiją sukrėtė jau primiršto masto politinė krizė. Proislamiškos Teisingumo ir plėtros partijos kandidatas Abdula Giulis (Abdullah Gul) buvo priverstas pasitraukti iš politinės kovos – parlamentas paleistas, o naujasis šalies vadovas po Konstitucijos pataisų greičiausiai bus renkamas visuotiniuose rinkimuose.

 
 
  Kam teks Kazachstano energetiniai resursai – Rytams ar Vakarams?

Aušra Radzevičiūtė
2007 05 15

Didžiulius naftos ir dujų išteklius turintis Kazachstanas pastaruoju metu tampa tikra interesų susidūrimo arena. 20 amžiaus paskutiniuoju dešimtmečiu dalijantis įtakos zonas šioje valstybėje, pagrindinėmis žaidėjomis buvo Rusija, JAV, Kinija ir musulmoniškosios šalys, o  dabar vis daugiau dėmesio Kazachstanui, ypač jo gausiems energetiniams resursams, skiria Europos Sąjunga ir atskiros jos valstybės.

 
 
  Politinė Latvijos panorama: aršios kovos po ramybės širma

Aušra Radzevičiūtė
2007 05 10

Pastaruoju metu kaimyninėje Latvijoje vykstantys politiniai procesai, ekspertų teigimu, gali pasibaigti rimta krize. Tačiau labiausiai stebina tai, kad kai kurie įvykiai tarsi veidrodyje primena dar neseniai Lietuvą krėtusius skandalus – galimi verslo ir politikų korupciniai ryšiai, įtakos sričių pasidalijimas bei kova dėl specialiųjų tarnybų kontrolės.

 
 
  Paminklai rusų kariams – politinių spekuliacijų objektas

Aušra Radzevičiūtė
2007 05 07

Bronzinio kario paminklo demontavimas Talino centre tapo tikru išbandymu ne tik Estijai, bet ir visai Europos Sąjungai. Ir nors daugelis Lietuvoje stebisi, kodėl Briuselis taip ilgai tylėjo, negalima  užmiršti ir to, kad Maskva nuoširdžiai tikėjosi, jog ES vadovai pasmerks mūsų šiaurės kaimynus už neva necivilizuotą ir neeuropietišką elgesį.

 
 
  Kuba: kokia ji bus be Fidelio Castro?

Aušra Radzevičiūtė
2007 04 27

80-metis Kubos lyderis Fidelis Castro po paskutiniosios operacijos beveik pasveiko ir yra pasirengęs grįžti prie valstybės valdymo. Tokią žinią visai neseniai pranešė Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas, neslepiantis džiaugsmo, kad kurdamas XXI amžiaus socializmą galės ir vėl atsiremti į savo idėjinio tėvo petį. Tačiau net jei Fidelis Castro ir grįš, įvertinant sunkios ligos padarinius ir garbų jo amžių, Laisvės salą jis valdys turbūt jau nebeilgai.

 
 
  Geri santykiai su Rusija - tik pataikavimo kaina?

Aušra Radzevičiūtė
2007 04 09

Kovo 27-oji neabejotinai įeis į Latvijos ir Rusijos dvišalių santykių istoriją. Tačiau ar tądien pasirašyta ilgai laukta sienos sutartis iš tikrųjų pagerins dviejų valstybių santykius, kurie Maskvos iš esmės niekada nebus laikomi lygiaverčiais?

 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1201)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (265)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (320)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (594)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (152)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras