Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Valentinas Mitė
 
  Rytų partnerystė taip ir lieka tik idėja

Valentinas Mitė
2010 07 21

Europos Sąjungos plėtra į rytus sustojo neapibrėžtam laikui. Neabejotina, kad nei Ukraina, nei Baltarusija, Moldova ar Pietų Kaukazo valstybės artimoje ir vidutinėje perspektyvoje netaps Europos Sąjungos narėmis. Visų pirma tiek ES valstybių vadovai, tiek paprasti piliečiai yra pavargę nuo vienu metu entuziastingai vertintos plėtros. Kita vertus, kai kurios narės, sakykim, Bulgarija ar Rumunija, kol kas kelia daugiau problemų, ypač korupcijos srityje, nei teikia naudos.

 
 
  Irano politinė aklavietė, arba ko siekia M. Ahmadinejadas (9)

Valentinas Mitė
2010 07 03

Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas pasiekė, kad Iranas sulaukė naujų Jungtinių Tautų sankcijų. Papildomas sankcijas taip pat įveda Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga. Tiesa, Turkija ir Brazilija už šias sankcijas nebalsavo, bet jos Jungtinėse Tautose neturi veto teisės, todėl Teheranas gavo vien šiokią tokią moralinę paramą, kuri vargu ar išves Iraną iš politinės, diplomatinės ir ūkio izoliacijos.

 
 
  Galimo Ukrainos skilimo baimė kol kas turi nedaug pagrindo (8)

Valentinas Mitė
2010 05 24

Nuo pat Ukrainos nepriklausomybės paskelbimo iš Rusijos girdėjosi skeptiškų balsų, kad ši nepriklausomybė nėra ilgalaikė. Dar daugiau, viešai buvo skelbiamos prognozės, kad šalis anksčiau ar vėliau suskils bent jau į dvi dalis – Rytų ir Vakarų Ukrainą.

 
 
  Merdėjanti Rusijos ir Baltarusijos sąjunginė valstybė (5)

Valentinas Mitė
2010 05 10

Baltarusijos ir Rusijos sąjunga yra senas dviejų kaimynių projektas, kuris praktiškai nejuda tikros valstybių sąjungos link.

Kas nuveikta, kad tokia sąjunga taptų realybe? Visų pirma, subyrėjus SSRS, Baltarusija nepasirinko aiškaus integracijos į Vakarus kelio, nors Stanislavui Šuškevičiui būnant Baltarusijos Aukščiausiosios Tarybos pirmininku bandymų integruotis ir buvo.

 
 
  Ar įmanoma taika Afganistane? (14)

Valentinas Mitė
2010 04 26

Taip, Hamidas Karzajus yra Afganistano prezidentas, formaliai ir Vakarų sąjungininkas. Tačiau po jo neseniai paskelbtų antivakarietiškų pareiškimų nekyla abejonių, kad tai nepatikimas, aikštingas ir nenuspėjamas politikas. Tačiau kito prezidento Afganistane nėra ir tenka jį priimti panašiai, kaip susitaikoma su kitais Afganistano ypatumais, sakykim, su šaltomis žiemomis ar kalnais. Mažai tikėtina, kad artimiausiu metu atsirastų kokia nors alternatyva jam.

 
 
  Irano branduolinės programos: Teherano draugai ir priešininkai (2)

Valentinas Mitė
2010 04 02

Teigti, kad Iranas yra visiškai izoliuotas ir neturi draugų, būtų neteisinga. Nėra ir vienareikšmės nuomonės apie didžiausią Vakarų susirūpinimą keliančią problemą – Irano branduolines programas ir kiek veiksmingi yra bandymai jas sustabdyti tarptautinėmis sankcijomis.

 
 
  Kosovo ir Serbijos suartėjimas – politikų fantazija ar reali galimybė? (6)

Valentinas Mitė
2010 03 12

Teko būti Kosove vos mėnesį iki jam pasiskelbiant nepriklausomybę. Gyvenau ne viešbutyje, o kartu su kokiais aštuoniais studentais albanais, kurie nuomojosi butą Prištinos centre. Su vienu jų susipažinau susirašinėdamas internete. Jis labai nuoširdžiai pakvietė į Kosovą. Nusprendžiau važiuoti, nes, mano supratimu, žurnalistai nėra politologai, kad galėtų rašyti apie tai, ko nėra matę, ir kurti įvairiausias teorijas, žurnalistui būtina gyvenimą tose šalyse, apie kurias rašo, pamatyti savo akimis.

 
 
  Baltarusijos opozicija vargu ar greit sustiprės (1)

Valentinas Mitė
2010 02 01

Baltarusijos opozicija yra silpna ir kiekvienais metais vis silpnėja, nepaisant nei Vakarų paramos, nei pokyčių jos vadovybėje. Tas silpnėjimas tapo ypač akivaizdus po 2001 metų. Kodėl Baltarusijos režimas, kurį ne taip seniai JAV pavadino „paskutine diktatūra Europoje“, yra toks stabilus?

 
 
  Rusijos Šiaurės Kaukazas – bomba po Rusijos stabilumo pamatais (8)

Valentinas Mitė
2010 01 11

Sausio 6 dieną Dagestano sostinėje Mahačkaloje savižudis teroristas prie milicijos skyriaus vartų susprogdino sprogmenų prikrautą automobilį. Pirminiais duomenimis, žuvo 7 milicininkai ir 16 buvo sužeista. Jeigu automobiliui būtų pavykę įvažiuoti į policijos skyriaus teritoriją, aukų skaičius būtų buvęs kelis kartus didesnis – sprogimo metu milicininkai kaip tik rikiavosi kieme ir ruošėsi vykti į budėjimą.

 
 
  Prezidento rinkimai vargu ar atneš kardinalių pokyčių Ukrainoje (1)

Valentinas Mitė
2009 12 28

Sausio 17 dieną Ukrainoje vyks prezidento rinkimai. Dabartinis šalies prezidentas ir 2004 metais vykusios „oranžinės revoliucijos“ vadovas Viktoras Juščenka neturi jokių galimybių juos laimėti.

V. Juščenka per kelerius metus tapo vienu nepopuliariausių šalies politikų. To ir buvo galima tikėtis. Per Ukrainos „oranžinę revoliuciją“ beveik mėnesį praleidau Kijeve. Į akis labiausiai krito tai, kad centrinėje sostinės aikštėje susirinkę žmonės beveik 24 valandas skandavo vieną šūkį – „Juščenka!“

 
 
  Lietuvos ir Rusijos santykiai: slegianti nežinomybė (13)

Valentinas Mitė
2009 08 10

Neseniai interneto portalui „Delfi“ rašiau straipsnį apie Lietuvos ir Rusijos santykius. Mano nuomone, praktiškai jokių formalių priežasčių šiems santykiams būti blogiems šiuo metu nėra. Yra tik įžeistos Maskvos ambicijos, trukdančios juos pakeisti į normalius tarpvalstybinius ryšius. Lietuva per maža, kad galėtų ką nors padaryti, o be to, ne ji šiuos santykius sugadino. Tačiau Lietuvos politika ir požiūris į Rusiją (tiksliau, aiškios politikos nebuvimas) taip pat kelia nerimą.

 
 
  Kodėl karinis maištas Bangladeše toks svarbus (3)

Valentinas Mitė
2009 03 09

Kariuomenės maištas Bangladeše numalšintas. Atrodo, viskas pasibaigė, bet, ko gero, tai tik iliuzija. Tačiau kam tai svarbu ir kas tas Bangladešas? Išvertus pažodžiui, Bangladešas – tai bengalų šalis. 1947 metais, Didžiajai Britanijai palikus Indiją, Bangladešas tapo rytine Pakistano dalimi. 1971 metais po Pakistano karo su Indija Bangladešas išsikovojo nepriklausomybę.

 
 
  Kad Rusija keičiasi ne į gerąją pusę, kalčiausi Vakarai (15)

Valentinas Mitė
2008 10 27

Požiūriai į Rusiją – tiek Vakaruose, tiek pačioje Rusijoje – yra labai skirtingi.

Todėl vienareikšmiškai atsakyti, ar Rusija šiuo metu darosi agresyvesnė ir kur yra to agresyvumo ribos, nėra lengva. Gruzijos ir Rusijos karas nebūtinai reiškia kokius nors fundamentalius pokyčius dabartinėje Rusijos politikoje. Ar jie įvyko, parodys netolima ateitis.

 
 
  Ateityje Vakarų laukia privatizacijos banga (12)

Valentinas Mitė
2008 10 06

http://www.sfgroup.org/Visų liberalų stabas ekonomistas Frydrichas Hajekas turėtų apsiversti karste. Visame pasaulyje, o ypač kapitalizmo rojuje Jungtinėse Amerikos Valstijose, valstybė į savo rankas perima vis didesnę ekonomikos dalį, faktiškai finansų sektorių.

 
 
  Izraelio problemos nesikeis, nesvarbu, kas taps premjeru (1)

Valentinas Mitė
2008 09 29

Nėra stebuklingosios lazdelės ar stebukladario, kuris greitai išspręstų Izraelio santykių su kaimynais ir palestiniečiais problemas.

Tačiau kaip visada valstybės vadovų pasikeitimas teikia vilčių, beje, labai dažnai nerealių.

 
 
  Afganistanas: klausimų daugiau nei atsakymų (1)

Valentinas Mitė
2008 09 22

2002 metais Amerika jėga pašalino iš valdžios radikalų Talibano judėjimą. Logiškai galvojant padėtis per tokį ilgą laiko tarpą šalyje turėjo stabilizuotis, o Vakarų pastangos atkurti sovietinės invazijos ir pilietinio karo nuniokotą šalį duoti vaisių.

 
 
  Armėnijos ir Turkijos santykių normalizavimas prasideda nuo futbolo

Valentinas Mitė
2008 09 15

Geopolitinė padėtis Kaukaze keičiasi. Tai rodo Rusijos įvykdyta dalies Gruzijos okupacija ir istorinės futbolo rungtynės tarp Turkijos ir Armėnijos komandų Jerevane. Rungtynes pirmą kartą drauge stebėjo šių valstybių prezidentai.

 
 
  Didžiausias Ukrainos priešas – ji pati

Valentinas Mitė
2008 09 09

Rusijos elgesys Gruzijoje kelia nerimą kaimynams, ypač Ukrainai, kurios politika ne mažiau provakarietiška nei Gruzijos. Ukraina siekia tapti Europos Sąjungos nare. Aukščiausioji Ukrainos vadovybė taip pat deklaruoja siekį tapti NATO nare, tačiau šiuo klausimu tarp prezidentą palaikančių jėgų ir opozicijos vyksta nelengvos diskusijos.

 
 
  Naujosios Irako vyriausybės įtaka didėja, bet ar ilgam?

Valentinas Mitė
2008 09 01

Jungtinės Valstijos rugsėjo pirmą dieną perdavė Anbaro provincijos kontrolę Irako vyriausybei. Vos prieš metus šią provinciją kontroliavo antiamerikietiškas pasipriešinimas – pradedant nacionalistinėmis ir Saddamui prijaučiančiomis grupuotėmis ir baigiant „Al Qaeda“. Provincija taip pat buvo religinės nesantaikos centras. Galima sakyti, kad Anbaras vienu metu buvo gera visų Iraką krėtusių problemų iliustracija.

 
 
  Musharrafo valdymo pabaiga stabilumo neatnešė

Valentinas Mitė
2008 08 26

Pakistano prezidentas Pervezas Musharrafas, nelaukdamas balsavimo dėl nepasitikėjimo, atsistatydino pats. Politinis peizažas šalyje, kuri yra vienintelė islamiška valstybė, turinti branduolinį ginklą, pasikeitė, bet stabilumas nepadidėjo.

 
 
  Padėtis Afganistane keičiasi, bet ne į gerąją pusę (11)

Valentinas Mitė
2008 06 23

Šiek tiek daugiau nei prieš metus Afganistanas, palyginti su Iraku, atrodė kaip saugumo pavyzdys.

Tie laikai – praeityje. Padėtis Irake stabilizuojasi, o Afganistane – priešingai – Talibanas vis labiau kelia galvą. Talibanas šioje šalyje pradėjo naudoti Irake išbandytą labai veiksmingą taktiką – savižudžius. Tai neturi nieko bendro su ta islamo pakraipa, kurią propagavo Talibanas, bet yra įprasta „Al Qaeda“ taktika.

 
 
  Baltarusijos opozicija neturi jokių galimybių laimėti parlamento rinkimus

Valentinas Mitė
2008 06 16

Parlamento rinkimai Baltarusijoje įvyks šių metų rugsėjo pabaigoje, turbūt rugsėjo 28 dieną. Tiksli data dar kol kas nėra žinoma, nes prezidentas Aleksandras Lukašenka dar nepasirašė dėl jos dekreto.

 
 
  Nesibaigianti politinė krizė Ukrainoje

Valentinas Mitė
2008 06 09

Ukrainos „oranžinė revoliucija“ jau seniai praeityje, o jos vadovas, prezidentas Viktoras Juščenka, kaip rodo sociologinės apklausos, tapo vienu nepopuliariausių šalies politikų.

 
 
  Čečėnija – Rusijos informacinės blokados gniaužtuose (8)

Valentinas Mitė
2008 06 02

Labai sunku kalbėti apie tai, kas šiuo metu vyksta Čečėnijoje. Rusija kovoja totalinį informacinį, tiksliau, dezinformacinį, karą. Jis yra sėkmingas, nes nemaža dalis Vakarų valstybių tiki arba apsimeta tikinčios, kad padėtis Čečėnijoje stabilizuojasi. Tačiau stebėtojų ir žurnalistų, kuriems pavyksta prasiskverbti į Čečėniją, skelbiama ramybė yra tik tariama. Po ja slypi daug problemų – senų, o dar daugiau naujų.

 
 
  Irako vyriausybė stiprina karinę šalies kontrolę (1)

Valentinas Mitė
2008 05 26

Ne taip seniai Irakas atrodė kaip laivas, kuriame kapitonas surištomis rankomis sėdi savo kajutėje, o laive siautėja kelios piratų gaujos, niekaip nesutariančios, kuria kryptimi ir iš viso kodėl laivas turi plaukti.

 
 
  NATO plėtra Balkanuose: pažanga didelė, bet problemos lieka (6)

Valentinas Mitė
2008 05 19

Balandžio pradžioje Rumunijoje vykusiame NATO viršūnių susitikime buvo susitarta į Aljansą priimti dvi valstybes – Kroatiją ir Albaniją. Šių Balkanų valstybių narystei turi pritarti visos NATO šalys, bet tai tėra formalumas ir ilgai neužtruks.

 
 
  Ar Irakas sugebės atsiplėšti nuo Irano įtakos? (1)

Valentinas Mitė
2008 05 12

Irako valdžios santykiai su Iranu netenkina nei JAV, nei Irano. Iranas norėtų, kad JAV kariuomenė kuo greičiau išeitų iš kaimyninės valstybės, taip suteikdama dar daugiau politinių galimybių Teheranui. Irano įtakos visame regione didėjimas turbūt yra viena priežasčių, kodėl amerikiečiai neskuba palikti Irako, o lėtą jų traukimąsi, nors ir nenoriai, bet toleruoja arabų sunitų valstybės, kurios bijo stiprėjančios Irano įtakos.

 
 
  Lietuva blokuoja ES sutartį su Rusija (7)

Valentinas Mitė
2008 05 05

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikime Liuksemburge Lietuva blokavo naują Partnerystės ir bendradarbiavimo su Rusija sutartį. Tai didžiulis Lietuvos diplomatijos laimėjimas ir aiškus ženklas Rusijai, kad ji turi atsižvelgti į visų ES valstybių norus bei interesus ir nustoti traktuoti Baltijos valstybes ir buvusias Sovietų Sąjungos satelites Rytų Europoje kaip sferą, kuriai ji vis dar daro įtaką ir kurios interesų galima visiškai nepaisyti.

 
 
  Brangstant maisto produktams, milijonų žmonių laukia badas (5)

Valentinas Mitė
2008 04 28

Pasaulio banko skaičiavimu, per paskutinius trejus metus maisto, ypač grūdinių kultūrų, kainos pasaulyje pakilo 83 procentais. Toks staigus kainų kilimas daug ką nustebino ir išgąsdino.

Tai visiškai naujas poslinkis, nes pastaruosius 30 metų, iki pat 2005-ųjų, maisto kainos ne didėjo, o mažėjo. Toks nelauktas šuolis sukėlė valstybių vadovų ir tarptautinių organizacijų reakciją.

 
 
  Kosovui tapus nepriklausomam, Serbijos byrėjimas baigiasi (2)

Valentinas Mitė
2008 04 07

Belgrade liūdnai juokaujama, kad Serbija panaši į mobilųjį telefoną „Nokia“ – kiekvienais metais ji darosi vis mažesnė ir mažesnė. Jugoslaviją – pietų slavų valstybę, susikūrusią po Pirmojo pasaulinio karo – formaliai sudarė serbai, kroatai ir slovėnai. Po Antrojo pasaulinio karo Josifas Broz Tito paskelbė Jugoslavijos Federacinę Socialistinę Respubliką, susidėjusią iš Bosnijos ir Hercegovinos, Kroatijos, Makedonijos, Juodkalnijos, Slovėnijos ir Serbijos.

 
 
  Armėnijos laukia ilgas kelias į demokratinę valstybę (1)

Valentinas Mitė
2008 03 31

Beveik mėnesį trukusi nepaprastoji padėtis, paskelbta Armėnijoje po prezidento rinkimų, atšaukta.

Prezidentas Robertas Kočarianas ją paskelbė kovo pirmą dieną po Jerevano gatvėse vykusių neramumų, per kuriuos žuvo vienas civilis ir vienas policininkas. Neramumų priežastis, panašiai kaip pernai metų gale Gruzijoje, – abejotini prezidento rinkimų rezultatai.

 
 
  Neramumai Tibete – rimtas iššūkis ir Kinijai, ir Vakarams

Valentinas Mitė
2008 03 24

Šiuo metu sunku atsakyti į klausimą, ar neramumai Kinijai priklausančiame Tibete yra didesnių sukrėtimų pradžia, ar tik dar vienas epizodas sudėtinguose Kinijos ir Tibeto santykiuose. Tačiau protestai kelia rimtų moralinių ir politinių dilemų tiek Vakarams, tiek Kinijai.

 
 
  „Gazprom“ – būsimasis Europos energetikos valdovas? (4)

Valentinas Mitė
2008 03 17

Europos Sąjunga neturi vieningos energetikos ir užsienio politikos Rusijos atžvilgiu. Tokios politikos nebuvimas labai skaudžiai gali atsiliepti ateityje.

ES, kaip ir visas Vakarų pasaulis, priklauso nuo dujų ir naftos tiekimų. Šiais energijos šaltiniais grindžiama transporto sistema, ekonomika ir apskritai visa civilizuoto XXI amžiaus žmogaus buitis.

 
 
  Po rinkimų Amerikos laukia rimti pokyčiai (3)

Valentinas Mitė
2008 03 10

Jau dabar matyti, kad ši Amerikos prezidentų rinkimų kampanija bus tokia, kokios iki šiol nepasitaikė per visą JAV istoriją. Kol kas dvi pagrindinės partijos – respublikonai ir demokratai – kelia savo kandidatus, kurie varžysis dėl Baltųjų rūmų šeimininko posto. Respublikonai tokį kandidatą jau turi – tai Arizonos senatorius Johnas MacCainas.

 
 
  Kurdų problemos Turkijos invazija šiaurės Irake neišspręs

Valentinas Mitė
2008 03 03

Daugiau nei prieš savaitę Ankara pradėjo invaziją į iki šiol stabilų šiaurės Iraką, siekdama sunaikinti Turkijos kurdų separatistinės organizacijos PKK (Kurdų darbininkų partija) bazes. Atrodo, kad Bagdado vyriausybė apie operacijos pradžią net nebuvo informuota. O Amerikos kariškiams tai nebuvo paslaptis.

 
 
  Kosovo pripažinimas suskaldė pasaulio bendruomenę (5)

Valentinas Mitė
2008 02 25

Kosovo nepriklausomybės paskelbimas niekam nebuvo netikėtumas. Tačiau skiriamoji linija tarp šalių, pripažįstančių Kosovą ir jo nepripažįstančių, yra gili ir principinė. Bet būtų neteisinga tvirtinti, kad Kosovą pripažįsta demokratijos rėmėjai, o jo nepriklausomybei nepritaria demokratijos ir tautų apsisprendimo priešininkai.

 
 
  Rusija grįžta į supervalstybių gretas? Svajonėse! (39)

Valentinas Mitė
2008 02 18

Prieš keletą dienų Rusijos bombonešiai „Tupolev 95“ porą kartų vos pusės kilometro aukštyje  praskrido virš JAV lėktuvnešio „Nimitz“. Incidentas įvyko vakarinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Tai jau savaime rodo Rusijos pretenzijas elgtis, kaip elgėsi Sovietų Sąjunga, ir nenusileisti JAV, kaip buvo šaltojo karo metais.

 
 
  Ar Rusijos pažadai dislokuoti Kaliningrade daugiau raketų sukels šaltąjį karą? (6)

Valentinas Mitė
2008 02 11

Pastaruoju metu akivaizdžiai padidėjo Rusijos pomėgis grasinti Vakarams ir artimiausiems savo kaimynams, ypač buvusioms Sovietų Sąjungos respublikoms bei buvusiems satelitams Rytų Europoje. Nedraugiškų Maskvos žodžių dažnokai sulaukia Ukraina, Gruzija, Baltijos valstybės, Lenkija ir Čekija. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dažnai vartoja kriminalistinę-kagėbistinę leksiką kaimynams sudrausminti.

 
 
  Naujasis Rusijos prezidentas perims nepavydėtiną užsienio politikos palikimą (8)

Valentinas Mitė
2008 02 04

Tikriausiai tik Sovietų Sąjunga anuomet taip nesutarė su Vakarais ir turėjo tokias ambicijas kaip dabar Rusija baigiantis Vladimiro Putino valdymui. Atrodo, V. Putinas tikrai padarė viską, kad Rusija ir Vakarai atsidurtų netoli šaltojo karo ribos. Žinoma, apie tiesiogines analogijas kalbėti būtų nekorektiška, nes Rusija nei kariniu, nei ekonominiu, nei demografiniu atžvilgiu Sovietų Sąjungai neprilygsta. Jos jėga slypi tik aukštose naftos ir dujų kainose.

 
 
  Serbija renkasi – Europos Sąjunga ar Rusija (1)

Valentinas Mitė
2008 01 28

Pirmasis Serbijos rinkimų ratas baigėsi prorusiško politiko, vieno Radikalų partijos vadovų Tomislavo Nikoličiaus pergale. T. Nikoličius, laikinai einantis Radikalų partijos vadovo pareigas, surinko beveik 40 procentų rinkėjų balsų. Tikrasis partijos vadovas Vojislavas Šešelis šiuo metu yra teisiamas Hagos karo nusikaltimų tribunole. Vien šios aplinkybės pakankamai daug sako ir apie T. Nikoličių, ir apie jo vadovaujamą Radikalų partiją.

 
 
  Venesuela ginkluojasi rusiškais ginklais: kokių tai gali sukelti pasekmių regionui? (11)

Valentinas Mitė
2008 01 21

Venesuela tapo didžiausia ginklų pirkėja Lotynų Amerikoje ir viena didžiausių pasaulyje, lenkdama tokias valstybes kaip Iranas bei Pakistanas. Pentagono duomenimis, per praėjusius dvejus metus Venesuela ginklų prisipirko už 4,3 milijardo dolerių, o Pakistanas – už 3 milijardus, Iranas – už 1,7 milijardo.

 
 
  M. Sakaašvilis laimi dar vieną kadenciją, o Gruzija atgauna demokratiškos valstybės vardą (2)

Valentinas Mitė
2008 01 14

Nors Gruzijos opozicija ir nenori pripažinti, vis dėlto praėjusio savaitgalio prezidento rinkimus, nors nedidele balsų dauguma, laimėjo Michailas Saakašvilis. Vakarų organizacijos, stebėjusios rinkimus, vieningai paskelbė, kad didesnių pažeidimų nepastebėjo ir rinkimai vyko demokratiškai. Kremlius, aišku, mano kitaip, bet jau kuris laikas Maskva turbūt iš principo – kitaip sunku paaiškinti – visais klausimais turi priešingą nuomonę nei Vakarai.

 
 
  Armėnija ir Rusija: vedybos iš išskaičiavimo

Valentinas Mitė
2008 01 07

Rusijos santykiai su Armėnija yra patys draugiškiausi iš visų Pietų Kaukazo valstybių. Valstybės pasirašiusios strateginio bendradarbiavimo sutartį, Rusija turi karines bazes Armėnijoje ir niekas rusų iš ten net nesiruošia išvaryti.

Gerais santykiais suinteresuotos abi pusės. Rusija siekia turėti bent vieną patikimą sąjungininką nedraugiškame Kaukazo regione, o Armėnija dėl geopolitinės padėties neturi didelių galimybių rinktis.

 
 
  Ar įmanomas Europos Sąjungos energetinis saugumas be Rusijos? (3)

Valentinas Mitė
2008 01 02

Šis klausimas yra kartu ir politinis, ir ekonominis, ir ekologinis. Atsakyti galima įvairiai, bet galutinio atsakymo nežino niekas.

Svarstyti vien Rusijos ir Europos Sąjungos problemas būtų šiek tiek per siaura.

 
 
  Irano vaidmuo Irake ir Afganistane nėra teigiamas (1)

Valentinas Mitė
2007 12 24

Iranas yra didžiausia pasaulyje šiitų valdoma valstybė. Be to, ši teokratinė valstybė siekia pasigaminti branduolinį ginklą. Teherano tvirtinimai, kad branduolinė energetika reikalinga taikiems tikslams, gali įtikinti tik naivuolį. Juk Iranas turi vienas didžiausių naftos atsargas pasaulyje ir energijos trūkumu neturėtų per daug skųstis.

 
 
  Kosovo nepriklausomybė neišvengiama, ir tai atitinka tiek albanų, tiek serbų ilgalaikius interesus (5)

Valentinas Mitė
2007 12 17

Praėjo gruodžio 10-oji, o Kosove, kaip ir buvo galima tikėtis, nieko neįvyko.

Nepriklausomybė nebuvo ir tikriausiai nebus paskelbta, kol Kosovo albanų vyriausybė neužsitikrins šiam žingsniui visiškos Vakarų paramos. Kosove kalbama, kad tai gali įvykti ne anksčiau kaip kitų metų pradžioje.

 
 
  Darfuras – dar vienas iššūkis pasaulio bendruomenei (1)

Valentinas Mitė
2007 12 10

Po ilgos pertraukos Sudanas vėl atsidūrė pirmuosiuose Vakarų spaudos puslapiuose. Žiniasklaidos dėmesį šįkart patraukė nemaloni padėtis, į kurią pateko šioje šalyje dirbusi mokytoja iš Didžiosios Britanijos Gillian Gibbons, pavadinusi žaislinį meškiuką Muhamedu. Sudano musulmonai buvo pasiryžę mokytoją nulinčiuoti, bet valdžia apsiribojo nubausdama ją penkiolika parų arešto. Meškiukui vardas buvo išrinktas pradinės klasės mokiniams nubalsavus, kad kaip tik šis vardas jam labiausiai tinka. Jokių teologinių ginčų klasėje šiuo klausimu nevyko.

 
 
  Baigėsi viršūnių susitikimas Anapolyje: sutarta tęsti pokalbius

Valentinas Mitė
2007 12 03

Jungtinėse Valstijose, Anapolyje, vykęs viršūnių susitikimas turėjo iš mirties taško pajudinti Izraelio ir palestiniečių santykius. Tai buvo pirmasis rimtas Amerikos prezidento George‘o W. Busho bandymas imtis palestiniečių ir Izraelio problemos. Gaila, kad G. W. Bushas palestiniečius prisiminė tik savo kadencijos pabaigoje, panašiai kaip Billas Clintonas 2000-aisiais, ir jam nepavyko.

 
 
  Irake sėkmė pradeda nusisukti nuo radikaliųjų islamistų

Valentinas Mitė
2007 11 26

Greitai bus metai, kai Amerikos kariškiai paskelbė, kad imasi aktyvių veiksmų stabilizuoti padėtį šalyje. Pastarųjų savaičių informacija teikia vilčių, kad pagaliau Irako kare gali prasidėti persilaužimas. Aišku, karinės amerikiečių pergalės nereiškia, kad šalyje jau prasideda politinis bei religinis susitaikymas. Iki jo dar labai toli, bet mažėjantis smurtas bent jau sudaro geresnį foną tokiam dialogui prasidėti.

 
 
  Rusijos traukimasis iš Įprastinės ginkluotės Europoje sutarties – karinis ar politinis žingsnis? (1)

Valentinas Mitė
2007 11 19

Rusija stabdo savo dalyvavimą Įprastinės ginkluotės Europoje sutartyje. Praėjusią savaitę šiam sprendimui vienbalsiai pritarė Rusijos Federacijos Taryba. Prieš porą savaičių šiam žingsniui taip pat kone vienbalsiai pritarė Rusijos Dūma. Prezidentas Vladimiras Putinas dar liepos mėnesį pasirašė dekretą dėl Rusijos dalyvavimo sustabdymo.

 
 
  Rusijos revoliucijos idealai gyvi (2)

Valentinas Mitė
2007 11 12

Lapkričio 7-ąją sukako 90 metų nuo bolševikų įvykdyto valstybinio perversmo Rusijoje, kuris nusinešė milijonus gyvybių ne tik šioje, bet ir visose tiesiogiai bolševizmo paliestose šalyse. Koks tikslus aukų skaičius, istorikai tebesiginčija, tačiau kalbama ne apie tūkstančius, o apie milijonus. Vardan šviesios ateities.

 
 
  Pakistanas: diagnozė – nestabilumas (1)

Valentinas Mitė
2007 11 05

Pakistanas sparčiai tampa nenuspėjamu įtampos židiniu. Padėtis ypač paaštrėjo paskutinėmis savaitėmis, kai į šalį iš tremties grįžo opozicijos lyderė, buvusi ministrė pirmininkė Benazir Bhutto. Visuomenė tampa vis labiau poliarizuota ir atrodo, kad artėjama prie politinio sprogimo, kurio pasekmės būtų sunkiai nuspėjamos.

 
 
  Porinkiminė Lenkija politiniuose verpetuose

Valentinas Mitė
2007 10 29

Lenkijos rinkėjai aiškiai ir nedviprasmiškai pareiškė, kad 14-os mėnesių brolių Kaczynskių – Lecho ir Jaroslawo –  valdymo jiems užtenka iki kaklo. Rinkimus laimėjus Donaldo Tusko vadovaujamai „Piliečių platformai“ J. Kaczynskis palieka ministro pirmininko pareigas, jas užleisdamas laimėtojams. Pažymėtina, jog Lenkijoje, kaip ir Lietuvoje, rinkėjai aiškiai susiskirstę į provincijos ir didmiesčių elektoratą.

 
 
  Ukraina lėtai, bet tvirtai juda normalios valstybės link (1)

Valentinas Mitė
2007 10 22

Ukrainoje įvyko parlamento rinkimai ir vėl keičiasi valdžia. Normaliai, be demonstracijų, be kraujo praliejimo, kaip ir visose demokratinėse valstybėse.

Pažvelkime, kokie rinkimų rezultatai.

 
 
  Kas laimi karą Čečėnijoje? (5)

Valentinas Mitė
2007 10 15

Pradžioje – trumpas atsakymas į klausimą, kada baigsis karas Čečėnijoje. Tikriausiai tada, kai Rusijai pavyks sunaikinti dalį Čečėnijos gyventojų fiziškai, o kitus palaužti dvasiškai, paverčiant juos Maskvai paklusniais zombiais. Kaip tik toks procesas aiškiai pastebimas Čečėnijoje jau keleri metai, Vakarams dažnai apsimetant, kad jie tiki Kremliaus žodžiais, esą kovojama su teroristais, banditais.

 
 
  Islamo radikalai Afganistane taiko Irake išbandytą taktiką (3)

Valentinas Mitė
2007 10 08

JAV ir NATO invazija 2001 metais iš valdžios Afganistane pašalino Talibano režimą, tačiau talibai niekur nedingo. Jie rado prieglobstį Pakistano pasienio regionuose ir tęsia kovą su Vakarais ir Hamido Karzajaus vyriausybe. Paskutiniu metu pastebima pokyčių Talibano taktikoje: atrodo, judėjimas persitvarko, tapdamas pasaulinio džihado, kuriam vadovauja „Al Qaeda“, dalimi.

 
 
  A. Politkovskajos byla: daugiau klausimų nei atsakymų

Valentinas Mitė
2007 10 04

Beveik lygiai prieš metus, spalio 7 dieną, Maskvoje buvo nužudyta drąsi Rusijos žurnalistė ir žmogaus teisių gynėja Anna Politkovskaja. Nužudymas, be abejonės, politiškai motyvuotas, iki šiol nėra išaiškintas.

 
 
  Kosovo nepriklausomybė: prieš ir už (3)

Valentinas Mitė
2007 10 01

Jungtinių Valstijų Valstybės sekretorė Condoleezza Rice pakartotinai pareiškė Amerikos paramą Serbijos Kosovo provincijos nepriklausomybei ir paragino Europos Sąjungą naują darinį pripažinti, kai jis bus formaliai paskelbtas. Amerikos politikai mano, kad šis žingsnis suteiks Balkanams daugiau stabilumo. Albanų politikai žada vienašališkai skelbti nepriklausomą Kosovą gruodžio mėnesį, jeigu iki tol Jungtinėms Tautoms nepavyks susitarti dėl jo statuso.

 
 
  Kodėl negalima leisti Iranui įsigyti branduolinio ginklo (1)

Valentinas Mitė
2007 09 25

Daugelyje šalių psichiškai sveikas žmogus, nesėdėjęs kalėjime už nužudymą, turi teisę legaliai įsigyti ginklą. Tačiau ar būtų protinga leisti nešiotis šaunamąjį ginklą sergančiam šizofrenija žmogui, kurio elgesys yra nenuspėjamas, o pasaulio supratimas iškreiptas?

 
 
  Pravoslavų bažnyčia tampa valstybinio aparato dalimi (2)

Valentinas Mitė
2007 09 17

Tvirta carų valdžia, stipri kariuomenė ir saugumas, labai artimi valstybės ir Pravoslavų bažnyčios ryšiai visada buvo kertiniai Rusijos imperinės stiprybės ir valstybinės ideologijos akmenys.

Nors geografiškai Rusija yra Europos valstybė, bet Pravoslavų bažnyčios suaugimas su valstybe ją daro panašesnę į rytietiškas, o ne vakarietiškas valstybes.

 
 
  Irakas: Pandoros skrynią atvėrus (1)

Valentinas Mitė
2007 09 10

Nesvarbu, pritariame Jungtinių Valstijų sprendimui įvesti kariuomenę į Iraką ar ne, šis konfliktas jau tapo pasauline problema, kuri liečia beveik visas valstybes. Stabilus Irakas yra būtinybė, jeigu nenorime sulaukti rimto regioninio gaisro.

 
 
  Kodėl niekas nešventė Maskvos pučo metinių? (1)

Valentinas Mitė
2007 09 03

Praėjusią savaitę suėjo 16 metų nuo nepavykusio pučo Sovietų Sąjungoje, kuris turėjo grąžinti byrančią valstybę į įprastas vėžes. Pučas buvo taip nevykusiai organizuotas, kad iki šiol yra daugybė teorijų, aiškinančių jo tikslus bei kas stovėjo už sąmokslo, siekusio atkurti ,,tvarką“. Kai kas mano, kad pučo organizatorius buvo tuometis šalies vadovas Michailas Gorbačiovas, o jo tariamas areštas Kryme ir pergalingas grįžimas į Maskvą buvo surežisuotas spektaklis. Nesinori svarstyti sąmokslo teorijų, nes sąmokslas, jei toks ir buvo, nepavyko.

 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1252)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (300)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (652)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras