Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Matas Jakaitis
 
  Geopolitinių studijų centras – tarp geriausių (35)

Matas Jakaitis
2016 03 09

Pensilvanijos (JAV) universiteto J. H. Lauderio institute (Joseph H. Lauder Institute for Management & International Studies) jau 25 metus atliekami tyrimai siekiant įvertinti geriausių pasaulio tyrimų ir analizės centrų, paprastai vadinamų „think tank“, veiklą politikos, sociologijos, ekonomikos, ekologijos, sveikatos apsaugos ir pan. srityse.

 
 
  Ar Lenkijai gresia „putinizacija“? (1)

Matas Jakaitis
2016 02 01

Praėjusių metų spalio 25 d. Lenkijoje vykusius rinkimus į žemesniuosius šalies parlamento rūmus – Seimą ryškia persvara laimėjo Įstatymo ir teisingumo (ĮT) partija, 460 vietų parlamente gavusi 235 mandatus. Įvertinant tai, kad gegužės mėnesį vykusius prezidento rinkimus laimėjo laikinai narystę ĮT sustabdęs Andrzejus Duda, galima teigti, kad visa aukščiausioji šalies valdžia dabar priklauso šiai partijai.

 
 
  Rusija: 2015-ųjų pasirinkimai (86)

Matas Jakaitis
2016 01 18

Kiekviena valstybė, spręsdama vienas ar kitas šalies ekonominio, socialinio gyvenimo, vidaus ar užsienio politikos problemas, turi daryti tam tikrus pasirinkimus. Kai kurie iš jų (arba jų atsisakymas) būna svarbūs, lemiantys šalies gyvenimą ne vieniems metams. Be to, tokie pasirinkimai nebūtinai yra susiję su konkrečiais įvykiais, tarpvalstybinėmis sutartimis ar pan. ir šalies politinio gyvenimo kontekste gali būti beveik nepastebimi.

 
 
  Gruzijos „variagai“ Ukrainoje (II) (2)

Matas Jakaitis
2015 11 02

Pirmoje straipsnio dalyje buvo kalbama apie žinomiausią Gruzijos „variagą“ Ukrainoje – Michailą Saakašvilį. Šioje dalyje trumpai pasakojama apie dar du Gruzijos atstovus Ukrainos teisinės ir vykdomosios valdžios struktūrose.

Davidas Sakvarelidzė

Trisdešimt ketverių metų Davidas Sakvarelidzė – Ukrainos Respublikos generalinio prokuroro pavaduotojas. Gali pasirodyti keista, kad toks jaunas kitos valstybės valdininkas skiriamas į tokias atsakingas pareigas, tačiau tai – dabartinės Ukrainos realybė.

 
 
  Gruzijos „variagai“* Ukrainoje I (20)

Matas Jakaitis
2015 10 26

Pabėgėlių iš Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos srautas į Europą, karinis Rusijos įsikišimas į įvykius Sirijoje pamažu išstumia konfliktą Ukrainos rytuose iš Europos žiniasklaidos aktualijų. Juolab kad ir Donbase, atrodo, nusistovi paliaubos, retkarčiais pertraukiamos neintensyvių susišaudymų, ir, deja, vis dar pasitaiko viena kita auka. Panašu, kad Ukrainai ateina laikas rimčiau užsiimti valstybės valdymo ir ekonomikos reformomis, dėl kurių lėto įgyvendinimo jai priekaištauja Europos Sąjunga, tačiau intensyvūs kariniai veiksmai šalies rytuose vykdomajai valdžiai trukdė ir vis dar trukdo jų imtis iš esmės (aišku, jeigu tik tam yra pakankama politinė šalies vadovybės valia).

 
 
  Išsigelbėjimas pasitraukiant (4)

Matas Jakaitis
2015 09 11

Pasaulis su nerimu stebi desperatiškas šimtų tūkstančių pabėgėlių iš Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos, visais įmanomais būdais besiveržiančių patekti į Europą, pastangas. Jie bėga nuo jų valstybėse vykstančių pilietinių ir religinių karų, ginkluotų grupuočių vykdomo teroro, nuo grėsmės savo ir šeimos narių gyvybei, nuo bado ir kitų nepriteklių. Nuo viso to, ko įveikti savo šalyse jie nėra pajėgūs. Ir su viltimi žvelgia į galimybę apsigyventi Europoje, geriausia – išsivysčiusiose Europos Sąjungos valstybėse. Ir tikisi, kad Europa supras, pasigailės jų ir juos priims.

 
 
  „Jūs pateikite savo duomenis, galvijai“ (33)

Matas Jakaitis
2014 11 17

Taip į socialinių tinklų tinklalapių savininkus kreipėsi Rusijos televizijos Pirmojo kanalo laidos „Odnako“ vedėjas žurnalistas Michailas Leontjevas, pasipiktinęs, kad tų tinklalapių savininkai (toliau trumpumo dėlei juos vadinsiu jau tapusiu populiariu žodžiu „blogeriai“) suabejojo jo laidoje parodytos nuotraukos tikrumu. Bet apie viską nuo pradžių...

 
 
  „Putino priesakai“ ir D. Medvedevo programa (II) (2)

Matas Jakaitis
2012 06 27

Pirmoje straipsnio dalyje buvo kalbama apie naujojo Rusijos prezidento V. Putino įsakus, pasirašytus netrukus po inauguracijos gegužės 7 dieną. Tų įsakų, kuriuose nurodomos naujos vyriausybės veiklos gairės, pagrindu buvo parengta kandidato į Rusijos Federacijos ministro pirmininko postą D. Medvedevo kalba, pasakyta gegužės 8 d. jam prisistatant Valstybės Dūmoje.

 
 
  „Putino priesakai“ ir Medvedevo programa (1)

Matas Jakaitis
2012 06 15

Praėjo mėnuo, kai gegužės 8 d. naujai išrinkto Rusijos prezidento V. Putino įsaku naujuoju Rusijos premjeru, pritarus Valstybės Dūmai, buvo paskirtas ketverius metus prezidentu buvęs Dmitrijus Medvedevas.

 
 
  Informacinė priešprieša: ir pikta, ir... juokinga (12)

Matas Jakaitis
2011 06 27

Prieš dvi savaites Lietuva gyveno liūdnos datos – masinių trėmimų į Sibirą pradžios septyniasdešimtmečio minėjimo nuotaikomis ir visos žinios apie trėmimus, iš kur jos bebūtų atėjusios, buvo priimamos atidžiau, jautriau. Tad sekmadienio, gegužės 19-osios pavakarę per Rusijos TV kanalą RTVi rodytoje laidoje „Savaitės briaunos“ („Grani nedeli“) kai kurios išsakytos mintys apie Baltijos valstybių gyventojų trėmimus 1941-aisiais papiktino, tikiuosi, ne tik mane.

 
 
  Rusijos ginklų importas (II) (16)

Matas Jakaitis
2011 05 02

Rusijos kariškių jau nebetenkina „gimtojo“ karinės pramonės komplekso (KPK) gaminamos ginkluotės ir karinės technikos kokybė. Be to, kai kurios karinės technikos rūšys, tipai, jų mazgai ar įrenginiai Rusijoje iš viso negaminami.

 
 
  Rusijos ginklų importas (I) (18)

Matas Jakaitis
2011 04 11

Beveik prieš dvejus metus Rusijos viešojoje erdvėje pasirodžiusios žinios apie Gynybos ministerijos ketinimus pirkti iš Izraelio nepilotuojamus aviacijos kompleksus, o iš Prancūzijos – „Mistral“ tipo didžiuosius desantinius laivus daug kam sukėlė šoką ir nuoširdų „patriotinį“ pasipiktinimą. Tačiau, žiūrint iš istorinės perspektyvos, ginkluotės importas į Rusiją buvo įprastas dalykas ir nieko neturėtų stebinti.

 
 
  Rusija ir Kinija: strateginės partnerystės šešėliai (2) (2)

Matas Jakaitis
2007 12 21

Rusijos ir Kinijos karinis techninis bendradarbiavimas – tai beveik vien Rusijos ginkluotės ir karinės technikos eksportas į Kiniją. Šis eksportas tęsiasi nuo sovietų laikų, Kinija ilgą laiką buvo didžiausia Rusijos karinės technikos pirkėja. Jai parduodamos ginkluotės spektras labai platus – nuo sausumos kariuomenės ginkluotės iki modernių naikintuvų, povandeninių laivų ir priešlėktuvinės gynybos raketų kompleksų, taip pat parduodamos technologijos ir komplektuojami mazgai licencinei tankų ir naikintuvų gamybai.

 
 
  Rusija ir Kinija: strateginės partnerystės šešėliai (1) (4)

Matas Jakaitis
2007 12 14

Rusija ir Kinija 2001 m. birželio mėnesį pasirašė geros kaimynystės, draugystės ir bendradarbiavimo sutartį, kuria deklaruojami strateginio lygio šalių santykiai. Tai buvo svarbiausia sutartis tarp šių šalių po to, kai 1896 m. buvo pasirašyta sutartis dėl bendradarbiavimo statant Kinijos–Tolimųjų Rytų geležinkelį.

 
 
  Energetinė supervalstybė – galimybės, tikrovė ir pasekmės kaimynams

Matas Jakaitis
2007 01 22

http://www.grist.org/news/muck/2005/05/05/little-nepa/Pirmojoje straipsnio dalyje bandyta vertinti Rusijos galimybes tapti energetine supervalstybe, naudojantis gamtinių dujų atsargomis. Šioje dalyje bandoma pažvelgti į naftos atsargų, gavybos, transportavimo, perdirbimo ir panaudojimo padėtį politiniams tikslams.

 
 
  Rusijos-Baltarusijos muitų karas ir „berniuko“ problema

Matas Jakaitis
2007 01 10

http://www.polit.ru/story/elkin.htmlPirmosios šių metų žinios iš Baltarusijos priminė karo meto pranešimus. Praėjus tik pusvalandžiui nuo 2007-jų pradžios, Minske buvo sustabdytas šventinis koncertas per televiziją ir premjeras S. Sidorskis kreipėsi į šalies žmones, pranešdamas, kad ką tik „mes pasirašėme naują sutartį dėl gamtinių dujų tiekimo mums nepalankiomis sąlygomis“.

 
 
  Energetinė supervalstybė: galimybės, tikrovė ir pasekmės kaimynams

Matas Jakaitis
2006 12 22

http://www.britishcouncil.org/br/brasil-education-reform-oilgas4.htmRusijos prezidentas V. Putinas prieš G8 valstybių vadovų pasitarimą Sankt-Peterburge gegužės mėn. pareiškė, kad Rusijos tikslas – tapti „energetine supervalstybe ir užtikrinti energetinį stabilumą Europoje bei platesniame regione“. Kol kas dar neaišku, ar Rusija bus pajėgi įvykdyti prezidento pažadą, ar pastaruoju metu žiniasklaidoje pritilusios kalbos apie energetinę supervalstybę nėra ribotų jos galimybių požymis.

 
 
  Informacinio Lietuvos puolimo smagračiui neleidžiama sustoti

Matas Jakaitis
2006 04 26

Informacinis Lietuvos puolimas Rusijos žiniasklaidoje įsisiūbavo 2005 m. pavasarį, prieš Antrojo pasaulinio karo Europoje pabaigos 60-mečio minėjimą Maskvoje. Nauja jo banga kilo po Rusijos naikintuvo Su-27 avarijos Lietuvoje praėjusių metų rugsėjo mėn. Dabar papildomus sūkius informacinio puolimo smagračiui bando suteikti Rusijos informacinės agentūros ,,Regnum“ korespondentas Lietuvoje Viktoras Olžičius.

Kovo pabaigoje, vadovaudamasis, kaip pats teigia, ,,blaiviu protu ir gera valia“ ir norėdamas ,,nuginčyti intelektualines doktrinas, skirtas tautų kiršinimui“, agentūros tinklalapyje jis paskelbė didelės apimties straipsnį ,,Informaciniai Rusijos karai“ arba totalinis ,,informacinio komforto“ troškimas“. Šiame straipsnyje informacinės nesantaikos kurstymu jis kaltina Lietuvą ir įrodinėja, kad Rusija neskatina informacinės priešpriešos, tiktai jos žiniasklaida, naudodamasi įvairiomis ,,informacinės rinkos subtilybėmis“, kovoja už didesnį skaitytojų, klausytojų ar žiūrovų skaičių.

 
 
  Dideli pasirengimai neaiškiai grėsmei

Matas Jakaitis
2006 03 22

Vasario pabaigoje - kovo pradžioje Rusija surengė galingą ataką prieš terorizmą, kol kas tik administracinėje ir įstatymų leidybos srityse. Tiesa, ir karinėje srityje tikėtasi sėkmės – Čečėnijos kovotojų lyderių Š. Basajevo ir D. Umarovo likvidavimui skirtoje operacijoje dalyvavo apie 1,5 tūkstančio teisėsaugos pareigūnų ir karių. Tačiau nesėkmingai.

Tarptautinių santykių sferoje kovojant su terorizmu buvo pastebimas dvigubų standartų taikymas. Tarp kitko, dvigubi standartai – ne naujiena Rusijai kovojant su terorizmu, kurį iki šiol buvo įprasta vadinti tarptautiniu terorizmu.

 
 
  Rusijos užsienio politikos vizija (1)

Matas Jakaitis
2006 03 14

Laikraštyje ,,Moskovskije novosti“ kovo 3 d. pasirodė Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo straipsnis ,,Rusija globalioje politikoje“. Ten pat išspausdintas ir Vitalijaus Tretjakovo straipsnis ,,Rusiškoji Azija“. Abu straipsniai yra koncepcinio pobūdžio ir vienas kitą papildo. Tai, kad jie pasirodė būtent šiame laikraštyje – taip pat nėra atsitiktinumas.

 
 
  Pagrindinio Rusijos priešininko įvaizdis ir tikėtinos grėsmės

Matas Jakaitis
2006 02 27

Rusijos Karinė doktrina, priimta 2000-siais, teigia, kad karinio konflikto su kuria nors valstybe ar valstybių bloku tikimybė yra labai nedidelė ir nė viena valstybė nėra laikoma potencialiu Rusijos priešu. Pagrindinėmis naujosiomis grėsmėmis Rusijos saugumui ir teritoriniam vientisumui laikomas tarptautinis terorizmas, masinio naikinimo ginklų plitimas, narkotikų kontrabanda. Tarp kitų grėsmių nurodomos ,,teritorinės pretenzijos Rusijos Federacijai“ bei ,,karinių blokų ir sąjungų, galinčių grasinti Rusijos Federacijos saugumui, plėtimasis“.

 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1252)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (301)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (652)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras