









|
|
|
|
Kur link suka Filipinai? (34)
Rokas Markauskas 2017 03 31
Filipinai yra Vakarų civilizacijai priskiriama valstybė. Į vakarietiškų šalių šeimą Filipinai įsiliejo dar 1521 m., kai garsusis keliautojas Fernandas Magelanas plaukdamas aplink pasaulį nusprendė išsilaipinti vienoje iš Filipinų salų, o ten viešėdamas supažindino dalį vietinių su krikščionybe. Nuo tos dienos šis salynas vieną po kito perima mūsų civilizacijos laimėjimus, o kai kuriose srityse net imasi lyderystės, pavyzdžiui, ši valstybė buvo viena iš JT steigėjų. Taigi, kaip ir kiekvienai Vakarų civilizacijos daliai, taip ir šiam pakraščiui demokratija, žmogaus teisės ir laisvės yra vertybės. Šioms vertybėms Filipinuose ne kartą buvo iškilęs pavojus, kitaip sakant, valstybė patyrė ne vieną bandymą įvesti diktatūrą. Sėkmingiausias iš jų Ferdinando Marcoso valdymo laikotarpis (19651986), kai buvo nevengiama naudoti autoritarinius valdymo metodus. Vis dėlto filipiniečiams pavyko susigrąžinti demokratinę santvarką. Tačiau atrodo, kad naujasis Filipinų prezidentas Rodrigo Duterte vėl stumia šalį į demokratijos krizę.
|
|
|
|
Naujojo rusų identiteto kūrimas ir Ivanas Ilijinas (43)
Rokas Markauskas 2017 02 03
Po Sovietų Sąjungos žlugimo Rusija susilpnėjo ir ekonomiškai, ir geopolitiškai. Kartu išnyko ir tam tikri dalykai: pionierių organizacijos, šventiniai Spalio revoliucijos minėjimai, sovietinis meškiukas Miša, galiausiai žemėlapiuose nebeliko SSRS pavadinimo. Visi šie bei daugelis kitų tiek visuomeninio, tiek politinio ir ekonominio gyvenimo veiksnių privertė nemažą dalį rusų paklausti savęs kas gi mes esame?
|
|
|
|
Neaiški Kolumbijos ateitis (5)
Rokas Markauskas 2016 12 02
Nors šaltojo karo pabaiga simboliškai laikoma Berlyno sienos griūtis, o faktiškai konfliktas tarp Sovietų Sąjungos ir Vakarų pasibaigė po SSRS griuvimo, bet šio karo sukelti įtampos židiniai už Europos ribų rusena iki šiol. Neseniai matėme istorinį JAV prezidento Baracko Obamos vizitą į Kubą šalį, su kuria JAV nepalaikė diplomatinių santykių nuo 1961 metų. Bet tai ne vienintelis šaltojo karo palikimas, kurio likvidavimas pajudėjo iš mirties taško. Galime tapti ir kito istorinio susitaikymo liudytojais nuo 1964 m. Kolumbijoje vykstančio pilietinio karo užbaigimo.
|
|
|
|
Narkotikų karas ir dvi skirtingos jo sampratos: Rusija ir JAV (17)
Rokas Markauskas 2016 10 26
Įžanga
Lietuvoje, palyginti su kitomis valstybėmis, žmonių, sergančių narkomanija, nėra daug. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, EMCDDA) duomenimis, Lietuvoje marihuana yra labiausiai vartojamas narkotikas. Tikėtina, kad šio narkotiko vartojimą praktikuoja apie 2 proc. visuomenės. JAV nacionalinės narkotikų kontrolės politikos biuro (Office of National Drug Control Policy, ONDCP) duomenimis, 2010 m. 8 proc. visuomenės vartojo kokios nors rūšies narkotines medžiagas. Rusijoje šis rodiklis yra apie 66,5 procento. Taigi, sąvoka narkotikų karas Lietuvos gyventojams neturėtų būti labai aktuali, nes čia nėra tiek daug potencialių pirkėjų kaip Rusijoje ar JAV. Vis dėlto šį terminą galime išgirsti vis dažniau, nes kova su narkotikų prekyba veikia minėtų šalių užsienio politiką bei santykius su kitomis valstybėmis ar kariniais aljansais. Šio straipsnio objektai JAV ir Rusija, kurios suformavo skirtingas šios problemos sampratas. Abi šalis kamuoja ne tik tarptautinio terorizmo problema, bet ir kova su tarptautiniais narkotikų platintojais. Šiame straipsnyje bus nagrinėjama, kaip narkotikų karas veikia jų užsienio politiką, bus analizuojamos JAV ir Rusijos narkotikų platinimo, vartojimo ir prevencijos situacijos. |
|
|
|
Ar G20 paveikė Kinijos politikos kryptį? (2)
Rokas Markauskas 2016 10 05
Šiais metais Kinijoje pirmą kartą įvyko Didžiojo dvidešimtuko, arba G20, vadovų susitikimas. Hangdžou mieste, kur rugsėjo 45 dienomis vyko šis susitikimas, autoritarinis Kinijos komunistinis režimas stengėsi paslėpti visas problemas, su kuriomis nesusitvarko. Pavyzdžiui, oro taršą ir skurdą nuslėpti buvo bandoma uždarant aplinką teršiančius fabrikus, tiesiant naujus kelius, pastatant modernius namus, pasodinant medžių kad tik oro taršos ir skurdo nesimatytų. Dar labiau norint pabrėžti autoritarinio režimo sėkmę, Hangdžou mieste patruliavo automatiniais šautuvais apsiginklavę kariškiai ir net buvo sukurtas oficialus G20 susitikimo himnas. Už šio fasado slėpėsi draudimas vietos aktyvistams viešai bendrauti su užsienio žiniasklaida.
|
|
|
|


Iššūkių aplinkai geopolitika (1324) 2017 03 08

Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.
Vokietijos biudžeto perteklius rekordinėse aukštumose (334) 2017 03 01

Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.
Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (362) 2017 02 22

Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.
Kinijai reikalinga nauja strategija (738) 2017 02 15

Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje.
Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (191) 2017 02 08

Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas. |
|