|
Geriausias atsakas Gazprom reformų spartinimas (1)
2007 09 08
Europiečiai niekaip negali apsispręsti, kas juos labiau baugina pernelyg didelė priklausomybė nuo rusiškų dujų ar tai, nebus įmanoma gauti pakankamą jų kiekį, rašo Financial Times.
Vienodą susirūpinimą kelia ir politinės Kremliaus manipuliacijos, ir nepakankamos Gazprom investicijos. Tačiau Rusijos investicijų į Europą ribojimas neišspręs nei pirmosios, nei antrosios problemos, teigia dienraštis.
Jau daugiau nei trečdalis ES importuojamų tiekiamos iš Rusijos. Žinoma, ši priklausomybė nėra vienpusiška. Rusijai prekyba dujomis yra svarbus užsienio valiutos šaltinis. Visi didieji Rusijos dujotiekiai jungia ją su ES. Prireiks ne vienerių metų, kad būtų nutiesti dujotiekiai ir pastatyti suskystintų dujų terminalai, kuriais rusiškas dujas būtų galima transportuoti į rytus, Kiniją ar JAV.
Tačiau Europa nervinasi ir teisingai daro, teigia dienraštis. Prezidento valdžios perdavimas 2008 m. Rusijoje gali išprovokuoti aršią kovą dėl valdžios ir nuosavybės. Kremlius kontroliuoja dujų monopolininkę Gazprom. O gal atvirkščiai Gazprom kontroliuoja Kremlių? Negalima atmesti galimybės, kad politinė kova padarys žalos Rusijos energetikos sektoriui. Viena iš priežasčių, kodėl per paskutiniuosius 10 metų šalyje mažai investuojama į naujus gamtinių dujų telkinius, gali būti politinis netikrumas, kita vertus, tai galėjo atsitikti ir dėl Kremliaus sugriežtintos kontrolės, pastebi Financial Times. Užuot sveikinęs Vakarų investicijas ir technologijas, Gazprom išstūmė Vakarų bendroves iš Sachalino -2 ir Kovyktos projektų. Gazprom gavybos apimtys jau daugelį metų nedidėja, o paklausa Rusijos vidaus rinkoje auga. Ekspertų vertinimais, dėl nepakankamo Gazprom investavimo jau 2010 m. Europoje gali susidaryti dujų deficitas.
ES pasiūlė problemos sprendimo būdą tai abipusiškumas, teigia dienraštis. Gazprom gauna savo akcijų dalį Europos energetikos rinkose, o Europos bendrovės galimybę investuoti į dujų gavybą Rusijoje. Abipusiškumas skamba patraukliai, tai užuomina į abipusę naudą. Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Europos Komisijos pirmininkas José Manuelis Barroso ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad reikia eiti šiuo keliu.
Bėda tik ta, kad Europoje abipusiškumas suprantamas vienaip, o Rusijoje kitaip, rašo Financial Times. ES nori, kad abipusiu sutarimu būtų sukurti atitinkami teisiniai mechanizmai, palengvinantys abipuses investicijas. Kremlius savo ruožtu nori keistis aktyvais. Europa siekia atvirumo, Kremlius kontroliavimo. Šiuo metu abipusiškumo idėja naudinga Rusijai. Gazprom yra investavęs į daugumą ES valstybių. Vienose jam priklauso dujų skirstymo tinklai, kitose jis stato dujų saugyklas. Nuo praėjusių metų Gazprom sudarinėja stambias dvišales sutartis su Vokietijos, Prancūzijos ir Italijos kompanijomis, kurios suteikia jam tiesioginę prieigą prie dujų vartotojų ES šalyse. Tuo tarpu ES iki šiol nepavyko įtikinti Rusiją ratifikuoti Energetinio saugumo chartiją, kuri priverstų Rusiją bent šiek tiek praverti užsieniečiams savo energetikos sektorių.
Pasak Finacial Times, dabar Europos Komisija svarsto galimybę uždrausti Gazprom investuoti į ES, kol Rusija neįsileis kur kas didesnių Europos bendrovių investicijų į savo versloves. Tačiau ES negali perimti rusiškos abipusiškumo sampratos nesukompromitavusi savo pačios principų , t.y., laisvosios rinkos idėjos. ES teisė draudžia diskriminuoti investuotojus nacionaliniu pagrindu. Be to, praktinis tokio draudimo įgyvendinimas būtų gana keblus. Ar bendros su Gazprom įmonės Europoje taptų neteisėtos? Kas Europos bendrovėms nurodinės, kokius aktyvus jos gali arba negali parduoti Gazprom?
Vienintelė išeitis įpareigoti Gazprom vykdyti investicijas pagal europietiškas taisykles, tvirtina dienraštis. Kadangi ši bendrovė garsėja savo vadybine nekompetencija, europiečiai turi teisę paklausti, ar Gazprom supranta rinkos ekonomikos principus. Laimė, ES turi instrumentų konkurencijai, skaidrumui ir sąžiningai veiklai įtvirtinti. Kovo mėnesį ES valstybių lyderiai paprašė už konkurenciją atsakingos Europos Komisijos komisarės Neelie Kroes išnagrinėti, ar Gazprom įtakos išplėtimas nesutrukdys energetikos rinkos liberalizavimui. Kai Putinas dėl to pasiskundė, Merkel, kalbama, atsakė, kad Gazprom turėtų jaustis pagerbtas, kad su juo elgiamasi kaip su Microsoft.
Jei europiečiams kelia nerimą Gazprom vaidmuo, jiems derėtų paremti Europos Komisijos pastangas paspartinti jų pačių dujų rinkos liberalizavimą, teigia Financial Times. Rugsėjo 19 d. Europos Komisija paskelbs naują suskaidymo įstatymo projektą, kuris uždraus vienai ir tai pačiai kompanijai generuoti, transportuoti ir pardavinėti energiją ar jos išteklius. Kol kas tam prieštarauja Vokietija ir Prancūzija. Tačiau joms derėtų gerai apgalvoti savo poziciją, pastebi dienraštis. Suskaidymas suteiks galimybę konkuruojančioms bendrovėms gauti prieigą prie Europos dujotiekių tinklų, o tai reiškia, kad stambios, vertikaliai integruotos bendrovės, tokios kaip Gaz de France, Eon-Ruhrgas, ir, žinoma, Gazprom, nebegalės piktnaudžiauti rinka. Dar daugiau, kadangi konkurencijos didėjimas lems pelnų mažmeninėse rinkose mažėjimą, Gazprom ko gero praras susidomėjimą ES aktyvais ir ims investuoti lėšas savo šalyje, kur tokios investicijos tiesiog būtinos, rašo Financial Times.
www.balsas.lt
Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |