The Daily Telepgraph: ar reikia meilikauti V.Putino režimui?
2007 10 29

Penktadienį Portugalijoje Lisabonoje vykusiame Rusijos-ES viršūnių susitikime buvo svarstomi Rusijos energijos tiekimo ES, tarpusavio prekybos klausimai bei siekiama apibrėžti, kokie turėtų būti tolesni Rusijos ir Europos santykiai ateityje, praneša www.inopressa.ru.
Prieš viršūnių susitikimą Didžiosios Britanijos laikraštyje The Daily Telegraph pasirodžiusiame straipsnyje klausiama, ar tikrai ES reikalingas toks demokratijos principus neigiantis ir žmogaus teises pažeidinėjantis draugas kaip Rusija.
The Daily Telepgraph ragina Europos lyderius, kol dar nevėlu, susimąstyti, ar turi ES meilikauti represiniam ir korumpuotam V. Putino režimui? Ar Rusijai turi būti leista ir toliau dalyvauti didžiojo aštuoneto susitikimuose?
Kaip teigiama Didžiosios Britanijos dienraštyje cituojamame A. Litvinenko našlės straipsnyje, ES turi imtis priemonių prieš Rusiją ir nesėsti su ja prie derybų stalo, kol ši nesutiks bendradarbiauti su Didžiąja Britanija, nubaudžiant kaltus už jos vyro nužudymą.
Tuo tarpu vokiečių dienraščio Berliner Zeitung korespondento T. Knufo nuomone, nereikėtų tikėtis kažkokių konkrečių šio susitikimo rezultatų. Rusijos ir ES santykiai šiuo metu yra atvėsę, todėl geriausiu atveju dauguma tarpusavio bendradarbiavimo klausimų bus aptarti tik paviršutiniškai, o esminių pasikeitimų būtų galima tikėtis tik po Rusijoje įvyksiančių rinkimų.
Vis dėl to lieka daug abiems susitikimo šalims ramybės neduodančių dvišalio pobūdžio problemų, kurias būtina spręsti. Viena tokių energetika ir su ja susijęs naujos partnerystės ir bendradarbiavimo sutarties pasirašymas. Taip pat Rusija įspėjo, kad norėtų aptarti JAV planus dislokuoti PRG sistemą Centrinėje Europoje bei panagrinėti įprastinės ginkluotės Europoje klausimus. Visais šiais klausimais ES ir Rusija turi daugiau skirtingas nei panašias pozicijas, visgi diskutuoti šiais klausimais būtina. Be to, kitas viršūnių susitikimas įvyks po pusės metų, kai Rusijoje galbūt vyraus jau visai kiti vėjai.
Financial Times nuomone, vieni svarbiausių viršūnių susitikime svarstomi klausimai yra susiję su ES ir Rusijos prekybiniais santykiais.
Ketvirtadienį ES ir Rusijos verslo atstovai perspėjo, kad politinių santykių krizė gali skaudžiai atsiliepti prekybai ir investicijoms tarp šių pasaulio veikėjų. Prieš susitikimą išplatintame pesimistiniame verslo atstovų pranešime Europos valstybių vadovai raginami stengtis, kad Rusija kuo skubiau taptų PPO nare ir siekti progreso naujos ES ir Rusijos prekybos sutarties pasirašyme.
Nepaisant vyraujančių pesimistinių nuomonių, Financial Times teigimu, galima pastebėti ir nemažai pozityvių ženklų. Rusijos pramonės ir energetikos ministras Viktoras Christenko pranešė, kad Rusija iki š.m. pabaigos priims įstatymą dėl strateginių šalies ekonomikos sektorių ir užsienio investuotojams taikomų apribojimų. Verslininkai tikisi, kad šis įstatymas padarys komercinius santykius su Rusija labiau nuspėjamus, nei iki šiol.
Be to, prieš pat viršūnių susitikimą Gazprom pareiškė, kad Statoil bus antras užsienio partneris, kartu su Total dalyvausiantis Štokmanovsko telkinio kasyboje. Le temps pripažįsta, kad sunku vesti derybas su Rusija, tačiau, kaip teigiama dienraštyje, tai vienintelis būdas Briuseliui išlaikyti ilgalaikius santykius su Maskva.
Energetikos srityje tai reikštų tam tikrų galimybių Gazprom suteikimas, o diplomatijos srityje sugebėjimas įtikinti Maskvą, kad Kosovo nepriklausomybė bus separatistine išimtimi, o ne precedentu Balkanams ir Kaukazui. Be to, pasak Le temps, ES turi siekti, kad kai kurių ES narių, o būtent - Lenkijos ir Baltijos valstybių, kad istorinės nuoskaudos netaptų kliūtimi partnerystės su Rusija atnaujinimui.
Pasak dienraščio, militaristinėje bei nacionalistinėje V. Putino retorikoje reiktų įžvelgti ne ką daugiau nei žodžių žaismą, o ne rimtą šaltojo karo grėsmę. Rusijai taip pat reikia ES, su kuria ją sieja daug daugiau nei kad su Kinija, Indija, Iranu ar JAV. ES pasmerkta būti pagrindiniu Rusijos energetikos klientu, todėl ES visiškai nenaudinga Rusijos demonizavimą paversti savo politika šios šalies atžvilgiu.

|