Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Joseph S. Nye. Vienašališkumo laikai baigėsi

2007 11 06

Pagrindinė pamoka, kurią kitas JAV prezidentas privalės išmokti iš dabartinio prezidento George'o W. Busho, yra ta, jog negalima nepaisyti daugiašališkumo. Šiuolaikinės problemos – klimato pokyčiai, užkrečiamų lygų plitimas, finansinis stabilumas ir terorizmas – nėra sukontroliuojamos netgi pačių didžiausių valstybių, o joms spręsti reikalingas daugiašalis bendradarbiavimas.

Nors JT gali padėti įteisinti ir įgyvendinti susitarimus tarp valstybių, tačiau dauguma pripažįsta, jog organizacijos dydis, regioniniai blokai, formalios diplomatinės procedūros ir gremėzdiška biurokratija dažnai kliudo pasiekti konsensusą. Vienas iš būdų papildyti JT – regioninės arba globalios neformalios konsultacinės organizacijos. Tokios organizacijos pavyzdys yra vadinamasis G8. Per paskutinį G8 viršūnių susitikimą buvo pakviestos dar 5 šalys stebėtojo teisėmis. Taigi, neformalios organizacijos irgi gali išsiplėsti.

Todas Sternas ir Williamas Antholis pasiūlė sukurti E8: kompaktišką forumą, sudarytą iš išsivysčiusių ir besivystančių šalių lyderių (JAV, ES, Japonija, Rusija, Kinija, Indija, Brazilija, PAR), kurie spręstų klimato pokyčių ir kitus aplinkos apsaugos klausimus. Kritikai dvejoja dėl tokios grupės sukūrimo, kuri būtų orientuota į vieną problemą, kadangi valstybių lyderių laikas yra ganėtinai „brangus“ dalykas. Jie negali sau leisti dalyvauti atskiruose daugiašaliuose susitikimuose, skirtuose kiekvienai tarptautinei problemai.

Buvęs Kanados ministras pirmininkas Paulas Martinas pasiūlė naujos neformalios grupės sukūrimą, kuri vadintųsi L20 (raidė „L“ žymi žodį lyderis). L20 turėtų būti formuojamas pagal originalius G8 neformalumo ir lankstumo principus ir būtų konsultacinis forumas tokių problemų kaip klimato pokyčiai, užkrečiamų ligų plitimas ir konfliktų valdymas atžvilgiu. P. Martinas teigia, jog 20 žmonių yra pakankamas skaičius, kad būtų galima aptarti sudėtingas įvairių sektorių problemas. Be to, mažesnėse grupėse nesiformuoja regioniniai blokai. Didelėse grupėse surasti bendrą sprendimą yra ganėtinai sudėtinga.

Su tokių neformalių grupių formavimusi iškyla ir kitos problemos. Pirmiausia, ar tokios grupės turi turėti pastovų sekretoriatą, kurio suformavimas slepia  biurokratijos išplitimo pavojų. Antra problema, kaip išlaikyti neformalų susitikimų pobūdį ir, kiek riboti narystę tokio tipo grupėse.

Nė vieno iš išvardinto siūlymo Josephas Nye netraktuoja kaip idealaus. Tokių projektų iškilimas demonstruoja tai, kad didžiosios pasaulio valstybės ieško efektyvesnių būdų spręsti tarptautinėms problemoms. Nuo vienašališkumo šalys juda link daugiašališkumo.

Pagal http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1094)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (211)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (285)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (508)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (120)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras