Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  JAV įteikė Rusijai pasiūlymą bendradarbiauti kuriant priešraketinės gynybos skydą

2007 11 23

JAV trečiadienį įteikė oficialų pasiūlymą Rusijai bendradarbiauti kuriant priešraketinės gynybos skydą Centrinėje Europoje, praneša CNN.

Tikimasi, kad toks pasiūlymas padės sumažinti tarp dviejų šalių tvyrančią įtampą, kuri pasiekė bene aukščiausią lygį nuo pat Šaltojo karo pabaigos. Be to, viliamasi, kad amerikiečių pasiūlymai bendradarbiauti sulaikys Rusiją nuo pasitraukimo iš konvencinės ginkluotės dislokavimą Europoje reglamentuojančios sutarties.

Nei JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice, nei Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas JAV pasiūlymo detalių neatskleidė. Anonimiškai sutikęs kalbėti JAV valstybės departamento pareigūnas pareiškė, kad pasiūlymuose Rusijai kalbama apie JAV, Rusijos bei NATO raketinės gynybos sistemų integravimą, kuris padėtų išplėsti tiek Vakarų, tiek pačios Rusijos saugumą. Be to, Rusijos ekspertams būtų leidžiama reguliariai inspektuoti Lenkijoje įkurtą raketų bazę. O svarbiausia, raketos perėmėjos nebūtų aktyvuotos tol, kol nebūtų aiškaus signalo, kad Iranas gali pasiekti Europą su savo balistinėmis raketomis.

Teigiama, kad Rusija į tokius pasiūlymus žiūri pozityviai, tačiau pageidauja, kad būtų pasirašyta detalizuota sutartis, kurioje būtų išsamiai išdėstytos aplinkybės, kada galima aktyvuoti raketų perėmėjų bazę. Manoma, kad JAV atsisakys pasirašyti tokį susitarimą.

Kaip žinia, JAV rengiasi Lenkijoje įkurdinti raketų perėmėjų bazę, o Čekijoje radarų sistemą. Rusija iki šiol tokiems planams įnirtingai priešinosi. Nors JAV teigia, kad priešraketinės gynybos sistema visų pirma siekiama apsisaugoti nuo tokių priešiškų valstybių kaip Iranas keliamo pavojaus, tačiau Kremlius mano, kad sistema gali būti panaudota ir apsisaugant nuo Rusijos raketų, o tai neva sukeltų grėsmę paties Rusijos branduolinio atgrasymo mechanizmo egzistavimui.

www.balsas.lt


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1252)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (300)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (652)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras