Iranas nutraukė atominio ginklo kūrimą? (1)
2007 12 06

JAV žvalgybos teigimu, Iranas nutraukė atominio ginklo gamybos programą 2003 m., kuri išlieka užlaikyta, prieštaraujant buvusiam teiginiui prieš du metus, jog Iranas nepaliaujamai stengėsi pasigaminti atominę bombą.
Susirūpinimas dėl Irano aštriai iškilo po JAV prezidento Džordžo Bušo bei viceprezidento Diko Čeinio nuogąstavimų bei galimų rimtų pasekmių, jei Teheranas nenutrauks savo branduolinės programos.
Žvalgybos išvados pasirodė prezidentinės kampanijos viduryje, kai karinė ataka Irano atžvilgiu buvo vienu iš diskusijų objektų. Išvada, kuri atspindi 16 Amerikos žvalgybos agentūrų konsensusą, įtvirtina, jog Teherano galutinis ketinimas pasigaminti branduolinį ginklą išlieka neaiškus, tačiau Irano sprendimai yra daugiau grindžiami kaštų-naudos paskaičiavimais nei greitu ginklo įsigijimu, neatsižvelgiant į politinius, ekonominius ir karinius kaštus.
Nauja ataskaita pasirodė po penkių metų, kai Amerikos žvalgyba paskelbė, jog Irakas turi biologinį ir cheminį ginklą bei atnaujino branduolinę programą. Ataskaitos rezultatas karinė invaziją į Iraką, nors dauguma žvalgybos išvadų pasirodė esančios neteisingos.
Patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Stivenas Hadlis žvalgybos ataskaitą Irano atžvilgiu apibūdino kaip siekį daugiau laikytis pozityvių naujienų nei reflektuoti žvalgybos klaidas. Jis pridūrė, jog tai tik patvirtina, kad nerimas dėl Irano siekių pasigaminti branduolinę bombą buvo teisingas. Taip pat S. Hadlis teigia, jog žvalgyba suteikia vilčių, jog problema gali būti išspręsta diplomatiniu būdu, nenaudojant jėgos, ko siekia prezidento administracija.
Be to, praeito mėnesio Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TAEA) ataskaitoje buvo teigiama, jog TAEA inspektoriai negalėjo nustatyti, ar Iranas pagal savo branduolinę programą geba gaminti tik elektros energetiką, ar pajėgus taip pat gaminti branduolinį ginklą.
Žvalgybos išvadose priduriama, jog net Iranui atšaukus branduolinio ginklo gamybos programos įšaldymą dar prireiks mažiausiai dviejų metų, kol Teheranas galės išsodrinti reikiamą kiekį urano atominei bombai pasigaminti. Tvirtinama, jog Iranas šį tikslą galėtų pasiekti apie 2013 m. dėl aiškiai numatomų techninių problemų.
2005 m. žvalgybos pateikė išvadas apie slaptą Irano branduolinio ginklo gamybos programą. Pareigūnai teigia, jog jie gavo naujos informacijos, leidžiančios jiems teigti, jog tarptautinis spaudimas, apimant ekonomines sankcijas, buvo sėkmingas, sustabdant Irano slaptą programą.
Pagal 2007 m. gruodžio 3 d. The New York Times informaciją parengė Kristina Puleikytė |