Kaip tai buvo suklastota?
2007 12 07
Nebuvo jokių abejonių, jog Vladimiro Putino Vieningoji Rusija didele persvara laimės parlamento rinkimus, vykusius sekmadienį (gruodžio 2 d.). Vyriausybės aparatas, teismų sistema, prokuratūra, policija, žiniasklaida ir netgi pati centrinė rinkimų komisija buvo naudojamos pasiekti pergalę.
Nebuvo jokių abejonių, jog rezultatai buvo suklastoti. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) ir Europos Taryba bendrame pareiškime padarė išvadą: Rinkimai nebuvo nei sąžiningi, nei atitiko demokratinių rinkimų standartų. Maskvoje korespondentai pastebėjo turistų autobusus, pilnus gyventojų iš tolimų šalies regionų, kurie balsavo anksti ir dažnai. Šie autobusai buvo saugomi juodais odiniais paltais apsirengusių vyrų, kurie išleisdavo balsuoti mažas žmonių grupes. Paskui ta pati žmonių grupė judėjo link kitos balsavimo vietos ir atliko tuos pačius veiksmus. Vienas iš šios grupės pareiškė, jog jie yra darbininkai iš netoli esančio fabriko. Visgi keli, nepaisant draudimo tylėti, pareiškė, jog jie yra darbininkai iš Kemerovo regiono, esančio 3500 km nuo Maskvos.
Civiliais rūbais apsirengę policininkai ir saugumo tarnybų pareigūnai užtikrino tvarką ir nuo balsavimo vietų atribojo nepageidaujamus asmenis, įskaitant kai kuriuos stebėtojus ir žurnalistus. Šantažu ir kyšininkavimutaip pat pavyko iš balsavimo pašalinti kai kuriuos asmenis. Rezultatas Vieningosios Rusijos pergalė.
Kai kurie šalies regionai buvo ypač aktyvūs rinkimuose. Apie 99 proc. Čečėnijos gyventojų parėmė valdančiąją partiją. Kaimyninėje Ingušijoje, kur rinkimai vyko su masiniais protestais prieš vyriausybę, rezultatai beveik identiški. Stebėtojų teigimu, iš tiesų, tik apie 8 proc. regiono gyventojų dalyvavo rinkimuose.
Opozicijos teigimu, šie parlamento rinkimai buvo patys nesąžiningiausi po Sovietų Sąjungos žlugimo. ESBO parlamentinės asamblėjos vadovas Kimas Kiljunenas teigė, jog vyriausybė elgėsi taip, tarytum ji praktiškai išrinko parlamentą.
Ironiška tai, jog Vieningoji Rusija bet kokiu atveju būtų laimėjusi, tik gavusi mažiau balsų, kadangi V. Putinas šiuo metu yra ypač populiarus tarp Rusijos gyventojų. Save įrašydamas pirmuoju numeriu kandidatų sąrašuose, V. Putinas rinkimus pavertė referendumu dėl savo populiarumo.
Kitas klausimas, kaip V. Putinas rengiasi išnaudoti šią pergalę. Rusijos konstitucija draudžia jam kandidatuoti trečiai kadencijai. Pergalė jam suteikia mandatą išlikti įtakingiausia šalies figūra iki bus išrinktas palankus įpėdinis. Politikos analitikas Kirilas Rogovas neseniai teigė, jog Rusijos žmonės lauks, kol V. Putinas pasakys, už ką jie turės balsuoti.
Pagal 2007 m. gruodžio 3 d. The Economist informaciją parengė Kristina Puleikytė |