|
Ar Putinas perrašė verslo taisykles? (1)
2007 12 07

Pastaraisiais metais, valdant Vladimirui Putinui, galios balansas tarp verslo ir Rusijos vyriausybės aiškiai pasikeitė valstybės naudai. Tai demonstruoja didelį pokytį nuo 10 dešimtmečio pradžios, kai verslas turėjo didelę įtaką vyriausybei.
Šiuo metu vyriausybė vis daugiau kišasi į verslą, pasisavindama vis daugiau kompanijų ir kontroliuodama visus svarbiausius sprendimus, susijusius su stambiu verslu. Ekonomistas Vladimiras Osakovskis teigia, jog šie pokyčiai būdingi tik strateginės svarbos sektoriams, tokiems kaip nafta, dujos ir gynyba. Tuo tarpu kiti ekonomikos sektoriai veikia daugiau liberalios ekonomikos aplinkoje, kol išlieka privačiose rankose.
9 dešimtmetyje buvo daug kalbama apie vadinamuosius oligarchus, turtingiausius Rusijos verslininkus, kurie įgijo ir politinę įtaką. Buvusio šalies prezidento Boriso Jelcino oponentai teigė, jog oligarchai padėjo jam laimėti 1996 m. prezidento rinkimus, finansuodami jo rinkiminę kampaniją ir suteikdami paramą žiniasklaidos kanalais, siekdami gauti beprecedentę politinę ir ekonominę įtaką.
Žurnalo Forbes pateikiamas turtingiausių pasaulio žmonių sąrašas ir Rusijos žiniasklaidos pateikiami šalies verslininkų politinės įtakos reitingai pateikia skirtingą vaizdą. Ekspertų teigimu, Rusijos žiniasklaida nepublikuoja realaus daugumos stambių verslininkų turto. Pagal Forbes, dauguma rusų turtingiausiųjų sąraše siekia nuo 19 iki 53 vietos ir atotrūkis tarp turtingųjų ir neturtingų padidėjo. Tuo tarpu, kaip rodo apklausos, šiuo metu šalies visuomenei šis atotrūkis mažiau rūpi nei seniau.
BBC korespondento teigimu, šiuo metu sudėtinga identifikuoti naujuosius oligarchus, kurie vadovauja valstybės kontroliuojamoms kompanijoms. Tarp tokių minimi Sergejus Chemezovas, korporacijos, užsiimančios ginklų eksportu, vadovas, Aleksejus Milleris, Gazprom vadovas, Vladimiras Jakuninas, vadovaujantis Rusijos geležinkeliams, ir Vladimiras Bogdančikovas, Rosneft vadovas. Šiuos žmones kai kurie ekspertai įvardijo kaip valstybinius oligarchus, kurių vardai ir tikrasis vaidmuo beveik nežinomas paprastiems Rusijos gyventojams.
Jevsejus Gurvičius, Ekonominės ekspertų grupės vadovas, teigia, jog šių žmonių negalima vadinti oligarchais, nes jų teisės, stimulas ir atsakomybė skiriasi nuo privataus verslo atstovų. V. Osakovskis irgi nesutinka jų vadinti oligarchais. Jo teigimu, naujų žmonių atsiradimas politiniame elite kartu paskatino jų integraciją į egzistuojantį verslo elitą: Jie įstojo į klubą, neišvarydami iš jo kitų narių.
Pastaruoju metu daug verslininkų, pareigūnų ir ekspertų dėmesio susilaukė poreikis vystyti taip vadinamą valdžios-privataus kapitalo partnerystę naujoje realybėje. Visgi, J. Gurvičiaus teigimu, šiuo metu ši partnerystė realiai neatsižvelgia į visus tiek vyriausybės, tiek privataus verslo interesus. Kai kurių ekspertų teigimu, vyriausybė nėra nepriklausomas arbitras, bet vienas iš veikėjų, kuriančių taisykles, pagrįstas savais interesais. Be to, dauguma rusų pritaria vyriausybės augančiam kišimuisi į ekonomiką, o toks palaikymas yra atsakas į 9 dešimtmečio nesąžiningos privatizacijos procesą.
BBC kalbintų ekspertų teigimu, Rusijos ekonominiam vystymuisi pagrindinė grėsmė gali kilti iš galimų vidaus ekonominės politikos pokyčių, ekonominių reformų visiško pakeitimo. Taip pat, jų teigimu, egzistuoja kita grėsmė, jog ekonominės galios konsolidavimo vyriausybės rankose procesas peržengs dujų ir naftos sektorių ribas.
Dauguma ekspertų perspėja Rusiją, kad ši paįvairintų savo ekonomiką, nes kitu atveju šalis gali susilaukti didelių sunkumų. Anot jų, Rusijos vyriausybė turi apibrėžti bendradarbiavimą su privačiu kapitalu, kad užtikrintų stabilų šalies ekonominį augimą.
Pagal 2007 m. gruodžio 3 d. BBC informaciją parengė Kristina Puleikytė |