Nepaisant kritikos, V. Putinas mėgaujasi pergale
2007 12 08

Pirmadienį (gruodžio 3 d.) Vladimiras Putinas pareiškė, jog jo partijos įspūdinga pergalė parlamento rinkimuose buvo pasitikėjimo ženklas. Tuo tarpu Europos stebėtojai bei šalies opozicija aštriai kritikavo rinkimus kaip nesąžiningus ir nelaisvus.
V. Putino partija Vieninga Rusija gavo 64,1 proc. balsų, t. y. 315 iš 450 vietų Dūmoje, kur pakaktų balsų pakeisti šalies konstituciją. Antra, labai nutolusi nuo nugalėjusios, buvo Komunistų partija 11,6 proc. balsų (57 vietos parlamente).
V. Putinas teigė, jog rinkimai parodė, kad valstybė yra subrendusi kaip demokratija. Jis pažymėjo, kad keturios partijos bendrai surinko 90 proc. rinkėjų balsų. Rusijos prezidentas taip pat pridūrė, jog šalies piliečiai daugiau niekada neleis šaliai pasukti destruktyviu keliu, kaip tai įvyko keliose postsovietinės erdvės valstybėse.
Tikimasi, jog parlamento rinkimų kampanijos pabaiga paskatins diskusijas Rusijoje apie tai, kas bus kitas šalies prezidentas. Vieninga Rusija per dvi savaites yra numačiusi susirinkimą, kurio metu V. Putinas turėtų įvardinti kandidatą prezidento rinkimams, kurie vyks kovo mėnesį. Visgi pergalė parlamento rinkimuose atnaujino spekuliacijas apie tai, jog V. Putinas gali kreiptis į parlamentą dėl konstitucijos pataisų. Kol kas tolimesni dabartinio šalies prezidento planai išlieka paslaptimi.
Europos stebėtojų akimis, rinkimų metu buvo aiškiai piktnaudžiaujama galia ir pažeisti tarptautiniai įsipareigojimai bei standartai. Balsavimas vyko atmosferoje, kurioje buvo ribojama politinė konkurencija ir piktnaudžiaujama administraciniais ištekliais, o žiniasklaida buvo aiškiai palanki valdančiajai partijai.
Lucas Van den Brandė, parlamentinės asamblėjos stebėjimo misijos atstovas, teigė, jog V. Putinas pasinaudojo savo padėtimi, jog padėtų Vieningai Rusijai laimėti rinkimus. Tai pat jis išreiškė susirūpinimą dėl demokratijos evoliucijos Rusijoje.
Centrinės rinkimų komisijos narys Igoris Borisovas pro ausis atmetė tarptautinių stebėtojų išvadas. Jis teigė, jog tai politinis nurodymas. Tuo tarpu Komunistų partijos lyderis Genadijus Ziuganovas teigė, jog rinkimai buvo tokie nešvarūs ir pažeidimai buvo tokie piktinantys, jog tik aklas arba kurčias galėjo šių nematyti ar negirdėti.
Vienas iš liberaldemokratų partijos lyderių Andrejus Lugovojus tikisi gauti vietą parlamente. Šis buvęs KGB pareigūnas yra kaltinamas Didžiojoje Britanijoje nunuodijęs radioaktyviuoju poloniu Aleksandrą Litvinenką. Didžioji Britanija yra paprašiusi jo ekstradicijos. Jam tapus parlamento nariu, jis gautų imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo Rusijoje.
Pagal 2007 m. gruodžio 4 d. The New York Times informaciją parengė Kristina Puleikytė |