Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kremliaus pergalė skatins konfrontaciją

2007 12 10

Gruodžio 2 d. rinkimai į Valstybės Dūmą baigėsi triuškinama valdančiosios partijos „Vieninga Rusija“, vadovaujamos Vladimiro Putino, pergale. Iš keturių partijų, įveikusių 7 proc. rinkiminį barjerą, tik Komunistų partija yra opozicinė.

Tiek tarptautiniai stebėtojai, tiek opozicinės partijos apkaltino valdžią įvykdytais pažeidimais rinkimų metu. Stebėtojai iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) bei Europos Tarybos paskelbė, jog rinkimai nebuvo sąžiningi ir demokratiški. Tuo tarpu Rusijos valdžios atstovai atmetė kritiką, traktuodami ją kaip iš anksto parengtą antirusišką propagandą.

Šių rinkimų metu Kremlius perlenkė lazdą, imdamasis įvairių priemonių, siekiant užkirsti kelią opozicijai laimėti daugiau rinkėjų balsų ir propaguoti tik vieną pariją – „Vieningą Rusija“. Jei rinkimai būtų buvę labiau atviri bei konkurencingesni, „Vieninga Rusija“ vis tiek būtų laimėjusi rinkimus. Autoritariniai režimai natūraliai yra paranojiški ir Kremlius šiuo metu visur įžvelgia Vakarų konspiraciją. Rinkiminės kampanijos metu V. Putinas opoziciją išvadino „šakalais“, siekiančiais gauti Vakarų paramą.

Gruodžio 3 ir 4 dienomis tūkstančiai studentų iš įvairių Rusijos vietų atvyko į Maskvą pademonstruoti paramos V. Putinui ir  „Vieningai Rusijai“. Kartu su prokremliškais aktyvistais buvo pasitelkta policija, jog užkirstų kelią opozicijai surengti protesto akcijas dėl rinkimų nesąžiningumo. Kremliaus įsitikinimu, tarptautinių stebėtojų išvados dėl rinkimų buvo parengtos iš anksto, jog sukeltų masinę protestų bangą šalies viduje ir taip nuverstų V. Putiną, kaip per 2004 m. „oranžinę revoliuciją“ Ukrainoje.

Akivaizdus rinkimų nesąžiningumas ir Kremliaus agresyvi retorika apkartins santykius su Vakarais. Rusija yra paskelbusi, jog gruodžio 13 d. nustos laikytis Konvencinių pajėgų Europoje sutarties, o taip pat, jog išstos iš kitų ginkluotę ribojančių sutarčių.

Pagal Rusijos konstituciją, V. Putinas negali kandidatuoti į prezidentus per 2008 m. kovo mėn. rinkimus ir privalės palikti prezidento postą, tačiau jis aiškiai planuoja išlikti valdžioje kita forma.

Rusijos izoliacija nuo demokratinių valstybių toliau augs, tačiau sunku nuspėti santykių blogėjimo tempą ir konfrontacijos lygį ateityje. Be to, didėjant Rusijos išorinei izoliacijai, gali kilti vidaus represijos, o tada režimui reikės visiškos kariuomenės, saugumo pajėgų ir policijos paramos, kurios šiuo metu nėra lojalios. Atlyginimai dirbantiems šiose struktūrose nėra aukšti, o infliacija šalies viduje auga (11,5-12 proc. šiais metais). V. Putinas pažadėjo padidinti atlyginimus kariniam personalui, tačiau kariuomenės vyresnybė nėra tuo patenkinta. Kariuomenės augantis nepasitenkinimas gali tapti svarbesniu iššūkiu režimui nei tariami Vakarų sąmokslai.

Pagal 2007 m. gruodžio 5 d. Jamestown Foundation informaciją parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (37)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (105)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras