Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Rusija pradeda įšaldyti sutartį

2007 12 18

Rusija ėmėsi pirmųjų žingsnių, jog suspenduotų savo dalyvavimą vienoje svarbiausių ginklų kontrolės sutarčių, pasirašytų Šaltojo karo laikotarpiu. Konvencinės ginkluotės Europoje sutartis apriboja karių ir ginkluotės kiekį Europoje. Tuo tarpu sutarties suspendavimas reiškia, jog Rusija gali perkelti savo karius, neinformuojant apie tai NATO.

Rusija yra nepatenkinta NATO plėtros ir JAV priešraketinės gynybos planais ir teigia, jog ši sutartis daugiau nebetarnauja jos interesams.

Konvencinės ginkluotės Europoje sutartyje yra aiškiai nustatytos geografinės ir kiekybinės ribos NATO ir Varšuvos pakto konvencinėms karinėms pajėgoms. Šiuo metu Varšuvos paktas nebeegzistuoja, o pati sutartis buvo pataisyta. Rusija ilgai priešinosi NATO reikalavimui, kad būtų išvestos rusų pajėgos iš buvusių sovietinių respublikų (Gruzijos ir Moldovos), prieš pasirašant naujai redaguotą sutartį.

Praktiškai plati inspekcijų ir skaidrumo priemonių, skirtų skatinti abipusį karinį pasitikėjimą, virtinė bus suspenduota. Ginklų kontrolės ekspertų teigimu, tai bus praradimas.

Rusijos sprendimas suspenduoti dalyvavimą sutartyje kilo iš strateginių paskaičiavimų. Šie paskaičiavimai susiję su NATO plėtra į rytus, Vašingtono priešraketinės gynybos Vidurio Europoje planais ir kitais klausimais, kuriais, Rusijos įsitikinimu, jos požiūris yra ignoruojamas. Rusijos politinės realijos negali nuteikti džiugiai: prezidentas Vladimiras Putinas ir jo rėmėjai tiek per parlamentinius, tiek per prezidentinius rinkimus naudojasi nacionalistine korta.

Pagal 2007 m. gruodžio 12 d. BBC informaciją parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (249)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (49)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (151)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (10)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (13)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras