Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Dominique Moisi. Barako Obamos Amerikos revoliucija

2008 01 10

Per aštuonerius metus prezidentas Džordžas Bušas įkūnijo ir sustiprino visus prietarus ir negatyvius stereotipus, kuriuos pasaulis buvo susidaręs apie Ameriką. Jis supriešino JAV su pasauliu taip, kaip joks kitas JAV prezidentas nebuvo padaręs.

Naujojo JAV prezidento pirminė užduotis bus sutaikyti pačią Ameriką viduje bei ją su pasauliu. Pagal analitiką Dominiką Moisi, vienas iš kandidatų, galinčių atstatyti JAV tarptautinę reputaciją, yra Barakas Obama (Barack Obama).

Išskirtiniai laikotarpiai gimdo išskirtinius lyderius. Dabartinis Amerikos ir jos santykių su pasauliu periodas yra išskirtinis, reikalaujantis lyderio, kuris gebėtų iš esmės pakeisti daugumos įvaizdį, jog Amerika yra arogantiška, savanaudė ir bejėgė. Prancūzų analitikas sutinka, jog joks lyderis negali įveikti antiamerikietiškumo tendencijų, tačiau jas gali paversti būdingas mažumai.

Kuo B. Obama išskirtinis? Kitas JAV prezidentas turės mažai galimybių manevruoti užsienio politikoje. Jis arba ji turės likti Irake, įsitraukus į Izraelio-palestiniečių konfliktą, palaikant Izraelio pusę, konfrontuoti su griežtėjančia Rusija, derėtis su vis ambicingesne Kinija ir spręsti klimato pokyčių problemas. Jei B. Obama gali ką nors pakeisti, tai jis darytų ne politikos pokyčiais, o tuo, kas plaukia iš jo paties.

Pirmiausia, analitiko teigimu, JAV kaip Vakarų dalis buvo įsivaizduojama „balta“, o juodaodis prezidentas pakeistų tokį nusistatymą. D. Moisi prideda, jog odos spalva tik supaprastina vaizdą, nes pačio B. Obamos mama yra baltoji ir jo neremia visi JAV afroamerikiečiai.

Kita priežastis, kodėl B. Obama yra išskirtinis: jo identiteto kompleksiškumas suteikė jam universalumo. Jei Amerika gali nuo baimės kultūros transformuotis į vilties, jai reikia lyderio, kuris įkūnytų amerikietiškąją svajonę: šiuolaikinis ir apginkluotas humanistine religine žinute, priešingai piktam konservatyvios krikščionybės iracionalumui, kurio buvo pripildyta Dž. Bušo politinė bazė.

Nepriklausomai, kas taps prezidentu (B. Obama ar ne), Amerika neatgaus reputacijos, turėtos 1941-2000 m. laikotarpyje. Tik B. Obama gali padėti išvengti Džimio Karterio (Jimmy Carter) klaidų 8 dešimtmetyje. Naujasis izoliacionizmas nėra išeitis, bet savitvarda ir vadovavimasis išmintimi bei pasitikėjimu yra sprendimas.

Pasauliui reikia labiau šiuolaikinės ir pasitikinčios Amerikos.

Pagal www.project-syndicate.org parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (185)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (144)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras