Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Palestinos valstybės sukūrimas galimas dar šiais metais (9)

2008 01 17

Ketvirtadienį JAV prezidentas George'as W. Bushas palestiniečiams išreiškė įsitikinimą, jog taikos sutartis su Izraeliu gali būti pasirašyta dar šiais metais, kas sudarytų sąlygas jiems įsteigti savo valstybę.

Tuo tarpu pareigūnų teigimu, sutarties pasirašymas dar G. W. Busho kadencijos metu (prezidentavimo kadencija baigiasi kitų metų sausį) iš karto nevestų link naujos valstybės kūrimo. Izraelis yra aiškiai pareiškęs, jog neužbaigs Vakarų pakrantės okupacijos, kol nebus užtikrintas dėl savo teritorijos saugumo nuo atakų. Be to, „Hamas“ priešiškumas išlieka kliūtimi bet kokiam taikos susitarimui.

G. W. Bushas teigė, jog Vašingtonas, stiprus Izraelio sąjungininkas ir kartu M. Abaso administracijos rėmėjas, pasirengęs padėti tiek politiškai, tiek ekonomiškai, tačiau Izraelio premjeras Ehudas Olmertas (Ehud Olmert) ir palestiniečių prezidentas Mahmudas Abasas (Mahmoud Abbas) „turi kartu padaryti sunkius pasirinkimus“.

Kritikai teigia, jog G. W. Bushui nepavyko pasinaudoti Vašingtono turimais svertais, siekiant užbaigti 60 metų trunkantį konfliktą per savo septynerius prezidentavimo metus.

M. Abasas susitikimo metu ragino JAV lyderį spausti Izraelį, jog šis sušvelnintų apribojimus okupuotoje Vakarų pakrantėje. Mohamedas Mustafa (Mohammad Mostafa), M. Abaso ekonominis patarėjas, teigė, jog susitikimo metu G. W. Bushas daug kartų kartojo, kad nori padėti palestiniečiams ir izraeliečiams bei yra pasirengęs sugrįžti, jog padėtų taikos procesui.

G. W. Bushas, kuris arabų akyse matomas kaip Izraelio artimas sąjungininkas, taip pat teigė, jog Izraelis privalo užtikrinti Palestinos valstybės ateitį ir teritorijos tęstinumą. Be to, jis perspėjo Izraelio pajėgas nesiimti veiksmų, kurie pakenktų M. Abaso saugumo pajėgoms.

Politiškai silpnas M. Abasas tikisi, jog G. W. Busho vizitas Vakarų pakrantėje pakels jo pačio reputaciją tarp palestiniečių. Kaip ir M. Abasas, E. Olmertas yra politiškai silpnas savo šalyje, todėl sunku įsivaizduoti, kaip jis galėtų kelti taikos susitarimo klausimą Izraelyje.

Apklausos duomenys, paskelbti viename Izraelio laikraščių, rodo, jog 77 proc. šalies visuomenės netiki, jog G. W. Busho vizitas atneš pažangą taikos procese.

Pagal 2008 m. sausio 10 d. Reuters informaciją parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 9)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (196)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (145)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras