Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Gruzija tarp teisės viršenybės ir „Rustavelio aveniu geopolitikos“

2008 01 21

Sausio 13 d. Gruzijos Centrinė rinkimų komisija (CRK) patvirtino ir pateikė galutinius oficialius sausio 5 d. išankstinių prezidento rinkimų rezultatus. Michailas Saakašvilis laimėjo rinkimus surinkęs 53,47 proc. rinkėjų balsų. Tuo tarpu Levanas Gačečiladzė gavo 25,69 proc. balsų, o kiti kandidatai – likusią rinkėjų balsų dalį. Rinkėjų aktyvumas buvo 56,9 proc.

Galutinių rezultatų paskelbimas užtruko ilgiau nei buvo tikėtasi dėl balsų perskaičiavimo daugelyje rinkiminių apygardų. Perskaičiavimas vyko dėl opozicinių kandidatų reikalavimų. CRK pati nusprendė perskaičiuoti rezultatus 11 tokių apygardų, o teismas – septyniose.

Po rinkimų išlieka pavojus, jog opozicinės grupės gali imtis vadinamosios „Rustavelio aveniu geopolitikos“ (Rustavelio aveniu yra centrinė Tbilisio gatvė). Tai reiškia, jog eilė „režimo pokyčių“ nuo 1990 m. buvo pasiekta sutelkiant dideles, potencialiai maištingas minias šioje gatvėje netoli parlamento rūmų ir kitų valdžios institucijų, priverčiant esamas vyriausybes pasišalinti iš valdžios. „Rustavelio aveniu geopolitika“ apima masines demonstracijas, ugningas kalbas, psichologinį spaudimą ir simpatizuojančios žiniasklaidos paramą, o smurtas nėra būtinas elementas.

Po rinkimų L. Gačečiladzės šalininkai pareikalavo tik balsų perskaičiavimo. Opozicija kaltina vyriausybę suklastojus rinkimų rezultatus, tačiau ji turi labai mažai įrodymų, patvirtinančių tokius kaltinimus.

Opozicijos atstovai beveik visuose rezultatų skaičiavimuose ir apygardų rinkiminėse komisijose turėjo pasirašę protokolus, patvirtinančius rinkimų rezultatus. Pagal Gruzijos rinkimų įstatymą, opozicija turi 6 iš 13 vietų visose vietinėse rinkiminėse apygardose, kaip ir CRK. Be to, sprendimai jose priimami esant 2/3 visų narių pritarimui.

Tūkstančiai tarptautinių stebėtojų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų stebėjo balsavimą ir balsų skaičiavimą. Buvo pastebėti tam tikri nukrypimai, tačiau jie buvo padaryti dėl organizacinių priežasčių. Visgi Vakarų stebėtojai pripažino, jog balsavimas ir balsų skaičiavimas vyko tinkamai.

L. Gačečiladzė ir kiti opozicijos lyderiai kritikuoja Vakarų stebėtojus, jog šie pripažino rinkimų rezultatus. Opozicija sausio 13 d. suorganizavo tūkstantinę demonstraciją Rustavelio aveniu. Šioje demonstracijoje opozicija buvo parengus plakatus su užrašais „JAV remia diktatūrą“ ir „ESBO palaiko suklastotus rinkimus“. Pati demonstracija buvo taiki ir išvengė smurto proveržio. Gruzija atsidūrė teisės viršenybės ir Rustavelio aveniu geopolitikos susikirtimo taške.

Pagal 2008 m. sausio 14 d. Jamestown Foundation informaciją parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (184)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (144)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras