Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Serbijos prezidento rinkimai

2008 01 23

Sekmadienį (sausio 20 d.) du pagrindiniai kandidatai – provakarietiškas ir nacionalistinių pažiūrų – susirungė Serbijos prezidento rinkimuose, kurie gali nulemti šalies ateitį: ar ji artės Europos Sąjungos link, ar grįš į izoliaciją.

Pagal Laisvų rinkimų ir demokratijos centro pateiktus skaičiavimus, dabartinis šalies prezidentas Borisas Tadičius gavo 35 proc., o prorusiškas nacionalistas Tomislavas Nikoličius – 39 proc. rinkėjų balsų. Nepriklausomos rinkimų stebėtojų grupės nario Zorano Lučičiaus teigimu, jei bus antrasis turas, jis bus labai įtemptas.

Serbijos centrinė rinkimų komisija teigia, kad rinkimuose dalyvavo apie 54 proc. šalies gyventojų. Rinkėjų aktyvumas buvo didžiausias nuo 2000 metų. Iš viso balsuoti galėjo apie 6,7 milijono žmonių, įskaitant ir Kosovo provincijoje gyvenančius etninius serbus.

Nors šiuose prezidento rinkimuose savo kandidatūrą buvo iškėlę devyni kandidatai, pagrindinė kova dėl prezidento posto vyko tarp B. Tadičiaus ir T. Nikoličiaus. Šiuo metu Serbijoje prezidentas atlieka labiau simbolines funkcijas.

B. Tadičius yra remiamas daugumos Europos valstybių lyderių, nes gina provakarietiškas reformas ir palaiko šalies integraciją į ES. Per rinkimus jis teigė esąs labai optimistiškas dėl galutinių rinkimų rezultatų. O buvęs Slobodano Miloševičiaus sąjungininkas T. Nikoličius siekia pažadinti serbų nacionalinius jausmus, manipuliuodamas didėjančiu nusivylimu Amerika ir ES, kurios remia Kosovo nepriklausomybę. Analitikų teigimu, T. Nikoličiaus pergalė palaidotų Serbijos viltis integruotis į ES, pastūmėtų šalį politinės izoliacijos link ir pakenktų jos ekonominei plėtrai.

Pagal 2008 m. sausio 21 d. „The New York Times“ informaciją parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras