Markus Vorkeris. Rusijos valstybinis investicinis fondas nedarys staigių judesių
2008 01 30

Rusijos vyriausybė tikisi, kad Vakarai politiškai nesipriešins jos sprendimui investuoti užsienyje dalį savo lėšų, perkant nedidelius JAV ir Europos kompanijų akcijų paketus, pareiškė Rusijos finansų ministras A. Kudrinas. Perteklinius pelnus, gaunamus iš energijos šaltinių pardavimo, vyriausybė planuoja investuoti į užsienio kompanijų akcijas ir obligacijas.
Nacionalinės gerovės fondo valdymui Rusijos valdžia sudarinės sutartis su privačiomis valdančiosiomis kompanijomis, o Rusijos akcijų dalis kompanijose, į kurias bus investuojama, neviršys 5 proc. Tai turėtų nuraminti Vokietiją, JAV ir kitas šalis, kurios baiminasi galimos Rusijos įtakos didžiosioms kompanijoms.
Nuogąstavimų galėtų būti tik tais atvejais, kai kalba eina apie tiesiogines šių lėšų investicijas ir akcijų kontrolinių paketų įsigijimą teigė ministras.
A. Kudrinas ir kiti pareigūnai iš energijos šaltiniais turtingų ar besivystančių šalių yra verslo ir politikos elito, susirinkusio Davose, dėmesio centre. Šį dėmesį kelia smalsumo ir baimės mišinys, kurį JAV ir Europoje skatina kylanti ekonominė šių šalių galia.
Nacionalinės gerovės fondui Rusija ketina skirti 31 mlrd. USD iš tų 160 milijardų, kurie gauti už energijos šaltinius ir buvo atidėti į rezervą. Pradedant nuo vasario, naujojo fondo lėšos bus investuojamos užsienyje, iš pradžių tik į valstybinius vertybinius popierius.
Užsienio ir Rusijos valdančiosios kompanijos, kurios bus pasirinktos tvarkyti investicijoms, privalės mažiausiai 60 proc. lėšų įdėti į valstybinius užsienio valstybių vertybinius popierius, o į korporatyvines akcijas ir obligacijas galės investuoti nuo 20 proc. iki 40 proc.
Investuotojas gali dalyvauti kompanijos valdyme tik nupirkęs 10-15 proc. akcijų. Mes ketiname savo investicijas plėsti ir esame suinteresuoti, kad mūsų dalis kompanijose būtų ribota sakė A. Kudrinas.
Nors Rusija, kurdama naująjį fondą, planuoja vadovautis Norvegijos modeliu, iki norvegiškojo korektiškumo jai dar toli. Norvegijos fondas ne tik publikuoja informaciją apie visus savo aktyvus, bet ir neturi teisės vykdyti neetiškų sandorių su kompanijomis, kurios, pavyzdžiui, gamina branduolinius ginklus, kasetines bombas ar pėstininkų minas, pažeidžia žmogaus teises ar kenkia gamtai.
A. Kudrinas ir kiti energijos šaltiniais turtingų šalių atstovai atmetė JAV ir Europos šalių siūlymą priimti elgesio kodeksą, kurio laikymasis valstybinių investicinių fondų darbą padarytų skaidrų. Jis pareiškė, kad pakankamą Rusijos investicijų skaidrumą užtikrina jų įvairėjimas.
Pagal 2008 m. sausio 25 d. InoPressa.ru ir The Wall Street Journal informaciją parengė Geopolitinių studijų centras |