Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kas bus pirmuoju ES prezidentu?

2008 02 04

Mažiau nei po metų Europos Sąjunga išrinks pirmąjį prezidentą. Kol kas pagrindinis kandidatas – buvęs britų premjeras Tony Blairas, tačiau yra ir daugiau politikos veikėjų, galinčių užimti šį postą. Apie metus laiko užtruko, kol ES šalys sutarė, kad Sąjungai reikėtų turėti prezidentą.

Iki šiol vadovavimas Sąjungai buvo grįstas rotacijos principu: kas pusę metų vadovavimą perimdavo vis kita valstybė. Pagal Lisabonos sutartį, pasirašytą gruodžio mėnesį, naujasis Europos Tarybos prezidentas vadovaus pustrečių metų.

T. Blairas yra dažnai minimas kaip galimas naujasis prezidentas. Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarcozy palaiko T. Blairo kandidatūrą tiek dėl jo asmenybės, tiek dėl politikos. Tačiau dauguma Europos socialdemokratų ir krikščionių demokratų, tarp kurių yra ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel, buvusiu britų premjeru ne itin žavisi. Be to, britų dienraščio „Daily Telegraph“ teigimu, dabartinis šalies premjeras Gordonas Brownas ketina neparemti T. Blairo ambicijų, nes šis paskyrimas gali atnaujinti senus nesutarimus Leiboristų partijoje.

Mažiau žinomas kandidatas yra ilgametis Liuksemburgo premjeras Jeanas Claude‘as Junckeris. J. C. Junkeris taip pat turi draugų ir rėmėjų – jis palaiko gerus ryšius su A. Merkel ir N. Sarcozy. Be to, kaip vienos mažiausių Europos šalių lyderis, mažesnių ES valstybių jis gali būti suvokiamas kaip tam tikras garantas, kad prezidento veikla nebus grindžiama tik didžiųjų valstybių interesais.

Kiti vardai neformaliame galimų kandidatų sąraše – buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasniewskis ir Belgijos premjeras Guy Verhofstadtas. Taip pat tarp galimų kandidatų į prezidento postą yra buvęs Ispanijos ministras pirmininkas Jose Maria Aznaras. Tačiau didžiausias politinis jo oponentas yra dabartinis šalies premjeras Jose Luisas Rodriguezas Zapatero, negalintis pakęsti savo konservatyvaus pirmtako.

Pagal 2008 m. sausio 28 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras