Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Serbijos rinkimuose –provakarietiško kandidato pergalė

2008 02 07

Sekmadienį (vasario 3 d.) Serbijoje Borisas Tadičius laimėjo prezidento rinkimus, tačiau šalies ministras pirmininkas Vojislavas Koštunica neremia jo provakarietiškos politikos. Jei Kosovas paskelbs nepriklausomybę, tai gali pakeisti galios balansą ir išprovokuoti naujus parlamento rinkimus Serbijoje.

B. Tadičius surinko 51 proc. balsų ir nugalėjo savo priešininką – ultrancionalistą Tomislavą Nikoličių, gavusį 47 proc. balsų. Serbijos centrinės rinkimų komisijos duomenimis, kiti biuleteniai buvo sugadinti.

Po pergalės sekmadienį B. Tadičius teigė, kad Serbija parodė turinti demokratinį potencialą. Vis dėlto ganėtinai stiprus T. Nikoličiaus palaikymas liudija, kad daug serbų linkę paremti griežtą politiką, ypač Kosovo provincijos atžvilgiu.

Vakarai B. Tadičiaus pergalę laiko ženklu, kad Serbija nusisuko nuo reakcingo nacionalizmo, kuris inspiravo karus praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje suirus buvusiai Jugoslavijai. Neseniai ES pasirašė laikiną susitarimą su Serbija dėl prekybos ir vizų režimo sušvelninimo. Šiuo metu ES pirmininkaujančios Slovėnijos atstovai po Serbijos rinkimų pareiškė, kad ES nori stiprinti santykius su Serbija ir paskatinti jos integraciją į ES.

Tiek B. Tadičius, tiek T. Nikoličius yra pareiškę, kad nepritaria Kosovo nepriklausomybei. Vis dėlto B. Tadičius Serbijos integraciją į ES laiko prioritetu. O dabartinis šalies premjeras V. Koštunica linkęs eiti į didesnę konfrontaciją su Vakarais dėl Kosovo. Nors V. Koštunica yra koalicijoje su B. Tadičiaus demokratų partija, per prezidento rinkimus jis neparėmė jo.

Nors prezidento postas Serbijoje neturi didelės politinės galios, B. Tadičiaus perrinkimas sustiprins jo partijos pozicijas. Politikos analitikas Draganas Bujosevičius teigė, kad V. Koštunica daugiau nebespręs visko vyriausybėje. Tačiau įtampa gali paskatinti ir dabartinės koalicijos Serbijos parlamente žlugimą. Todėl kai kurie analitikai spėja, kad, Kosovui paskelbus nepriklausomybę, gali būti skelbiami priešlaikiniai parlamento rinkimai.

Pagal 2008 m. vasario 3 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1255)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (654)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras