









|
|
|
|
Kosovas nepriklausomybę skelbs vasario 17 dieną
2008 02 12

Serbijos vyriausybė pranešė, kad Kosovo provincija jau kitą savaitę žada skelbti provincijos nepriklausomybę, praneša The Guardian.
Baiminamasi, kad toks Kosovo albanų žingsnis paskatins nestabilumą regione. Spekuliacijų dėl datos, kada Kosovas planuoja skelbti nepriklausomybę netrūko. Tačiau Serbijos ministras Kosovo reikalams Slobodanas Samardžičius pareiškė turintis patikrintų žinių, kad provincija apie savo atsiskyrimą nuo Serbijos žada pranešti vasario 17 dieną. Pasak jo, tokį žingsnį Serbija laikys vienašališku bei neteisėtu.
Ministro žodžiai buvo paskelbti iškart po jo susitikimo su Europos sąjungos atstovu Stefanu Lehne, kuris į Belgradą atvyko siekdamas įtikinti Serbijos vyriausybę sutikti su ES planuojama misija Kosove. Belgradas kol kas jai priešinasi, nes mano, jog ES misija taps preliudija į provincijos nepriklausomybę. Serbai teigia nepasirašysiantys bendradarbiavimo su ES sutarties, nes toks žingsnis prilygtų parašui po Kosovo nepriklausomybės deklaracija.
Kosovo ministro pirmininko Hashimo Thaci teigimu, jau apie 100 valstybių yra pasirengusios pripažinti provincijos nepriklausomybę. Serbai ne kartą mėgino perspėti Vakarus apie rimtas pasekmes, kurias atneš Kosovo nepriklausomybė. Kalbama ir apie tai, kad pats Kosovas gali būti padalintas, nes šiaurinėje provincijos dalyje gyvenanti serbų mažuma jokiu būdu nesutiks atsiskirti nuo Belgrado. Jugoslavijos karų metu praėjusiame dešimtmetyje Bosnijos serbai buvo įkūrę savo respubliką ir šioje valstybėje.
Tiesa, Serbijos vyriausybė atmeta galimybę panaudoti tiesioginę karinę jėgą, tačiau pavojus gali kilti iš taip vadinamų savanorių dalinių, t.y. neformalių sukarintų grupuočių, kurios gali mėginti įsiveržti į Kosovą.
Priminsime, kad 90 proc. provincijos gyventojų sudaro etniniai albanai. Nuo 1999 metų provinciją administruoja Jungtinės Tautos.
http://www.balsas.lt/ |
|
|
Straipsnis komentarų neturi |
|
|
Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus. |
|
|
|
|


Iššūkių aplinkai geopolitika (1255) 2017 03 08

Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.
Vokietijos biudžeto perteklius rekordinėse aukštumose (303) 2017 03 01

Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.
Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343) 2017 02 22

Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.
Kinijai reikalinga nauja strategija (654) 2017 02 15

Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje.
Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171) 2017 02 08

Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas. |
|