Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kosovas nepriklausomybę skelbs vasario 17 dieną

2008 02 12

Serbijos vyriausybė pranešė, kad Kosovo provincija jau kitą savaitę žada skelbti provincijos nepriklausomybę, praneša „The Guardian“.

Baiminamasi, kad toks Kosovo albanų žingsnis paskatins nestabilumą regione. Spekuliacijų dėl datos, kada Kosovas planuoja skelbti nepriklausomybę netrūko. Tačiau Serbijos ministras Kosovo reikalams Slobodanas Samardžičius pareiškė turintis patikrintų žinių, kad provincija apie savo atsiskyrimą nuo Serbijos žada pranešti vasario 17 dieną. Pasak jo, tokį žingsnį Serbija laikys vienašališku bei neteisėtu.

Ministro žodžiai buvo paskelbti iškart po jo susitikimo su Europos sąjungos atstovu Stefanu Lehne, kuris į Belgradą atvyko siekdamas įtikinti Serbijos vyriausybę sutikti su ES planuojama misija Kosove. Belgradas kol kas jai priešinasi, nes mano, jog ES misija taps preliudija į provincijos nepriklausomybę. Serbai teigia nepasirašysiantys bendradarbiavimo su ES sutarties, nes toks žingsnis prilygtų parašui po Kosovo nepriklausomybės deklaracija.

Kosovo ministro pirmininko Hashimo Thaci teigimu, jau apie 100 valstybių yra pasirengusios pripažinti provincijos nepriklausomybę. Serbai ne kartą mėgino perspėti Vakarus apie rimtas pasekmes, kurias atneš Kosovo nepriklausomybė. Kalbama ir apie tai, kad pats Kosovas gali būti padalintas, nes šiaurinėje provincijos dalyje gyvenanti serbų mažuma jokiu būdu nesutiks atsiskirti nuo Belgrado. Jugoslavijos karų metu praėjusiame dešimtmetyje Bosnijos serbai buvo įkūrę savo respubliką ir šioje valstybėje.

Tiesa, Serbijos vyriausybė atmeta galimybę panaudoti tiesioginę karinę jėgą, tačiau pavojus gali kilti iš taip vadinamų „savanorių“ dalinių, t.y. neformalių sukarintų grupuočių, kurios gali mėginti įsiveržti į Kosovą.

Priminsime, kad 90 proc. provincijos gyventojų sudaro etniniai albanai. Nuo 1999 metų provinciją administruoja Jungtinės Tautos.

http://www.balsas.lt/


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1255)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (654)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras