Roger Cohen. Štai ir Kosovas (2)
2008 02 18

Europa nuo sekmadienio (vasario 17 d.) turės naują valstybę Kosovą. Anot The New York Times skilties redaktoriaus Rogerio Coheno, tai yra priežastis švęsti.
Vis dėlto Serbija tam priešinsis, o šalies premjeras Kosovą pavadino fiktyvia valstybe Serbijos teritorijoje. Taip pat rusiškasis meškinas dar riaumos ir Balkanuose kol kas tvyros įtampa, o teisininkai nerimaus dėl precedento.
Kosovo nepriklausomybė yra unikali, neišvengiama ir pateisinama. Anot R. Coheno, skirtumai tarp Serbijos ir Kosovo provincijos tapo neįveikiami: Serbija jau seniai pralaimėjo Kosovo žaidime. Atidėliojimas to, kas neišvengiama, tik padarytų dar daugiau žalos regionui.
Pasak R. Coheno, Kosovui sekmadienį paskelbus nepriklausomybę, didžiosios Vakarų valstybės ją pripažins. Tikėtina, kad dauguma Europos Sąjungos šalių ne mažiau kaip 20 pripažins Kosovą gana greitai. Be to, Kosovo nepriklausomybės klausimu sutaria JAV ir ES.
Kosovo autonomiją 9 dešimtmetyje panaikino buvęs Jugoslavijos diktatorius Slobodanas Miloševičius. Tai buvo svarbiausias jo žingsnis Jugoslaviją transformuojant į Serboslaviją. Pasipriešinusios S. Miloševičiaus režimui nepriklausomybę išsikovojo Kroatija ir Makedonija. Kosovas yra paskutinė nebeegzistuojančios valstybės dalis, kuri neišvengiamai turi eiti savo keliu.
Albanai sudaro 95 proc. visų Kosovo gyventojų (provincijoje jų iš viso yra 2,1 milijono), todėl ji negali būti sutaikyta su Serbija, kuri iki 1999 m. NATO intervencijos naudojo smurtą ir priespaudą etninių albanų dominuojamoje provincijoje.
Ką dabar darys Serbija? Vojislavas Koštunica, šalies premjeras, teigia, jog neleis tokios valstybės susikūrimo. Pasak R. Coheno, Serbija sieks sukelti problemų provincijai, pavyzdžiui, nutraukdama elektros tiekimą, bet nesiims smurto. Be to, neseniai vykusius prezidento rinkimus laimėjo provakarietiškas kandidatas. Taigi, serbai turėtų susilaikyti nuo drastiškų veiksmų.
Kosovui paskelbus nepriklausomybę, Rusija turėtų sukviesti JT Saugumo Tarybos pasitarimą. Vis dėlto, R. Coheno teigimu, Maskva pasirinko palaikyti ne tą pusę. Europa pasirengusi parodyti, kad nepasiduos Rusijos spaudimui, o pati Serbija siekia narystės ES.
Kosovas nėra nei Padnestrė, nei Pietų Osetija ar Abchazija. Tai jau nefunkcionuojančios valstybės Jugoslavijos provincija, kuri aštuonerius metus buvo administruojama JT. Kelias su Serbija yra neįmanomas. R. Coheno manymu, ateityje Serbija supras, kad jai Kosovo nepriklausomybė yra teigiamas rezultatas.
Pagal 2008 m. vasario 14 d. The New York Times informaciją parengė Kristina Puleikytė |