Jungtinių Valstijų siekis numušti palydovą slaptų tikslų priedanga?
2008 02 22

Rusija apkaltino Jungtines Valstijas naudojant planą numušti sugedusį sekimo palydovą kaip priedangą išbandyti antipalydovinį ginklą.
Praėjusią savaitę Jungtinės Valstijos pranešė, jog panaudos raketą, kad sunaikintų palydovą ir taip neleistų jam sudužti. Jų pareigūnai teigia, kad palydove yra pavojingo kuro, kuris gali būti mirtinas žmonėms.
Tačiau Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad Jungtinės Valstijos planuoja patikrinti savo priešraketinės gynybos sistemos galimybes sunaikinti kitų šalių palydovus.
Jungtinės Valstijos praneša, kad palydovas prarado galią ir ryšio su juo galimybes greitai po paleidimo 2006 metų gruodį ir dabar yra nekontroliuojamas ir nevaldomas.
Pentagonas šeštadienį informavo, jog operacija prasidės trečiadienį, kai kosminis keltas Atlantis baigs misiją.
Bet Rusijos gynybos ministerija atsakė, kad Jungtinės Valstijos nepateikė pakankamai informacijos apie tokio sprendimo priežastis.
Spekuliacijos apie palydovo pavojingumą slepia pasirengimą klasikiniam priešraketinio ginklo išbandymui, ministeriją cituoja ITAR-TASS naujienų agentūra. Tokie bandymai iš esmės reiškia naujų strateginių ginklų kūrimą.
Sprendimas sunaikinti amerikiečių palydovą nepakankamai paremtas to palydovo pavojingumu, kaip jie bando teigti, ypač tokiu metu, kai Jungtinės Valstijos stengiasi apeiti derybas dėl ginklavimosi varžybų visatoje apribojimo, - toliau kalbama Rusijos gynybos ministerijos pranešime.
Rusijos gynybos ministerija teigia, kad įvairių šalių erdvėlaiviai praeityje suduždavo Žemėje ir daugelis šalių naudojo nuodingą kurą juose, bet niekada anksčiau neprireikė tokių netradicinių priemonių.
Spėjama, kad sudužęs palydovas pasieks Žemės atmosferos viršų vasario pabaigoje arba kovo pradžioje, tačiau pareigūnai negali numatyti, kur jis nusileis.
Pentagonas praneša, kad planuoja numušti palydovą paleisdamas modifikuotą raketą iš Jungtinių Valstijų karinio laivo Ramiajame vandenyne.
Praėjusiais metais Kinija įvykdė žemės balistinių raketų patikrinimą, kad sunaikintų palydovą erdvėje. Tai sukėlė tarptautinį atgarsį ir ginklavimosi varžybų erdvėje baimę.
Ketvirtadienį Jungtinių Valstijų pareigūnas Jamesas Cartwrightas pabrėžė, kad paralelė su kinų veiksmais negalima, nes kinų palydovas buvo daug toliau nuo Žemės, o tai reiškia, kad jo nuolaužos galėjo dešimtmečius skrajoti padange, keldamos pavojų kosminiams laivams.
Jis taip pat paneigė pareiškimus, kad svarbiausias tikslas sunaikinti slaptas palydovo dalis.
Pagal 2008 m. vasario 17 d. ,,BBC Europe informaciją parengė Irma Baranauskaitė |