Fidelis Castro nesigaili dėl nieko
2008 02 26

600 puslapių autobiografijoje Kubos lyderis smarkiai giria šalyje pasiektą beveik visuotinį raštingumą, visiems prieinamus aukštąjį mokslą ir sveikatos apsaugą kaip savo didžiausius laimėjimus.
Nė vieno, žinančio F. Castro oratoriaus gebėjimus ir asmenybę, nenustebino tai, kad jo autobiografija viršija 600 puslapių ir kad jis nelaiko savo valdymo nei paremtu klaidingais principais, nei pernelyg užtrukusiu, nors Kubą jis valdė beveik 50 metų.
Analitikus nustebino jo taikus požiūris į savo buvusius priešininkus. Tarp jų prezidentai J. Kennedy, B. Clintonas, J. Carteris. Pastarąjį jis pavadino pagarbos vertu etišku žmogumi.
F. Castro traukiantis iš prezidento posto, autobiografija Fidelis Castro: Mano gyvenimas (Fidel Castro: My Life) pateikia 81-erių metų lyderio panoraminį valdžioje praleisto laiko vaizdą. Knyga, pirmiausia publikuota 2006 metais Ispanijoje, buvo redaguota F. Castro gulint ligos patale ir parengta išleidimui Jungtinėse Valstijose prieš mėnesį.
Knygoje F. Castro smarkiai giria tai, ką laiko svarbiausiais savo revoliucijos laimėjimais: kone visuotinį raštingumą, visiems prieinamą aukštąjį mokslą, vieną mažiausių pasaulyje kūdikių mirtingumo lygių ir sveikatos apsaugos sistemą, kuri visus kubiečius gydo nemokamai, teikia pagalbą trečiojo pasaulio šalims ir gamtos katastrofų aukoms nuo Pakistano iki Haičio.
Ko gailisi F. Castro iš įvykių per šiuos neramius dešimtmečius, kai vyko Kubos raketų krizė ir komunizmo žlugimas visame pasaulyje? Nieko, sako jis. Nei disidentų, nuteistų už tai, kad reikalavo rinkimų, nei varžovų, kuriems buvo įvykdyta mirties bausmė, nei tūkstančių prarastų gyvybių Kubos kariuomenėje.
Aš nė trupučio nesigailiu dėl to, ką mes padarėme savo šalyje, nei dėl to, kaip mes organizavome savo visuomenę , sakė F. Castro knygos bendraautoriui Ignacio Ramonet per įvairius interviu.
Tarptautiniame diskurse F. Castro primygtinai tvirtina, kad komunistinė Kubos revoliucijos prigimtis yra nepakeičiama. Jis taip pat įspėja, kad kubiečiai gali sunaikinti viso savo gyvenimo darbą, jei klausys sirenų balsų apie kapitalizmą ir praturtėjimą.
Tokia revoliucija yra susinaikinimas, užbaigia jis. Mūsų priešai neturėtų apsigauti. Mano įtaka gali sustiprėti net po mirties. Aš dar laimėsiu ne vieną mūšį.
Pagal 2008 m. vasario 20 d. Los Angeles Times informaciją parengė Irma Baranauskaitė |