Politinis įpėdinis ne toks optimistiškas kaip V. Putinas
2008 02 27

Numatomas Vladimiro Putino įpėdinis penktadienį (vasario 15 d.) dalyvavo susitikime su Rusijos verslininkais, kurio metu žadėjo tęsti Rusijos ekonominį augimą ir dėstė liberalias idėjas. Dmitrijaus Medvedevo kalba visiškai skyrėsi nuo viešo V. Putino pasisakymo prieš dieną.
Dabartinis Rusijos prezidentas kritikavo Vakarus ir JAV, grasino nukreipti strategines branduolines raketas į Europą ir teigė, kad Rusija toliau plėtos savo demokratiją be išorinio kišimosi. O D. Medvedevas, kalbėdamas Krasnojarske, naudojo švelnesnį toną ir kreipėsi į Rusijos viduriniąją klasę ir vidutinius bei smulkiuosius verslininkus. Be to, savo kalboje jis išsakė mintis, artimas Vakarams: Laisvė yra geriau nei nelaisvė. Jis kalbėjo apie laisvę ir jos pasireiškimo būtinybę visose asmeninio ir visuomeninio gyvenimo srityse.
D. Medvedevas yra neabejotinas būsimų prezidento rinkimų (vyksiančių kovo 2 d.) lyderis. Kritikų vertinimu, kiti trys kandidatai, dalyvausiantis šiuose rinkimuose, yra tik tam, kad sudarytų politinės kovos įvaizdį. Paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad D. Medvedevas, turintis V. Putino paramą, gali laimėti surinkdamas apie 80 proc. rinkėjų balsų.
Pareiškimai apie universaliąsias laisvės vertybes rinkiminės kampanijos metu iš karto privertė analitikus ir Vakarų diplomatus susimąstyti. D. Medvedevas nepaminėjo ekonominių ir politinių laimėjimų, pasiektų V. Putino valdymo metais, dėmesį sutelkdamas ties esminėmis šalies problemomis. Jis kritikavo teismų sistemą ir šalies biurokratiją.
D. Medvedevo nupieštas Rusijos visuomenės ir vyriausybės paveikslas skiriasi nuo kur kas labiau rožinio V. Putino pateikiamo šalies vaizdinio. Pastarasis paskutinės spaudos konferencijos metu teigė, kad jo administracija išvengė esminių ir didelių klaidų bei nesėkmių.
Analitiko Klifo Kupchano teigimu, D. Medvedevo pasisakymai, deklaruojantys liberalias idėjas, nuteikia optimistiškai. Vis dėlto, pasak analitiko, rinkiminę kampaniją vykdo V. Putinas, o pokyčiai ekonomikoje ir užsienio politikoje nebus tokie staigūs, nes V. Putinas dar nepasirengęs palikti scenos. K. Kupchanas teigia, jog V. Putinas ir Kremliaus politinis elitas pasirinko D. Medvedevo kandidatūrą, kad pagerintų Rusijos reputaciją.
Pagal Rusijos konstituciją V. Putinas negali būti prezidentu trečią kadenciją iš eilės, tačiau jis yra pareiškęs, kad bus D. Medvedevo ministru pirmininku.
Vis dėlto D. Medvedevo kalbos pasiekė didėjančią Rusijos viduriniąją klasę. Jis žadėjo pagerinti investicinę aplinką, sutvarkyti mokesčių sistemą ir stabilizuoti nacionalinę valiutą rublį. Kartu jis perspėjo, kad pakilimas, kurį patiria Maskva ir kiti didieji šalies miestai, didžiumos Rusijos gyventojų nepasiekia. D. Medvedevas, kaip ir jo rėmėjas V. Putinas, teigia, kad daugiau dėmesio turėtų būti skiriama socialinėms programoms ir sveikatos apsaugai.
Vienas JAV aukštesniųjų diplomatų teigė, kad V. Putinas pirmaisiais prezidentavimo metais irgi žadėjo šalį paversti labiau demokratiška ir skirti daugiau dėmesio socialinėms problemoms. Diplomato teigimu, greitai paaiškės, ar D. Medvedevas, tapęs prezidentu, rinksis savo politinį kursą.
Pagal 2008 m. vasario 16 d. The New York Times informaciją parengė Kristina Puleikytė |