Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kosovo serbai nepatenkinti nepriklausomybe

2008 02 28

Serbija toliau laikosi pozicijos, kad Kosovo nepriklausomybė yra neteisėtas aktas. Tuo pačiu Kosovo serbai yra pasirengę naudoti smurtą, kad aiškiai parodytų, jog niekada nepripažins vyriausybės Prištinoje valdžios.

Belgrado argumentai dėl Kosovo nepriklausomybės neteisėtumo buvo atkartoti Serbijos pagrindinės sąjungininkės – Rusijos. Antradienį (vasario 19 d.) Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas perspėjo JAV, kad Kosovo nepriklausomybės pripažinimas yra pavojingas tarptautiniam stabilumui.

Kol tęsiasi politiniai ginčai, Kosovo serbai veiksmais išliejo savo pasipiktinimą. NATO vadovaujamos KFOR misijos kariai turėjo skubiai vykti į pasienio zoną malšinti tūkstantinės serbų minios. Smurto banga kilo dėl nepasitenkinimo, kad pasienio punktuose buvo iškelta Kosovo vėliava.

Serbijos prezidentas Borisas Tadičius reikalavo nusiraminti ir paskelbė, kad Belgrade vyks taikus mitingas prieš Kosovo nepriklausomybę. Jis pabrėžė, kad tik taikiais ir pagrįstais veiksmais galima ginti savo teises į Kosovą.

Nepaisydami didėjančios įtampos, Kosovo politikai siekia, kad kuo greičiau būtų įkurta Užsienio reikalų ministerija, suteikiama Kosovo pilietybė ir išduodami pasai. Kosovo serbų pasiryžimas naudoti smurtą rodo, kad ES misijos Kosove laukia rimti iššūkiai. Be to, Rusijos užsienio reikalų ministerija aštriai kritikavo planuojamą ES misiją Kosove kaip neteisėtą ir teigė, kad bet kokiai misijai reikės JT Saugumo Tarybos sutikimo.

Analitiko Dusano Reljičiaus teigimu, ES laukia sunkumai derybose su Kosovo šiaure, kur yra susitelkę etniniai serbai. Anot analitiko, vietiniai serbai gali netgi bandyti įsteigti Kosovo šiaurėje savo institucijas. D. Reljičius neturi daug vilčių, kad problema gali būti išspręsta taikiai. Pasak jo, Kosovo vyriausybė nėra pajėgi efektyviai kontroliuoti šiaurinę šalies dalį.

Pagal 2008 m. vasario 20 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras