Kas seks po D. Medvedevo pergalės?
2008 03 06

V. Putino palaikomo kandidato D. Medvedevo pergalė garantuota, bet kas toliau? Rusijos rinkėjai kovo 2 dieną skubėjo balsuoti už naują prezidentą, kuriam Vladimiras Putinas perleido teises į Kremlių, rūpestingai pasirinko jį, kad paveldėtų pareigas. Tai ilgametis kolega Dmitrijus Medvedevas.
Putino palaikomas D. Medvedevas buvo žiniasklaidos dėmesio centre, laidose su mažiau žinomais oponentais pasirodydavo kaip garantuotas laimėtojas.
Šie prezidento rinkimai Rusijoje žymi politinį pasikeitimą, kuris gali pastūmėti didžiulę, naftos turtingą šalį į politikos netikrumo laikus. Po aštuonerių metų, per kuriuos Rusija, valdoma pastovios, dažnai tvirtos V. Putino rankos, darėsi turtingesnė ir įtakingesnė, niekas šalyje negali būti tikras dėl to, kas bus toliau.
V. Putinas davė suprasti, kad jis taps ministru pirmininku, o D. Medvedevas gaus tarnybą Kremliuje, ir jie kartu dirbs ateinančius metus. V. Putinas jau išdėstė ambicingą Rusijos darbotvarkę, besitęsiančią iki 2020ųjų, o D. Medvedevas žadėjo ištikimybę Putino planui.
D. Medvedevas džiaugėsi nuolatiniu valstybės dominuojamos Rusijos žiniasklaidos dėmesiu per mėnesius iki rinkimų. Kiekvienas jo kaip pirmojo premjero pavaduotojo žingsnis, tarp kurių vizitas į Serbiją, mirgėjo televizijoje ir laikraščiuose.
Jo trys sąlyginai nepopuliarūs oponentai sunkiai įstengė varžytis. Tai Liberalų partijos atstovas Andrejus Bogdanovas, matomas kaip Kremliaus kūrinys; Vladimiras Žirinovskis, nacionalistas, vadovas be autoriteto, pasitelkęs sąmoningai šokiruojančią retoriką; ir Komunistų partijos lyderis Genadijus Ziuganovas.
Taigi kiti kandidatai nei rinkėjų, nei analitikų nebuvo laikomi rimtais varžovais. Nuoširdžiausias iš kandidatų buvęs ministras pirmininkas Michailas Kasjanovas apkaltintas parašų klastojimu ir išmestas iš kovos.
Net prieš prasidedant balsavimui rinkimų kampanija buvo griežtai kritikuojama, nes procesas labiau priminė surežisuotą karūnavimą, o ne kovą dėl balsų.
Per apklausas prieš rinkimus labiausiai domėtasi, kiek rinkėjų dalyvaus. Kremlius suinteresuotas sudaryti demokratinio politinio dalyvavimo įspūdį, kuris apsaugotų Rusiją nuo kritikos. Regioninė valdžia nori parodyti lojalumą Maskvai.
Tarptautiniai rinkimų stebėtojai ketino negausiai dalyvauti rinkimuose. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija nusprendė boikotuoti rinkimus po konfliktų su rusų pareigūnais dėl stebėtojų skaičiaus ir buvimo šalyje trukmės. Organizacija praneša, kad rusų apribojimai jų darbą darytų neįmanomą.
Pagal 2008 m. kovo 2 d. ,,Los Angeles Times informaciją parengė Irma Baranauskaitė |