Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Robert Amsterdam. Europos energetinio saugumo „gazpromizacija“

2008 03 06

Tai, kad Vladimiro Putino įpėdinis Dmitrijus Medvedevas yra „Gazprom“ pirmininkas, palieka mažai galimybių, kad Kremlius energetiniame sektoriuje atgniauš geležinius gniaužtus. Vis dėlto ES ir Rusijos energetinių santykių priešprieša privalo baigtis.

Susirūpinimas dėl ES energetinio saugumo buvo paskatintas didėjančios priklausomybės nuo Rusijos. Šalies vyriausybė eliminavo užsienio kapitalą iš energetinio sektoriaus.

ES turėtų palengvinti „Gazprom“ tolesnį įsiliejimą į ES rinką ją liberalizuodama.  Be to, Sąjunga privalo spausti Rusiją, kad „Gazprom“ būtų restruktūrizuota, o Rusijoje sukurtos tikros rinkos sąlygos, kad Europos kompanijos galėtų patekti į ją.

Šiuo metu „Gazprom“ vyrauja dujų gavybos rinkoje. Šios kompanijos strategija turi tris taktikas: a) kooptacija, t. y. bendradarbiavimo ir partnerystės su atitinkamomis šalimis, politiniais lyderiais ir korporacijomis palaikymas; b) pirmumo teisės pirkti užsitikrinimas; c) išskirimas, t. y. ES skaldymas per dvišalius susitarimus su Sąjungos valstybėmis-narėmis.

Kooptacija geriausiai matyti Vokietijoje, kur partnerystė su energetikos kompanijomis ir bankais padėjo šalies vyriausybę pajungti Rusijos tikslams. Pirmumo teisę „Gazprom“ užsitikrino per daugybę įsigijimų: kompanija užėmė Turkijos rinką, išlaikė dujų rinką Ukrainoje ir pasiūlė lengvatines įėjimo į rinką sąlygas potencialioms partnerėms, tokioms kaip Italija.

Kaukaze Kremlius užkirto kelią Irano siekiams sukurti dujų tiekimo infrastruktūrą. Taip Rusija išvengė konkurencijos tiekti dujas į Europą. Kad sutrukdytų Irano tikslams, Rusija išnaudojo Armėnijos vidaus energetinį sektorių, o parama Iranui kuriant branduolinę programą padėjo išlaikyti šią šalį izoliuotą nuo Vakarų, kurie galėtų tapti potencialiais investuotojais į Irano energetinius projektus.

„Gazprom“ dominavimas yra stiprinamas Kremliaus, pradedant įvairiais susitarimais su potencialiais konkurentais, tokiais kaip Alžyras, ir baigiant nuobaudomis tokioms valstybėms kaip Ukraina ar Lietuva.

Išskyrimo taktikos pavyzdys yra „Nord Stream“ dujotiekio projektas, pasirašytas Rusijos ir Vokietijos. Šis projektas naudingas Vokietijai, bet kelia Lenkijos ir Baltijos valstybių pasipiktinimą.

Kol „Gazprom“ galimybės užtikrinti dujų tiekimą lieka neaiškios, Europa negali žinoti, ar jos pagrindinis tiekėjas skiria pakankamai pinigų, kad išnaudotų energetinių išteklių rezervą. Kremliaus politinė kova dėl Rusijos energetinio sektoriaus kontrolės sumažino vietinės dujų ir naftos gavybos rodiklius. Kompanija „Gazprom“ negali būti Europos partnerė, jei neinvestuoja į savo pačios infrastruktūrą.

Jei būtų ieškoma daugiau energetinių išteklių tiekimo šaltinių, daugiau investuojama į suskystintąsias gamtines dujas, būtų skatinama įgyvendinti  „Nabucco“ projektą ir Viduržemio jūros baseino šalys bendradarbiautų, tai padidintų Europos energetinį saugumą.

Pagal http://www.project-syndicate.org/ parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1255)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (654)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras