Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Rusija
 
  Mažoji Putino versija (ar ne?) (2)

2008 03 08

AFP photoIr atsitiko kartą taip, kad Vladimiras Putinas nusprendė: Dmitrijus Medvedevas taps naujuoju Rusijos prezidentu.

Sekmadienio balsavime nebuvo jokių staigmenų, rašo dienraštis „International Herald Tribune“. Aštuonerius metus būdamas Rusijos vadovo poste V. Putinas nuožmiai ir efektyviai sukūrė gyventojų pasirinkimą. Niekas to nepavadins rinkimais pagal jokius normalius demokratinius standartus. Prezidento įpėdinis laimėjo surinkęs 70 proc.

D. Medvedevas už savo karjerą dėkoti turėtų V. Putinui, pasistengusiam, kad jo patikėtinis užtikrintų buvusio sovietinio šnipo politinės darbotvarkės tąsą.

Bet ar tai geriausia, ko galime tikėtis. Dar ketveri metai su putinišku Kremliumi, kuris naudoja visas savo galias rimtai politinei opozicijai triuškinti, grasinti kaimyninėms valstybėms ir skatinti „mačo“ tipo konfrontaciją su Vakarais? Ar D. Medvedevas, iš anksto sutikęs paskirti V. Putiną ministru pirmininku, yra paprasčiausias pastarojo klonas. O galbūt jis bus savarankiškas? Kaip ir V. Putinas, kuris paveldėjo prezidento postą iš Boriso Jelcino.

Per kontroliuojamą procesą, kuris laikomas politine kampanija Rusijoje, D. Medvedevas pateikė užuominų, kad jis galbūt neseks savo globėjo pėdomis. Jis nurodė, kad gali būti nuosaikesnis Vakarų atžvilgiu ir imsis reformų. Be to, jis dar pažadėjo sutramdyti korupciją ir skatinti įstatymo viršenybę.

Tikėkimės, kad to jis ir sieks ir kad jis šiuos principus stiprins bręsdamas kaip valstybės vadovas, tampantis mažiau priklausomas nuo V. Putino. Ankstyvi ženklai kelia nerimą. Praėjus keletui valandų po rinkimų Rusija sumažino dujų tiekimą į Vakarus besiveržiančiai Ukrainai. D. Medvedevas vadovauja „Gazprom“, Rusijos dujų monopolininkei.

Jungtinėms Valstijoms ir jos sąjungininkėms Rusijos reikia kaip partnerės, galinčios padėti susiduriant su tarptautiniais iššūkiais, tarp jų Irano, Kosovo ir ginklų kontrolės klausimais. Amerikos vadovai turi pragmatiškai vertinti Rusijos galios realybę, kaip tai darė Richardo Nixono ir George‘o H. W. Busho administracijos. Tačiau jie negali įsivaizduoti, kad V. Putinas ir jo šalininkai veikia demokratinių intencijų vedami. Vakarai iš Rusijos privalo reikalauti atvirų rinkimų ir politinių bei žurnalistinių laisvių. JAV ir jos partnerės turėtų šią žinią pateikti tvirtai šiuometiniame G8 industrializuotų šalių susitikime.

Praėjus keletui metų po ekonominio nuosmukio rusai nori, kad jų lyderiai sugrąžintų Rusijai jos turėtą pasaulinės galios statusą bei išspręstų valstybės patiriamą begalę problemų. Vladimiras Putinas padėjo stabilizuoti Rusiją ir naudojosi aukštomis globalinėmis naftos ir dujų kainomis. Bet jis kartu pasuko šalį autoritarizmo link. D. Medvedevas, gegužę perimdamas prezidento postą, turės drąsiai žvelgti į nemažus iššūkius: kylančią infliaciją, lėtą ekonominį augimą ir sugriuvusią sveikatos apsaugos sistemą. Tikėkimės, kad galbūt jis sugrąžins Rusiją į demokratinį kelią ir užsitikrins, jog netaptų paprasčiausia V. Putino vietos istorijoje išnaša.

http://www.alfa.lt/

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 2)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (34)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (92)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras