Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Hagoje už karo nusikaltimus teisiami kroatai

2008 03 15

Jungtinių Tautų karo nusikaltimų tribunole teisiami trys buvę kroatų generolai, apkaltinti 1990 metais persekioję ir žudę Kroatijos serbus.

Ante Gotovina, Ivanas Cermakas ir Mladenas Markacas neigia kaltinimus karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui, tarp kurių persekiojimai, nužudymai ir plėšimai.

A. Gotovinos suėmimas Kanarų salose 2005 metais sukėlė protesto bangą Kroatijoje, kur jis laikomas herojumi.

Šie trys vyrai įtariami vaidinę pagrindinius vaidmenis operacijoje „Audra“ – trijų mėnesių puolime Kroatijos rytuose, Krajinos regione, 1995 metais.

Kaltinimuose pabrėžiamas etninių valymų planavimas.

 „Šiuo teismo procesu siekiama nustatyti generolų vaidmenį ir atsakomybę priverstinai iš Kroatijos eliminuojant Krajinos serbus ir 1995 metų rugpjūtį naikinant jų bendruomenes“, – teigė kaltintojas Alanas Tiegeris įžanginiame pranešime.

„Serbų bendruomenė buvo tapusi randuota sunaikintų kaimų ir namų dykyne“.

„Tai trijų žmonių, kurie veikė kaip instrumentai tuose nusikaltimuose, byla“.

A. Gotovina laikomas atsakingu už apie 150 serbų nužudymą ir tūkstančių persekiojimą bei deportavimą.

Apie 200 tūkst. serbų, dauguma jų vyresnio amžiaus, buvo jėga priversti pasitraukti per puolimus.

Visi trys kaltinamieji, neprisipažįstantys esantys kalti, sėdėjo greta, kai A. Tiegeris sakė kaltinamąją kalbą.

A. Gotovina ketverius metus iki sulaikymo 2005 metais slapstėsi Ispanijoje, Kanarų salose esančiame viešbutyje.

Per pirmas keletą dienų, kai teismas buvo rodomas per nacionalinę Kroatijos televiziją, jis buvo pramintas šimtmečio teismu.

A. Gotovinos advokatai sako, kad jų ginamasis baigė karus Bosnijoje ir Kroatijoje bei kovojo prieš buvusį Jugoslavijos lyderį Slobodaną Miloševičių.

Gynėjai teigia, kad A. Gotovina nusipelno pagyrimo, o ne kaltinimų karo nusikaltimais.

Per teismo procesą ketinama apklausti daugiau negu 130 liudytojų.

Pagal 2008 m. kovo 11 d. ,,BBC Europe“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1251)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (650)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras