Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Rusija
 
  Slaptasis V. Putino ginklas – FAT (2)

Evaldas Mikutis
2008 03 18

Įvykę Dmitrijaus Medvedevo rinkimai tikrai nebuvo įdomūs, tačiau tolesnė Rusijos raida kelia daugybę klausimų. Rusijos istorijoje dar niekada nebuvo atvejo, kad sveikas ir galingas valdovas atiduotų sostą kitam, o pats taptų jo valdiniu. Iš Vladimiro Putino kalbų aišku, kad jis neketina atsisakyti savo galios, ir kitas Rusijos prezidentas bus valdomas bei kontroliuojamas valdinio – premjero V. Putino.

Autoritarizmo sistema pasižymi tuo, kad reali galia priklauso struktūroms, kurios teisiškai neturi politinių įgaliojimų, tačiau atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas. Iki šiol mažiausiai žinoma apie vieną slapčiausių Rusijos saugumo tarnybų – Federalinę apsaugos tarnybą (FAT; rus. Федеральная служба охраны), kuri yra ir neabejotinai išliks V. Putino klano atrama.

Kas yra FAT?

Rusijos įstatymai Federalinės apsaugos tarnybos funkcijas apibrėžia gana miglotai. Svarbiausias ir labiausiai išreklamuotas tarnybos uždavinys yra valstybės pareigūnų – prezidento, premjero, ministrų, kitų svarbių asmenų – apsauga, Kremliaus, vyriausybės „Baltųjų rūmų“ kontrolė. Kita svarbi funkcija yra vyriausybinio ryšio užtikrinimas, slaptų bunkerių ir požeminio susisiekimo sistemos (karinio metro) Maskvos mieste valdymas. Daugelis net nežino, kad FAT priklauso radioelektroninės žvalgybos centras, kurio antenos ir kosmose sklandantys palydovai suteikia galimybę klausytis elektroniniais kanalais vykstančių pokalbių, sekti susirašinėjimą (analogiškos JAV nacionalinio saugumo agentūros funkcijos). FAT, saugodama asmenis, kontroliuoja aukščiausių režimo pareigūnų judėjimą, gali fiksuoti, kas, kada, su kuo, pas ką susitiko. Pridėjus galimybę klausytis telefoninių pokalbių, atsižvelgus į pasiklausymo įrangos galimybes, FAT tampa V. Putino klano kontrolės įrankiu. Ši institucija (aišku, ir kitos saugumo tarnybos) režimo vadovui suteikia daugiausia informacijos. Teisiškai ši funkcija apibrėžiama taip: „FAT vykdo informacinį aptarnavimą.“ FAT turi ir savo karinius dalinius – vadinamąjį prezidento pulką. Šio pulko kariai yra Rusijos kariuomenės elitas, rinktiniai specialiai apmokyti kovotojai. Dalinys aprūpintas naujausiais ginklais.

Visai nenuostabu, kad V. Putinas šią tarnybą yra užtvindęs čekistais – išeiviais iš Peterburgo. FAT direktoriumi, turinčiu federalinio ministro rangą, yra generolas Jevgenijus Murovas, ilgą laiką buvęs Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) Sankt Peterburgo padalinio vadovo pavaduotoju. Kiti FAT vadovai taip pat ilgus metus tarnavo FST Peterburgo padalinyje ir yra patikima V. Putino atrama. Nors bendrąjį vadovavimą FAT vykdo Rusijos prezidentas, D. Medvedevui tikrai nebus leidžiama liesti šios putinistų tvirtovės.

Tvirtovėje – dar viena tvirtovė

FAT viduje egzistuoja dar viena ypač slapta tarnyba – Prezidento saugumo tarnyba. Šios struktūros uždaviniai teoriškai yra prezidento ir jo šeimos fizinė apsauga, pavojų valstybės vadovui prevencija. Joje tarnauja visiškai V. Putinui atsidavę asmenys, kuriems galima pavesti subtiliausias užduotis. Tai lyg asmeninė gvardija, autoritarinio režimo pretorijonai. Be to, „kreivų veidrodžių karalystėje“ ši tarnyba yra įgavusi ir politinę reikšmę.

Prezidento saugumo tarnybos vadovas generolas Viktoras Zolotovas apibūdinamas kaip beatodairiškai atsidavęs V. Putinui žmogus. Pakilęs nuo paprasto šaltkalvio iki Rusijos prezidento svarbiausio sargybinio V. Zolotovas apibūdinamas kaip nepaprastas karjeristas. Tikroji prezidento pagrindinio sargybinio politinė galia nežinoma, tačiau yra duomenų, kad jis labai įtakingas. V. Zolotovą Valstybės Dūmos deputatai buvo apkaltinę verslo grupuočių protegavimu, tai jis siekė iškeldinti B. Jelcino našlę iš eksprezidento vilos. Teigiama, kad V. Zolotovas priklauso I. Sečino grupuotei ir yra nesutaikomas oligarcho A. Čiubaiso priešas. Taigi, V. Putino sargybiniai užsiima ne tik techniniais apsaugos klausimais.

Daugelis analitikų ir stebėtojų teigia, kad pagal konstituciją D. Medvedevas vis tiek anksčiau ar vėliau gali bandyti nusikratyti „nacionalinio lyderio“ globos. Tačiau nereikia pamiršti, kad Rusijoje konstitucija tikrai neatlieka pagrindinio įstatymo vaidmens. Dar Stalinas sakė, kad viską lemia kadrai, o kadrai – saugumo struktūrose, prezidento administracijoje ir galiausiai fizinę režimo vadovų kontrolę vykdančioje FAT – yra iš V. Putino klano. Bet koks bandymas atsikratyti putinistų būtų signalas panaudoti saugiklius, o jais režimo architektas Vladimiras Putinas tikrai pasirūpino. FAT šioje schemoje neabejotinai atliks vieną svarbiausių vaidmenų.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 2)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (38)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (110)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras