Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Rusija imasi pavojingo diplomatinio žaidimo

2008 03 22

Krizė, kilusi Kosovui paskelbus nepriklausomybę ir ją pripažinus JAV bei daugumai ES valstybių narių, toliau tęsiasi.

Šiuo metu akivaizdu, kad ji komplikuos vyksiantį NATO viršūnių susitikimą Bukarešte ir pablogins jau įtemptus Aljanso santykius su Rusija. Be to, Serbijoje ir Makedonijoje, kaimyninėse Kosovo valstybėse, žlugo koalicinės vyriausybės.

Tuo tarpu Rusija ir toliau žaidžia pavojingą diplomatinį žaidimą, demonstruodama nepasitenkinimą Kosovu, kuris gali tapti precedentu kitoms vienašalėms nepriklausomybės deklaracijoms arčiau Rusijos sienos.

Serbijoje vyksiančiuose rinkimuose bus suteikta nauja galimybė radikaliems nacionalistams patekti į vyriausybę ir taip užkirsti kelią šalies siekiui integruotis į ES. Nestabilumas Makedonijoje komplikuos šalies galimybes kartu su Kroatija ir Albanija prisijungti prie NATO. Demokratinė albanų partija pasitraukė iš vyriausybės, reikalaudama skubiai pripažinti Kosovą ir albanų kalbą paskelbti antra valstybine kalba Makedonijoje.

Šiuo metu Rusijos politikai atrodo nusiteikę pripažinti Abchazijos ir Pietų Osetijos atsiskyrimą nuo Gruzijos. Praeitą savaitę Valstybės Dūmoje parlamento komitetas rekomendavo Kremliui atidaryti savo diplomatines misijas abiejose teritorijose po jų kreipimosi dėl pripažinimo. Kitas pavojingas Maskvos žingsnis žengtas kovo 6 d., kai buvo atšauktas ginklų tiekimo ir karinės paramos Abchazijai draudimas, galiojęs nuo 1996 m., sutarus NVS šalims. Rusijos užsienio reikalų ministras tai įvardijo kaip būdą atstatyti normalius prekybinius ryšius. Visgi tokie Kremliaus veiksmai nėra tik reakcija į Kosovą. Tokiu būdu Rusija taip pat siekia uždaryti NATO duris Gruzijai.

Pagal 2008 m. kovo 17 d. „Financial Times“ informaciją parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1255)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (654)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras