Serbija formaliai siūlo etninį Kosovo padalijimą (1)
2008 03 28

Serbija pirmadienį formaliai pasiūlė padalyti nepriklausomybę paskelbusį Kosovą pagal etnines ribas. Šis žingsnis iš karto sulaukė griežto atsisakymo iš Kosovo etninių albanų vadovybės Prištinoje.
Pasiūlymas, pateiktas Jungtinėms Tautoms, yra serbų kampanijos, kuria siekiama įtvirtinti savo politinę ir administracinę kontrolę šiaurinėje Kosovo dalyje, kulminacija. Kosovo šiaurėje serbai sudaro daugumą. Analitikai teigia, kad tai daugiausia buvo simbolinis gestas.
Kosovo lyderiai pabrėžė, kad jie padalijimui nepritars, o Europos valstybės ir Jungtinės Valstijos tokį pasiūlymą atmes Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje. Šis pasiūlymas yra provokacija iš Belgrado pusės ir mes atmetame jį visu šimtu procentų, interviu telefonu iš Prištinos sakė Kosovo vicepremjeras. Mes siekiame bendradarbiavimo tarp serbų ir albanų Kosove, o ne padalijimo.
Kosovas, paskelbęs nepriklausomybę nuo Serbijos vasario 17 dieną, buvo administruojamas Jungtinių Tautų po 1999 metais NATO įsiveržimo siekiant sustabdyti represijas prieš etninius albanus, kurie sudaro 95 proc. Kosovo populiacijos. Jas vykdė tuometinis serbų lyderis Slobodanas Miloševičius.
Pasiūlymas, kurį Jungtinių Tautų pareigūnai teigė peržiūrintys, buvo pateiktas taip, kad sutaptų su devintosiomis NATO vykdyto Serbijos bombardavimo metinėmis. Kaip praneša The Associated Press, dokumente pripažįstama Jungtinių Tautų jurisdikcija Kosove, bet prašoma Serbijos daugumai leisti kontroliuoti sienas, teismų ir policijos tarnybas šiaurinėje Kosovo dalyje.
Serbija laiko Kosovą savo viduramžių širdimi ir nepripažįsta jo nepriklausomybės, tvirtindama, kad ta deklaracija yra tarptautinės teisės pažeidimas.
Serbijos pastangos įrodyti savo kontrolę šiaurės Kosove prisidėjo ir prie žiaurių konfrontacijų pastarosiomis savaitėmis. Vienas iš jų kovo 17 dienos konfliktas, per kurį taikdarių pajėgos šturmavo teismo rūmus Mitrovicoje, okupuotus serbų protestuotojų. Vienas Jungtinių Tautų policijos pareigūnas buvo nužudytas, dešimtys kitų sužeisti.
Vyriausybė Belgrade siekia sustiprinti paralelines institucines struktūras valdydama švietimą ir sveikatos apsaugą šiaurės Kosove.
Dauguma Vakarų analitikų teigia, kad Serbija prarado tiek moralią, tiek legalią teisę valdyti Kosovą po Miloševičiaus kampanijos prieš etninius albanus jų gyvenamoje teritorijoje.
Pagal 2008 m. kovo 25 d. The New York Times informaciją parengė Irma Baranauskaitė |