Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Ahmadinejado mašina

2008 03 29

Naujajame Irano parlamente dominuoja šalies prezidento Mahmoudo Ahmadinejado lojalistai. Taip jis išlaiko geras galimybes būti perrinktas kitai kadencijai ateinančiais metais.

Pasak Muhamedo Ali Ramino, vieno iš Irano prezidento patarėjų, M. Ahmadinejadą motyvuoja jo „beribė meilė savo tautai“, „įsipareigojimas islamo principams – tiesai ir teisingumui“ ir galiausiai „Irano tautos gerovė“.

Po trijų prezidentavimo metų Ahmadinejadą ir toliau remia visuomenė, o po neseniai vykusių parlamento rinkimų jo partija vėl iškilo kaip stipriausia frakcija Irano parlamente.

Visgi prieš prezidentą formuojasi oponentų frontas tiek iš reformistų, tiek iš konservatorių stovyklos. Buvęs branduolinės programos derybininkas Ali Larijani siekia paramos iš opozicinių partijų, kad galėtų užimti parlamento pirmininko vietą. Šis svarbus politinis postas padidintų jo galimybes kovojant su M. Ahmadinejadu 2009 m. vyksiančiuose prezidento rinkimuose.

Tiek reformistai, tiek pragmatiški konservatoriai sutinka, kad vyriausybė savo diletantiškumu griauną šalį. Ahmadinejadas nuklampino šalį į ekonominę krizę. Pagal Irano ekspertų skaičiavimus infliacija šalyje išaugo daugiau nei 25 proc. Be to, korupcija išlieka opi šalies problema. Pasak Sayedo Lailas, buvusio Irano prezidento Mohammado Khatami patarėjo, socialinė atskirtis tarp atskirų socialinių grupių vis didėja.

Ahmadinejado socialinė bazė – visuomenės dalis, palaikantį jį – yra žemiausieji visuomenės sluoksniai. Jis dar būdamas Teherano meru pradėjo prisistatyti kaip visuomenės užnugaris. Ahmadinejadas nebijo lankytis ir tiesiogiai bendrauti su vargingais ar kaimo vietovėse gyvenančiais iraniečiais. Be to, vykdomos įvairios socialinės programos, suteikiamos socialinės garantijos skurdžiausiai gyvenantiems Irano gyventojams.

Niekas negali pasakyti, kiek dar tęsis valstybės vadovo dosnumas valstybės biudžeto sąskaita. Kai kurie naujai išrinkti parlamento nariai nori užbaigti prezidento populistinius poelgius ir paskelbė apie diskusijas dėl valstybės biudžeto. Visgi, nepaisant aršios kritikos, dabartinis Irano prezidentas tebeturi geras galimybes laimėti rinkimus 2009 m.

Pagal 2008 m. kovo 25 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Kristina Puleikytė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1255)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (654)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras