|
Alina Liubimskaja. Prancūzija daug tikisi iš naujoko
2008 04 01

2002 m. buvo įsteigta Rusijos ir Prancūzijos saugumo klausimų bendradarbiavimo taryba. Šių metų kovo mėnesį įvyko septintas jos posėdis, kuriame Sergejus Lavrovas, Anatolijus Serdiukovas, jų prancūzų kolegos Bernardas Kouchneras ir Herve Morinas aptarė dviejų šalių bendradarbiavimą JT ir Saugumo Taryboje, kovą su terorizmu ir masinio naikinimo ginklų taikymą.
Ministrai susitiko su Prancūzijos prezidentu Nikolu Sarkozy. Susitikimas buvo neoficialus, todėl jo eigos ir turinio ministrai neviešino baigiamojoje spaudos konferencijoje. Rusija turėtų vaidinti svarbesnį vaidmenį ne tik plėtojant santykius su Prancūzija, bet ir Europoje, visame pasaulyje. Pripažįstame, kad pastaruoju metu tarp ES ir Rusijos buvo šiokių tokių nesutarimų, nebuvo rastas teisingas tonas kalbantis su Rusija. Galiu teigti, kad padarysime viską, kad per mūsų pirmininkavimą ES, kuris prasidės birželio 1-ąją, būtų pasirašytas partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimas. Tai vienas mūsų pirmininkavimo strateginių prioritetų, spaudos konferencijoje sakė Prancūzijos URM vadovas Bernardas Kouchneras.
Nikolas Sarkozy padarys viską, kad Prancūzijai pirmininkaujant ES būtų sudaryta nauja sutartis, РКБ daily pasakė žymus Vokietijos politologas Aleksanderis Rahras. Prisiminkime, kad 2005 m. naują Rusijos ir ES partnerystės ir bendradarbiavimo sutartį sutrikdė Lenkija, blokavusi derybas. Varšuva reikalavo, kad Maskva ratifikuotų Energetinę chartiją ir leistų tiekti mėsą iš Lenkijos į Rusiją. 2007 m. gruodį Maskva panaikino draudimą įvežti Lenkijos produktus, o Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pažadėjo panaikinti veto deryboms dėl naujo susitarimo.
Stebėtojai nurodė, kad prancūzai labai domėjosi, kokia galėtų būti naujo Rusijos prezidento pozicija ES atžvilgiu. Dmitrijus Medvedevas pažėrė kelis liberalesnius pareiškimus, todėl Vakarų šalys susidomėjo nauju prezidentu, tikisi permainų ir nuolaidų ne tik visai ES, bet ir jos narėms. Prasidėjo užslėpta kova dėl Rusijos energijos išteklių rinkos, konstatavo A. Rahras.
Su naujuoju Rusijos prezidentu susitiko ir žurnalo Intelligence et Strategie vyriausiasis redaktorius Antuanas Kolonna. Prancūzijoje daugelis mano, kad Dmitrijus Medvedevas geriausia alternatyva Vladimirui Putinui, kad jo stipresnė charizma, o ir tai, kad netarnavęs saugumo sistemoje, yra privalumas. Tuomet Putiną Prancūzijos spauda linkus demonizuoti, straipsnyje dėsto redaktorius.
Prisiminkime, V. Putinas bendroje spaudos konferencijoje su Vokietijos kanclere A. Merkel, įvykusioje kovo 8-ąją, taip apibūdino D. Medvedevą: Jis gerąja prasme ne mažesnis nei aš rusų nacionalistas. Ir nemanau, kad su juo mūsų partneriams būtų lengviau. Tą pačią dieną D. Medvedevas Angelai Merkel pasiūlė draugišką bendradarbiavimą kaip Putino laikais. Tačiau A. Rahras suabejojo, kad Rusijos politika iš karto po prezidento rinkimų būtų labai nuolaidi Vakarams, iš jų nesulaukdama kompromiso.
Pagal 2008 m. kovo 12 d. РБК daily informaciją parengė Geopolitinių studijų centras. |