Matthiasas Gebaueris. Berlynas ir Paryžius pasipriešino G. W. Bushui
2008 04 04

Jau pirmąją NATO viršūnių susitikimo Bukarešte dieną Georgeas W. Bushas patyrė pralaimėjimą. Dar iki suplanuotos vakarienės paaiškėjo, kad jo ketinimas Gruzijai ir Ukrainai padėti greitai ir nesudėtingai pasiekti narystę NATO Bukarešte pasibaigs apgailėtinai. Kuo aktyviau G. W. Bushas ragino Gruzijos bei Ukrainos tautas, tuo labiau Europa priešinosi tokiam pažadui.
Europos šalys, pirmiausia Vokietija ir Prancūzija, kaip rašoma straipsnyje, būgštauja dėl santykių su Maskva pablogėjimo, kai Aljansas išsiplės iki pastarosios sienų. Jau prieš NATO viršūnių susitikimą Bukarešte tiek Berlynas, tiek Paryžius leido suprasti, kad Gruzija ir Ukraina dėl savo vidinių politinių problemų bent jau artimiausiu metu yra netinkamos narystei. Tačiau Berlynas visada nori aiškiai parodyti, kad NATO durys šioms šalims yra atviros, tik iš pradžių kandidatės turi išspręsti savo problemas.
Kadangi kaip visada NATO viskas vyksta diplomatiškai, labai tikėtina, kad komunikatas dėl Gruzijos ir Ukrainos skambės ne kaip atsisakymas pakviesti į narystę, o lyg tam tikras konkretus įsipareigojimas pradėti naują derybų ratą, t. y. NATO diplomatai pasistengs rasti tokį kompromiso variantą, kuris tenkintų visus.
Sprendimas dėl Gruzijos ir Ukrainos, kaip rašo autorius, parodė retą europiečių pasitikėjimą savimi. Kaip niekada vieningos Vokietija ir Prancūzija pavertė niekais JAV planą dėl greitos šių šalių narystės NATO. Tačiau, pasak kai kurių analitikų, G. W. Bushas savo pastangomis vis tiek galės sėkmingai didžiuotis namie jis juk stengėsi dėl naujų demokratiškų valstybių Rytų Europoje ir pabaigoje tik patys europiečiai sužlugdė nuostabų jo planą.
Straipsnyje taip pat rašoma, kad Kroatijai ir Albanijai kelias į karinę sąjungą buvo atvertas: abi Balkanų valstybės artimiausiu metu turėtų įstoti į Aljansą. Tuo tarpu Makedonijos pakvietimas buvo laikinai sustabdytas. Tai lėmė Graikijos veto. Pasak NATO diplomatų, sprendimas atidėtas iki rudens. Iki to laiko Graikija ir Makedonija turi išspręsti jau 17 metų trunkantį ginčą dėl Makedonijos Respublikos pavadinimo.
Graikijos atstovas pabrėžė, kad Atėnai ginče dėl pavadinimo išliks griežti. Graikija reikalauja, kad Makedonija išsirinktų kitokį pavadinimą, kadangi dabartinis asocijuojasi su Šiaurės Graikijos provincija.
NATO šalys dėl Aljanso išplėtimo gali nuspręsti tik vieningai.
Pagal 2008 m. balandžio 3 d. Spiegel Online informaciją parengė Živilė Lukošūnaitė. |