Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  „Turkmėnų tėvo“ epocha tolsta – Turkmėnistane grąžintas tradicinis kalendorius

2008 04 25

Teisingai pasakyti datą Turkmėnistane iki šiol buvo itin sudėtinga užduotis. Balandis vadinosi Gurbansoltan – tokia buvo ilgą laiką šalį valdžiusio diktatoriaus Saparmurato Nijazovo užgaida. Kaip rašo „The Guardian“, tironas balandžio mėnesį pervadino savo mamos vardu.

Tačiau ketvirtadienį šalis žengė dar vieną žingsnį, siekdama ištrūkti iš ilgą laiką trukusios saviizoliacijos. Dabartinis šalies prezidentas pasiūlė atsikratyti visų S. Nijazovo prigalvotų pavadinimų.

Gurbangulis Berdimuhammedovas, kuris į valdžią atėjo 2006 metais po S. Nijazovo mirties, pareiškė, kad jis nori susigrąžinti tradicinius kalendorinių mėnesių pavadinimus. Sausio mėnesį, siekdamas išaukštinti save, S. Nijazovas buvo pavadinęs Turkmenbaši (turkmėnų tėvas). Kiti mėnesiai buvo pavadinti įvairių herojų bei poetų vardais.

Mėnesių pavadinimus dekretu S. Nijazovas buvo pakeitęs 2002 metais. Dažnai diktatoriaus leidžiami dekretai užtarnavo Turkmėnistanui vienos iš regresyviausių pasaulio valstybių reputaciją. Kasdieniame gyvenime turkmėnai ir toliau mėnesius vadino senaisiais vardais, tačiau nauji pavadinimai tapo privalomi visiems pareigūnams bei valstybinei televizijai.

Po tirono mirties prezidentas G. Berdimuhammedovas užbaigė asmeninio kulto erą. Jis leido šalyje atsidaryti pirmosioms interneto kavinėms, panaikino draudimą rodyti užsienio operas ir prailgino mokymosi laiką mokykloje. Jis taip pat pagerino ir santykius su Vakarais.

Tačiau Turkmėnistanas vis dar toli gražu nėra demokratinė valstybė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras