Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Branduolinės varžovės tapo branduolinėmis partnerėmis

2008 05 07

Rusija bei JAV antradienį pasirašė ilgai lauktą susitarimą dėl bendradarbiavimo civilinėje branduolinėje energetikoje. Kaip teigia „Moscow Times“, toks susitarimas padės šalims išplėsti dvišalę branduolinę prekybą.

Susitarimu, kuris pasirašytas paskutinę Vladimiro Putino prezidentavimo dieną, sukuriamas teisinis reguliavimas, kuris įgalina JAV bei Rusijos kompanijas užsiimti branduolinių medžiagų prekyba. Susitarimu numatoma, kad JAV įgaus priėjimą prie Rusijos technologijų, o Rusijai suteikiama galimybė itin pelningai sandėliuoti panaudotą branduolinį kurą. Susitarimą pasirašė JAV ambasadorius Maskvoje Williamas Burnsas bei Rusijos valstybinės branduolinės korporacijos „Rosatom“ vadovas Sergejus Kirijenko.

„Kadaise JAV ir Rusija buvo branduolinės varžovės, o dabar tapo partnerėmis“ – susitarimą sveikino W. Burnsas. JAV ambasados teigimu, susitarimu sukuriamas teisinis laukas, kuriame bus galima vystyti branduolines technologijas taikiems tikslams ir skatinti branduolinę energetiką pasaulyje, tačiau užimant bendrą lyderio poziciją saugantis nuo branduolinio ginklo platinimo.

Tiesa, susitarimą šį mėnesį dar turi ratifikuoti JAV Kongresas. Vis dėlto manoma, kad ratifikacijos procedūra gali ir užtrukti, nes dalis Kongreso narių yra itin nepatenkinti tuo, kad Rusija padeda Iranui statytis Bušero branduolinį reaktorių.

Susitarimas tikriausiai padės Rusijai sukurti urano sodrinimo centrą, kuris, pasak V. Putino, paskatins Iraną ir kitas valstybes atsisakyti savų branduolinių reaktorių statymo. Taip pat susitarimu numatoma galimybė, kad Rusija importuos panaudotą branduolinį kurą iš JAV. JAV yra daugiausiai panaudoto branduolinio kuro turinti pasaulio valstybė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (180)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (143)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras