Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Vakarai ir Rusija vėl žaidžia Šaltąjį karą

Valentinas Mitė
2007 02 22

Žodžių karas tarp Rusijos ir Vakarų vis labiau aštrėja. Pasikeitimas antausiais pradeda priminti pagal Šaltojo karo laikų scenarijų vaidinamą spektaklį, kurio prasmę kol kas sunku iki galo suvokti.

Šią savaitę jau pasigirdo ir grasinimų jėga. Rusija pirmadienį griežtai perspėjo NATO nares - Lenkiją ir Čekiją, jog į abi valstybes bus nutaikytos Rusijos raketos, jei jos savo teritorijoje leis įsikurti Jungtinių Valstijų priešraketinės gynybos sistemos bazėms.

Maskva taip pat pagrasino nebedalyvauti „Vidutinio nuotolio branduolinių raketų apribojimo sutartyje“ bei atnaujinti vidutinio nuotolio raketų gamybą. Būtent šiomis, šiuo metu neegzistuojančiomis, raketomis ji ir grasina Čekijai bei Lenkijai.

Tai griežčiausi Maskvos žodžiai po to, kai Vladimiras Putinas Miunchene pareiškė, jog Jungtinės Valstijos bando jėga primesti valią visam pasauliui.

Šiuo metu Rusija elgiasi lyg ji vėl būtų supervalstybė, tačiau nepanašu, kad Čekija ir Lenkija būtų patikėjusios, jog Rusija tokia pat galinga kaip Tarybų Sąjunga.

Šių šalių vadovai pirmadienį Varšuvoje nedviprasmiškai pareiškė, kad jie leis savo šalių teritorijoje įsikurti amerikiečiams.

Čekijos ministras pirmininkas Mirekas Topolanekas tvirtino nesuprantąs Maskvos susirūpinimo. Lenkijos ministras pirmininkas Jaroslawas Kaczynskis sakė nemanąs, jog Maskva rimtai galvojanti, kad būsima priešraketinė sistema bus nukreipta prieš ją.

Oficialiai NATO pareigūnai laiko Rusijos nuostatas atgyvenusiomis, tačiau taip mano ne visos NATO šalys.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris šią savaitę sakė, jog priešraketinė sistema bus išdėstyta netoli Rusijos sienų – Čekijoje ir Lenkijoje, todėl su Maskva esą reikėjo tartis. Amerikos sumanymą taip pat kritiškai įvertino Vokietijos gynybos ministras Francas Jozefas Jungas.

Tačiau Jungtinių Valstijų pareigūnai tvirtina, jog Rusija buvo informuota apie sistemos išdėstymą, ir jai net buvo pasiūlyta bendradarbiauti.

Kad ir kaip ten būtų, kol kas žaidimą raketomis, kurį pradėjo Jungtinės Valstijos, aiškiai laimi Rusija.

Visų pirma tapo akivaizdūs nesutarimai NATO viduje. Antra, Rusija gauna naujų argumentų dar garsiau prieštarauti būsimai NATO plėtrai, jei tokia būtų. Trečia, ginčas su Vakarais, ypač su Amerika, dar labiau stiprina Putino populiarumą ne tik Rusijoje, bet ir Vakarų Europoje. Kaip rodo sociologiniai tyrimai, didelė vokiečių dalis pritaria Putino kritikai Amerikos atžvilgiu.

Daugelis apžvalgininkų sutinka, jog Amerikos priešraketinė sistema tikrai nekelia realios grėsmės Rusijai. Tačiau apžvalgininkai teigia, kad Rusija, kaip branduolinė valstybė, jaučiasi pažeminta, kai į jos norus mažai dėmesio kreipia ne tik Jungtinės Valstijos, bet ir buvę vadinamieji sąjungininkai Rytų Europoje.

http://www.lrt.lt/, bernardinai.lt

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (37)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (104)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras