|
Ne stebuklai Putino oponentai dingsta iš televizijos ekranų
2008 06 07

Straipsnis dienraštyje The New York Times pradedamas istorija, kaip analitikas Michailas Delyaginas, dalyvavęs vienoje televizijos laidoje ir pasakęs kelias aštrias replikas Vladimiro Putino atžvilgiu, buvo iškirptas iš laidos, kai ji jau buvo transliuojama.
M. Delyaginas yra įtrauktas į vyriausybės politinių oponentų sąrašą ir atribotas nuo televizijos naujienų ir politinių debatų laidų. Kai kurie net buvę V. Putino sąjungininkai, pvz., vyresnysis patarėjas ekonomikos klausimais Andrejus Ilarionovas, ir kiti politiniai oponentai, pvz., Garis Kasparovas, taip pat pašalinti iš televizijos ekranų. Netgi Komunistų partijos, vienintelės oficialiai išliekančios opozicine partija parlamente, lyderiai yra atriboti nuo televizijos.
M. Delyagino atvejis tiesiog rodo, kaip V. Putinas išnaudoja Kremliaus kontroliuojamus televizijos kanalus, kad konsoliduotų galią. Ypač tai buvo akivaizdu per paskutiniuosius rinkimus.
Be to, dabartinis Rusijos režimas iš žiniasklaidos priemonių pašalina ne tik politikus, bet ir kultūros (muzikos, kino ir kitų meno sričių) veikėjus, kurie pasisako prieš arba pajuokia V. Putiną, dabartinį valdantįjį elitą ar veiksmais rodo paramą opozicinėms jėgoms.
Vyresnieji vyriausybės pareigūnai teigia, kad asmenys, priešiški Kremliui, nepasirodo televizijoje tiesiog dėl to, kad jų požiūris nėra įdomus ar svarbus.
Visgi Kremliaus spaudimas kontroliuojamai žiniasklaidai yra padidėjęs. Laidose, kuriose seniau pasirodydavo gausybė opozicijos atstovų ar vyriausybės kritikų, pastaraisiais metais, ypač prieš rinkimus, dalyvavo tik V. Putino aplinkos žmonės. Tuo tarpu Vladimiras Solovjovas, komentuodamas tokią situaciją sakė, kad jų [opozicijos red. past.] niekas neremia ir jie neturi ką pasakyti.
Televizijos kanalo NTV istorija Rusijos žurnalistams parodė, kuo gresia priešinimasis Kremliui. Žlugus Sovietų Sąjungai, iškilo keletas nacionalinių ir regioninių televizijos kanalų, valdomų vadinamųjų oligarchų, kurie šiuos kanalus išnaudojo asmeniniams ir verslo siekiams. Vladimirui Gusinskiui priklausęs NTV kanalas sulaukė vyriausybės dėmesio, kai šis ėmė tirti ir pranešinėti apie įvykius Čečėnijoje. V. Gusinskis buvo suimtas, o kanalas perimtas.
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pastebėjo, kad šalies žiniasklaida yra dažnai kritikuojama. Visgi, prezidento įsitikinimu, pagal kokybę ir naudojamas technologijas Rusijos televizija yra viena geriausių pasaulyje.
Politinių oponentų ignoravimas pastebimas ne tik televizijoje, kuri yra populiariausia šalyje, bet taip pat šalies radijuje ir spaudoje. Vis dėlto išliko keletas regioninių ir nacionalinių laikraščių, reguliariai publikuojančių kritiškus komentarus V. Putino atžvilgiu. Be to, necenzūruotas lieka internetas.
Kremlius kol kas toleruoja kritiką per radiją ar spaudą, kuri, palyginti su televizija, ribotai pasiekia visuomenę.
Pagal 2008 m. birželio 3 d. The New York Times informaciją parengė Kristina Puleikytė. |