|
Latviškas galvosūkis
2008 06 09

Pažvelgus į Latvijos vidaus politiką galima šiek tiek sunerimti. Valdant ankstesniam ministrui pirmininkui Aigarui Kalvyčiui vyriausybė, atrodė, veikė taip, kad įtiktų Rusijai, ir kartu tvardė nerimą keliančias viešus veikėjus, įstaigas. Latvijos filosofiją buvo galima įvardyti taip: Vyriausybė priklauso nuo verslo, o verslas nuo Rusijos.
Be to, Latvijoje egzistavo paradoksas. Viešosios institucijos, tokios kaip antikorupcinės, saugumo tarnybos, teisėsaugos, konkurencijos bei audito, sugeba pačios apsiginti ir joms padeda visuomenė, rengianti masines protesto akcijas dėl politikų atitinkamų veiksmų. Tuo tarpu vyriausybė šias institucijas įvardija blogio ašimi, nesvarbu, kad jos funkcionuoja pagirtinai gerai, palyginti su panašių institucijų veikla kitose regiono šalyse.
Nauji veidai politiniame elite turėtų suteikti vilties. Valdis Zatleras tapo šalies prezidentu, kai valdančiosios partijos vadovai buvo atsidūrę sudėtingoje politinėje situacijoje. Jis privertė suglumti kritikus, teigusius, kad jis yra per naivus ir politiškai per silpnas, kad būtų efektyvus prezidentas. Gruodį iš A. Kalvyčio postą perėmė Ivaras Guodmanis, kuris pasiryžęs duoti atkirtį politiniams intrigantams, reikalaujantiems pernelyg nepriimtinų dalykų.
Visgi šie pokyčiai savaime negarantuoja teigiamų politinių rezultatų. Kol Estija ir Lietuva stengiasi diversifikuoti savo energetinius šaltinius, Latvija, atrodo, toliau didina priklausomybę nuo Rusijos, statydama elektrinę, naudosiančią gamtines dujas. Be to, Latvijoje gyvenančių rusakalbių problemos išlieka neišspręstos.
Kaip reziumuoja The Economist korespondentas, Latvijos politika yra kaip virtuvė, kur valgis gaminamas pagal dūmų pavojaus signalą užkertamas kelias katastrofai, bet negarantuoja valgymui tinkamo maisto.
Šiuo metu dvi naujos politinės partijos siekia pakliūti į Latvijos politikos virtuvę. Viena iš grupių, vadovaujama dviejų buvusių ministrų Aigaro Štokenbergo ir Arčio Pabriko, kol kas nėra politinė partija. Ši politinė grupė tikisi pritraukti naujų veidų iš verslo ir kitų sričių, kuriems atsibodo egzistuojantis politinis patronažas.
Kitai naujai politinei grupei vadovauja Sandra Kalnietė, paskirta Europos komisare, kad būtų išsiųsta dėl politinių konfliktų šalies viduje. Kartu su sąjungininkais iš Latvijos ultrapatriotinio sparno jos vadovaujamai Pilietinei sąjungai kol kas nepavyko pritraukti rinkėjų palaikymo.
Pagal 2008 m. birželio 5 d. The Economist informaciją parengė Kristina Puleikytė. |