Lemiamas Airijos balsavimas dėl ES sutarties
2008 06 13

Žmonės Airijoje balsuoja referendume, ar ratifikuoti Europos Sąjungos reformų sutartį. Šį procesą sunerimusi stebi ES. Kitos 26 šalys narės paliko šį spendimą savo parlamentams, tačiau Airija yra išimtis.
Visos pagrindinės airių partijos remia sutartį, tačiau stipri pasipriešinimo kampanija meta iššūkį. Dauguma rinkėjų yra neapsisprendę, nuomonių apklausos rodo, kad rezultatas bus beveik lygus.
Dokumentas, žinomas kaip Lisabonos sutartis, turėtų pakeisti ambicingesnį konstitucijos projektą, Prancūzijos ir Olandijos atmestą 2005 metais. Lisabonos sutartis supaprastina Europos Komisijos darbą, panaikina šalies nacionalinį veto daugelyje politikos sričių, įsteigia Europos Tarybos prezidento pareigybę ir sustiprina užsienio reikalų tarnybą.
Jonny Dymondas iš Dublino BBC praneša, kad balsavimas prieš įklampintų ES į krizę ir kad visi seka, kiek procentų žmonių dalyvaus referendume. Jei dalyvaus mažiau negu 40 proc., tai beveik neabejotinai sužlugdys sutartį, sako BBC korespondentas.
2001 metais airių rinkėjai beveik sužlugdė ES planus plėstis į Rytus, kai jie atmetė Nicos sutartį. Ji buvo patvirtinta tik per daug kritikuotą antrąjį balsavimą.
Airijos ministras ES reikalams Dickas Roche balsavimo išvakarėse prognozavo, kad už turėtų laimėti, bet skirtumas bus labai nedidelis.
Europos Komisijos prezidentas Jose Manuel Barroso paragino visas ES valstybes palaikyti sutartį, kuri įsigaliotų 2009 m. sausio 1 d. Kalbėdamas po to, kai Suomija ir Estija paskutinės ratifikavo sutartį savo parlamentuose, jis pabrėžė, kad reformos sustiprins ES globalių iššūkių akivaizdoje.
Kampanija prieš yra plati koalicija nuo lobistų grupės Libertas iki Sinn Fein, vienintelės partijos parlamente, oponuojančios sutarčiai.
Sinn Fein lyderis Gerry Adamsas sakė, kad sėkmingas balsavimas prieš leistų Airijos vyriausybei derėtis dėl geresnės Airijos padėties. Tuo tarpu Airijos ministras pirmininkas Brianas Cowenas apkaltino sutarties oponentus visišku netikslumu, daroma klaida bei absurdu ir pabrėžė, kad Airija negaus geresnių sąlygų ir geresnės dalies, negu jai jau pasiūlyta.
Pagal 2008 m. birželio 12 d. BBC informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |