Afganistano demokratijos svajonė žlugo (1)
2008 06 16

Viešai pralaimėjimas Afganistane nesvarstomas, tuo tarpu neoficialiai Vakarų vyriausybėms tai atrodo neišvengiama.
Pastaruosiuose susitikimuose, taip pat ir NATO viršūnių susitikime pastebima viešo pripažinimo, kad siekiant realaus ir stabilaus progreso Afganistane Vakarų pajėgos tikriausiai turėtų toliau likti šalyje mažiausiai vienai kartai. Iš tiesų, yra tikimasi, kad dauguma planų duos aiškių rezultatų per trejus metus, kadangi yra baiminamasi, kad kitu atveju Kanada nepratęs savo buvimo po 2011 m.
Dauguma Vakarų pareigūnų prisipažįsta, kad realios viltys įtvirtinti demokratiją Afganistane šiuo metu žlugo. Vienas vyresnysis pareigūnas komentavo, kad Jei mes galėtume pasiekti nuosaikiai civilizuotą ir efektyvią karinę diktatūrą, mums iš tiesų labai pasisektų.
Vakarų valstybių lyderių pareiškimai dėl paramos Afganistano demokratijai sudaro sunkumų keičiant politikos kursą.
Permąstant afganų strategiją pirmiausia reikia rimtai apsvarstyti Toronto Globe and Mail vykdytą paprastų Talibano kovotojų apklausą. Akivaizdžios dvi išvados: didelės ištikimybės Mullah Omarui ir Talibano vadovams trūkumas; pagrindinė jungimosi prie Talibano priežastis yra Vakarų karių buvimas Afganistane. Giminaičių ar kaimynų mirtys nuo šių pajėgų rankos apklausoje daugumos taip pat buvo įvardytas kaip motyvas.
Galų gale reikia prisiminti pagrindinę priežastį, kodėl JAV, remiama NATO, vykdė invaziją į Afganistaną. Ne demokratijos sukūrimas ar net Talibano režimo nuvertimas buvo pagrindinis motyvas, bet prioritetas buvo sulaikyti ar eliminuoti al Qaeda lyderius. Tokiu būdu pasiekus užsibrėžtą tikslą būtų daug lengviau Vakarams deklaruoti pergalę ir keliauti namo.
Kai Vakarai negali pasitraukti nepriėję Afganistano sprendimo, kiekvieną planą Vakarų valstybės turi formuluoti, turėdamos omenyje galimą ir galutinį pasitraukimą. Pasak Financial Times apžvalgininko, Vakarų vyriausybės turėtų pradėti rimtas derybas su Talibano lyderiais jau dabar, nes dauguma tokių konfliktų buvo išspręsti tik po ilgalaikių derybų.
Situacija Afganistane taip pat priklauso nuo kaimyninių valstybių. Tiek Iranas ir Pakistanas, tiek Rusija, Indija ir Kinija turėtų įsitraukti, sprendžiant Afganistano ateities klausimą. Kartu Vakarai turėtų vengti veiksmų, kurie destabilizuotų santykius su kaimynais ar juos atitolintų nuo stabilumo Afganistane siekimo.
Joks greitas Afganistano konflikto sprendimas neegzistuoja. Pasak apžvalgininko, jo pasiūlyti žingsniai sudarytų sąlygas bent ribotai pažangai.
Pagal 2008 m. birželio 11 d. Financial Times informaciją parengė Kristina Puleikytė. |