Prancūzijos gynybos politika
2008 06 20

Pasak Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy, terorizmas yra didžiulė grėsmė, su kuria susiduria Prancūzija. Jos gynybos sistema turi pasikeisti tam, kad įveiktų šią grėsmę. Taip jis 3 tūkst. aukštesniųjų karininkų Paryžiuje pranešė apie grandiozinį kariuomenės pertvarkymo planą sumažinti daugiau negu 50 tūkst. karių pareigybių ir padidinti informaciją teikiančios žvalgybos resursus.
N. Sarkozy patvirtino, kad Prancūzija greitai vėl prisijungs prie NATO karinių dalinių, kuriuos paliko 1966 metais, kai generolas Charlesis de Gaulleis išvedė prancūzų karinius dalinius iš bendros NATO komandinės struktūros. Tai buvo nepriklausomybės nuo Vašingtono gestas.
Tačiau nors Prancūzija vėl prisijungia prie NATO komandos, šalies branduolinės ir atominės galios išliks valstybės griežtai kontroliuojamos. Mes galime atnaujinti savo santykius su NATO nebijodami dėl savo nepriklausomybės ir nerizikuodami būti nenoromis įtraukti į karą, pabrėžė N. Sarkozy kalboje apie savo naują gynybos strategiją.
Nėra jokios abejonės, kad į naują Prancūzijos gynybos politiką prezidentas Nicolas Sarkozy įdėjo didžiulį indėlį, praneša BBC diplomatinių reikalų korespondentas Jonathanas Marcusas. N. Sarkozy yra labiausiai už Atlanto vykstančia politika besidomintis ir ją palaikantis Prancūzijos prezidentas nuo pat 1950 metų.
Prancūzijos karinės pajėgos jau veikia ir treniruojasi šalia savo NATO kolegų, bet nėra bendros karinės komandos dalis. NATO atstovas spaudai Jamesas Appathurai sakė, kad organizacijos generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis pasveikino šį žingsnį.
Ši N. Sarkozy kalba seka po pirmos svarbios Prancūzijos gynybos apžvalgos pasirodymo per pastaruosius 14 metų. Ji pavadinta gynybos ir valstybės saugumo baltąja knyga. Prezidentas nori sukurti mažesnę, mobilesnę kariuomenę, kuri būtų geriau pasirengusi atremti teroristų išpuolius.
Šiandien pati didžiausia grėsmė yra teroristų atakos, sakė jis. Dėl saugumo pajėgų efektyvumo išpuolių prieš Prancūziją pastaraisiais metais nebuvo. Tačiau grėsmė yra, ji yra tikra ir mes žinome, kad rytoj ji gali įgauti kitą pavidalą, dar rimtesnį, su branduolinių, cheminių ir biologinių ginklų panaudojimu.
Pagal 2008 m. birželio 17 d. BBC Europe informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |