Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Europos Sąjungos ateitis

2008 06 26

Metas pripažinti, kad Lisabonos sutartis žlugusi. Tačiau Europos Sąjunga (ES) gali žengti į priekį ir be jos.

Balsavusieji dar sykį pataikė strėle į ES sutarties širdį. Šį kartą tai buvo airiai, kurie birželio 12 dieną 53 proc. balsų pasakė „ne“ Lisabonos sutarčiai (už ją balsavo 47 proc.). Aktyvumas buvo didelis. Airija pasekė Prancūzijos ir Nyderlandų pavyzdžiu: šios šalys 2005 m. atmetė Lisabonos sutarties pirmtakę ES konstituciją. 2001 m. airiai atmetė Nicos sutartį. Šį savotišką žaidimą pradėjo danai, 1992 m. balsavę prieš Mastrichto sutartį.

Europos politiniai lyderiai į šį nepalankų airių viešosios nuomonės pareiškimą reagavo dėsningai. Pirmiausia jie grėsmingai pareiškė, kad „Europos klubą“ ištiko gili krizė ir jis negali funkcionuoti. Be to, jie priminė: kad galėtų veikti, sutartis turi būti ratifikuota visų ES narių, ir teigė įpareigojantys ,,ne“ pasakiusią šalį surasti sprendimą. Pagaliau, jie užsiminė, kad balsavusieji turėtų dar pagalvoti, ir pagrasino, kad antrasis atmetimas priverstų nepaklusnią šalį palikti ES. Į tokius akibrokštus reaguojama panašiai. Išimtis buvo Prancūzijos ir  Nyderlandų „ne“ 2005-aisiais. Tada po dvejų metų debatų politikai pagrindinius ES konstitucijos elementus perkėlė į daug kam nesuprantamą Lisabonos sutartį, apgalvotai vengdami tiesiogiai konsultuotis su Europos piliečiais.

Europoje tik vieninteliams airiams buvo pasiūlytas referendumas dėl Lisabonos sutarties. ES lyderių susitikime Briuselyje buvo pareiškimų, kad Lisabonos sutartis turi pradėti veikti nepaisant airių „ne“, nes ji ES padarytų demokratiškesnę. Taigi Briuselis yra tarsi gydytojas, kuris sako, kad operacija praėjo sėkmingai, nors pacientas mirė.

Demokratija ir efektyvumas ne visada žengia kartu. Tai, kad airiai atmetė sutartį, žinoma, yra pralaimėjimas. Tačiau ir po jų balsavimo Briuselio administracinis aparatas veikė kaip įprasta rengdamas susitikimus ir leisdamas direktyvas. Teiginys, kad išsiplėtusi iki 27 šalių ES negali funkcionuoti be Lisabonos sutarties, yra paprasčiausiai neteisingas. Atlikti akademiniai tyrimai rodo, kad išsiplėtusi ES dirba veiksmingiau ir efektyviau.

Pagal 2008 m. birželio 19 d. „The Economist“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (921)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (297)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras