Stalinistinės instrukcijos santykiams gerinti (23)
Lina Pečeliūnienė 2008 07 03

Savaitgalį nuvykęs į Sibiro Chanty Mansijsko miestą, kur vyko pasaulinis finougrų tautų kongresas, Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas tikėjosi susitikęs su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu pradėti gerinti įtemptus diplomatinius santykius.
Santykių gerinimas baigėsi tada, kai Rusijos Dūmos Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas užsipuolė Estiją už neatsakingą politiką Estijos rusų atžvilgiu. Dėl tokios šmeižikiškos provokacijos Estijos prezidentas išėjo iš kongreso.
Lietuvos Seimo užsienio reikalų komiteto nariai, praėjusią savaitę Maskvoje susitikę su savo kolegomis, irgi norėjo gerinti santykius. Bet iš to paties K.Kosačiovo ir kitų parlamentarų išgirdo tokį kaltinimų srautą ir grasinimus baisia rezoliucija, kad reikia tik džiaugtis, jog jie sveiki gyvi namo parvažiavo.
Rusija Lietuvą kaltina dėl to, kad mes bandėme stabdyti Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos derybas, kad uždraudėme sovietinius simbolius, prilyginę juos fašistiniams, kad reikalaujame žalos atlyginimo už okupaciją, kad neoficialiai kalbamės su JAV dėl priešraketinės gynybos sistemos.
Užsienio reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Justinas Karosas pranešė, kad Lietuva bandė paaiškinti savo poziciją. Iš tokių pranešimų atrodo, kad lietuviai tik išsigandę tylėjo arba ėmė teisintis. Bet ne. Mūsų delegacijos nariai priminė ir 1991 metų sutartį, kurioje pati Rusija įsipareigoja panaikinti aneksijos pasekmes. Buvo priminti ir Rusijos įsipareigojimai Europos Tarybai - mokėti kompensacijas tremtiniams. Buvo pasakyta, kad pačiai Rusijai būtų naudinga uždrausti sovietinę simboliką - juk su ja siautėja užmušinėdami kitataučius Rusijos nacionalbolševikai.
Be to, buvo priminta, kad Rusija neatsakė į šešis mūsų premjero laiškus, nepadėjo surasti 43 mūsų ieškomų nusikaltėlių, nors teisinės pagalbos sutartis įpareigoja padėti. Priminta net Kuršių marių turizmo sutartis, kurios Rusija taip ir neratifikavo. Tai kuri pusė blogina santykius?
Lietuvių parlamentarai taip pat priminė, kad kitąmet sueis 515 metų, kai Rusija pasirašė pirmąją sutartį su Europos valstybe - užmezgė diplomatinius santykius su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. Tos sutarties metinės būtų graži proga Rusijai dalyvauti Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio iškilmėse.
Ne, tokios šventės Rusijai nepatinka. Demografinę krizę išgyvenanti ir baisiai bijanti subyrėjimo Rusija, pasak konservatoriaus Audroniaus Ažubalio, karštligiškai ieško nacionalinės idėjos. Ir, deja, ta idėja - tik stalinizmas ir sovietinė didybė. Lietuvos parlamentarams net pasirodė, tarsi Rusijos Dūmos nariai būtų gavę kokią instrukciją iš centro, pagal kurią turi pulti priešą.
Natūralu, kad didžiausia agresija nukreipta į Baltijos šalis - juk mes nebe Rusijos teritorija, juk mes ir sugriovėme sovietų imperijos didybę.
Jau prieš savaitę Sankt Peterburgo laikraščio Smena interneto svetainėje pranešta, kad Rusijos kompiuteriniai įsilaužėliai susivienijo ir pradės masines kibernetines atakas prieš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Ukrainos valstybinių įstaigų tinklalapius. Sekmadienį ir sulaukėme. Sovietinis kūjis ir pjautuvas su prirašytais keiksmažodžiais per porą dienų užplūdo apie 300 Lietuvos svetainių.
Estai, patyrę kibernetines atakas tada, kai iškėlė bronzinio kario skulptūrą, tokius išpuolius vadina karo veiksmais arba teroro aktu. Gal po dabartinių atakų geriau seksis kurti tarptautinį kibernetinės gynybos centrą Estijoje, o gal ir į NATO sutartį pavyks įrašyti kibernetinę gynybą? Dar reikėtų ir energetinę. O ką kitą daryti su šalimi, kurios galvoje ta pati nusikalstamo stalinizmo idėja, tik karo priemonės jau naujoviškos?
Tame pačiame Chanty Mansijske, kur buvo įžeistas Estijos prezidentas, tuo pačiu metu ES ir Rusijos viršūnės oficialiai pradėjo derybas dėl ekonominės sutarties. ES siekia, kad sutartis būtų su konkrečiais teisiniais įsipareigojimais, be energetinio šantažo. Rusija siūlo nedetalizuoti visų bendradarbiavimo niuansų, matyt, kad liktų jai galimybė pulti ir užkariauti.
Airiams referendumu atmetus Lisabonos sutartį, ES dabar ne tik nesustiprėjusi, bet visai sutrikusi. Galima įsivaizduoti, kur link pakryps derybos su Rusija, kai ES neturi tvirtos bendros pozicijos ir griežtos vadovavimo struktūros. Tuomet europiečiai tik ima kurti iliuzijas, kad naujasis Rusijos prezidentas D.Medvedevas demokratiškesnis ir pažangesnis už Vladimirą Putiną (juk nesišvaisto keiksmažodžiais). Labiausiai iš tokių iliuzijų turi juoktis tas centras, kuris visiems Rusijos pareigūnams stalinistines instrukcijas gamina.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |